Новорічні прикмети та забобони закупівельника

Катерина Плашенко
920
25 Грудня 2021
Новорічні прикмети та забобони закупівельника
920
25 Грудня 2021

Новорічні свята — найулюбленіші, адже вони дарують чарівну казку, обіцяють багато подарунків, веселощі та радість. У повітрі відчувається наближення неймовірних подій, у домівках панує особливий затишок, смачно пахнуть мандарини, а на ялинці святково мерехтять різнокольорові іграшки та гірлянди. За вікном кружляють сніжинки та здається, що незабаром трапиться диво, адже кожен вірить, що в новорічну ніч здійснюються всі бажання.

Не можна уявити святкування Нового року без прикмет. Усім нам хочеться сподіватися, що новорічні прикмети, повір’я та забобони допоможуть залучити в наше життя бажане благополуччя. А чи є спеціальні прикмети саме для закупівельника, який працює у публічних закупівлях? Звичайно, є.

Про що ж може мріяти в цей святковий час спеціаліст замовника, на якого покладена відповідальність за якісне забезпечення підприємства / організації / установи всім необхідним? Звісно, закупівельник прагне професійно виконувати свою улюблену справу, не мати зайвого клопоту та додаткових хвилювань не лише у період новорічних свят, а й протягом усього року.

Для цього замовнику потрібно вчасно та без ускладнень провести процедури закупівель / спрощені закупівлі, мати конкурентний ринок товарів, робіт та послуг, які закуповуються, бути впевненим, що учасники уважно підготують документи, підстав для відхилення не буде, безперешкодно укласти договори про закупівлю виключно з добросовісними постачальниками, вчасно отримати предмет закупівлі та якісно забезпечити всі підрозділи організації.

Група компаній «Радник» зібрала найважливіші новорічні прикмети та забобони для закупівельника. Що потрібно обов’язково встигнути до нового року, а чого не варто робити, щоб якісно виконувати усі обов’язки та мати душевну рівновагу потягом року? 

Прикмети для нового року: що потрібно зробити кожному закупівельнику

Прикмета № 1: залучите надійного закупівельного помічника — не прийде на процедуру моніторинг. Оформте передплату на портал «Радник у сфері публічних закупівель» і протягом наступного року разом з нами ви зможете першими дізнаватися всі новини публічних закупівель. Для користувачів порталу щодня публікуються статті зі свіжою аналітикою та порадами експертів, в одному місці зібрано всю нормативно-правову базу та корисні інструменти. Ви зможете використовувати численні зразки документів, які допоможуть у роботі, та отримувати безкоштовні консультації тощо. Такі переваги точно допоможуть у щоденній роботі закупівельника, і це хороша прикмета, чи не так?

Прикмета № 2: не пройти тестування уповноважених осіб у 2021 році — до подвійних закупівельних клопотів у січні 2022 року. Усім співробітникам, які займаються організацією закупівельної діяльності замовника, до кінця 2021 року потрібно визначитися з кількістю уповноважених осіб організації та вжити всіх заходів для їх призначення. Також не забути підтвердити рівень володіння необхідними базовими знаннями у сфері публічних закупівель та скласти безкоштовне тестування.

Підготуватися до тестування ви можете на безкоштовному онлайн-тренажері на порталі RADNUK.COM.UA за посиланням.

Скористатися корисними прикладами готових документів для переходу від тендерного комітету до уповноваженої особи в зручному форматі та отримати конкретні відповіді на найактуальніші запитання щодо уповноваженої особи ви можете на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Книги» — «Уповноважена особа».

Визначитися з уповноваженими особами — обов’язкова дія, яку варто виконати до початку нового року, бо лише спеціалісти, які підтвердять відповідний рівень знань у публічних закупівлях, зможуть займатися закупівельною діяльністю замовника.

Прикмета № 3: дотримання замовником принципів публічних закупівель — до максимальної конкуренції на торгах. У своїй діяльності кожен закупівельник має дотримуватися таких принципів, як добросовісна конкуренція серед учасників, максимальна економія, ефективність та пропорційність, відкритість та прозорість, недискримінація учасників та рівне ставлення до них, об’єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі / спрощеної закупівлі тощо.

Кожен замовник повинен керуватися нормами Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та діяти виключно у правовому полі. Найпростіша прикмета, чи не так? Але, як показує практика, дотримуватися Закону не завжди легко. Проте дії замовника саме в межах Закону і вміння захистити свої права та інтереси забезпечать закупівельнику ефективне виконання своєї роботи та відсутність головного болю через оскарження, перевірки, судові розгляди тощо протягом усього року. Хоча у вас завжди під рукою може бути електронний Збірник рішень АМКУ як Органу оскарження.

Забобони закупівельника: чого не потрібно робити в новому році

Забобон № 1. У закупівельному світі кажуть, що замовнику не можна:

  1. визначати предмет закупівлі з порушенням порядку;
  2. несвоєчасно надавати роз’яснення щодо змісту тендерної документації;
  3. збільшувати розмір забезпечення тендерної пропозиції, що встановлений Законом;
  4. складати тендерну документацію не відповідно до вимог Закону;
  5. порушувати строки оприлюднення інформації або розгляду тендерної пропозиції.

Коментар. Дійсно, не радимо закупівельникам вчиняти вищеперераховані дії, оскільки це спричиняє накладання штрафу на уповноважену особу в розмірі 1 700 грн, за такі самі дії повторно протягом року — 3 400 грн.

Забобон № 2. Також існує думка, що замовнику не можна:

  1. закуповувати товари, роботи і послуги без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, передбачених Законом;
  2. застосовувати переговорну процедуру, конкурентний діалог, торги з обмеженою участю без підстав, визначених Законом;
  3. не відхиляти тендерні пропозиції, які підлягають відхиленню, та, навпаки, безпідставно відхиляти  тендерні пропозиції;
  4. підписувати з учасником договір про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації;
  5. вносити зміни до істотних умов договору про закупівлю у непередбачених Законом випадках або вносити недостовірні персональні дані до електронної системи та не оновлювати їх у разі їх зміни.

Коментар. І ми знову згодні, оскільки до цих «забобон» закупівельнику потрібно ставитися дуже серйозно, адже вони призводять до накладання штрафу на уповноважену особу в розмірі 25 500–51 000 грн, а такі самі дії повторно протягом року — 51 000–85 000 грн. Практичні приклади містяться в Збірнику судових рішень. Не соромтесь — користуйтесь.

Забобон № 3 — найдорожчий, оскільки замовнику заборонено:

  1. не виконувати рішення Антимонопольного комітету України як Органу оскарження;
  2. укладати договори, які передбачають оплату товарів, робіт і послуг до / без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених законом.

Коментар. Погоджуємося на всі 100! При встановленні таких порушень відповідальність покладається на керівника замовника та передбачається накладання штрафу від 34 000 до 85 000 грн за невиконання рішень Антимонопольного комітету України і 34 000–170 000 грн — за укладання договорів до / без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених законом. Чималі суми, еге ж? Примушують ставитися уважно до зазначених забобон.

Переконані, що перелічені прикмети та забобони допоможуть закупівельникам наступного року досягти своїх професійних цілей та відвернуть усі невдачі.

З Новим роком! Бажаємо відкриття нових горизонтів, реалізації всіх планів та здійснення мрій! Нехай прийдешній рік буде особливим та вдалим для нас усіх, а кожен ранок розпочинається з радості та натхнення! Нехай усіх закупівельників переповнює жага до нових звершень, енергія та щире задоволення від улюбленої роботи!

Більше цікавої інформації читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

Уповноважена особа

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівельної діяльності замовника