Чотири питання щодо тестування уповноважених осіб

Наталія Шимко
4335
20 Жовтня 2021
Чотири питання щодо тестування уповноважених осіб
4335
20 Жовтня 2021

Ще буквально трішки і кожна особа, що займається закупівлями від імені замовника, зможе (навіть буде зобов’язана) протестувати свої знання з питань публічних закупівель. Тож відповімо на чотири актуальні питання щодо цього.

  1. Чи можна буде пройти тестування з майданчика, яким користуюсь?

    Відповідно до частини 8 статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених цим Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на вебпорталі Уповноваженого органу шляхом проходження безкоштовного тестування.

    Така вимога Закону означає, що особа, яка не має необхідних знань та не пройшла тестування, не зможе виконувати функції уповноваженої особи. Щоб обмежити доступ до функцій уповноваженої особи, ті, хто не пройшли відповідне тестування, з 01.01.2022 не будуть допущені до роботи в електронній системі закупівель.

    З метою визначення порядку організації тестування уповноважених осіб Мінекономіки розроблено та затверджено наказ від 06.08.2021 № 376-21, зареєстрований у Мін’юсті 29.09.2021 за № 1271/36893. Цей наказ набрав чинності з 12.10.2021. Він встановлює, яким чином підтверджується рівень володіння базовими знаннями у сфері публічних закупівель.

    Додатково до Порядку Мінекономіки планує окремим наказом затвердити перелік запитань та відповідей, за якими буде проводитись тестування. Цей перелік буде оприлюднений на офіційному сайті Мінекономіки і всі охочі зможуть з ним ознайомитись.

    Зі свого боку ДП «Прозорро» розроблено відповідний функціонал на вебпорталі Уповноваженого органу з питань закупівель prozorro.gov.ua, що дозволить проводити таке тестування. Після затвердження Мінекономіки запитань-відповідей цей функціонал буде активований.

    Важливо: для ідентифікації користувача в кабінеті тестування передбачено використання ключа з електронним цифровим підписом (особистого або службового). Персональні дані користувача будуть зчитуватись з ключа та прив’язуватись до результатів тестування. Це дозволить у подальшому визначати, які особи пройшли тестування, а які ні.

    Отже, уповноважені особи або особи, що планують ними стати, для отримання доступу для проведення закупівель в електронній системі закупівель Prozorro з 01.01.2022 мають пройти відповідне тестування на вебпорталі prozorro.gov.ua.
  2. Чи потрібно проходити тестування особі, яка наказом по підприємству визначена як тимчасово виконуюча обов’язки уповноваженої особи на час відсутності уповноваженої особи (відпустка, лікарняний тощо).

    Оскільки Закон не містить такого поняття як «особа, тимчасово виконуюча обов’язки уповноваженої особи», таку особу слід вважати уповноваженою особою. А значить, вона для виконання функцій уповноваженої особи також має підтверджувати рівень своїх знань у сфері публічних закупівель, тобто проходити тестування на вебпорталі Уповноваженого органу з питань закупівель.
  3. Якщо призначити відповідальну особу, то чи зможе вона з 2022 року без тестування працювати в кабінеті замовника?

    Для здійснення закупівель, вартість яких є нижчою за 50 тис. гривень, замовник не зобов’язаний визначати уповноважену особу. Такі закупівлі може проводити інша особа, визначена відповідальною за оприлюднення звітів про договори, укладені без застосування електронної системи закупівель.

    На особу, відповідальну виключно за закупівлі вартістю нижче 50 тис. гривень, вимоги частини 8 статті 11 Закону не поширюються. Така особа не зобов’язана проходити тестування. При цьому функціонал кабінету замовника для неї буде обмежений і здійснювати спрощені закупівлі або процедури закупівель відповідальна особа не зможе.
  4. Уповноважена особа вносить до електронної системи закупівель персональні дані, надає згоду на їх обробку та оновлює такі дані у разі їх зміни. Персональні дані, внесені уповноваженою особою до електронної системи закупівель, не оприлюднюються. А якщо призначити відповідальну, то тоді не потрібно вносити персональні дані?

На особу, яка не є уповноваженою особою, не поширюються вимоги частини 2 статті 11 Закону щодо внесення та оновлення персональних даних в електронній системі закупівель. Система не вимагатиме внести персональні дані, якщо особа не має наміру здійснювати дії, що належать до функцій уповноваженої особи. 

Усе про уповноважену особу ви можете дізнатись на порталі RADNUK.COM.UA в електронній книзі «Уповноважена особа». А протестувати свої знання з публічних закупівель, перед тим, як здавати офіційні тести, ви можете у будь-який момент на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Тести».

Уповноважена особа

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівельної діяльності замовника

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО