Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (далі — Закон) у тендерній документації зазначається інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби — плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною 4 статті 5 Закону.
Згідно з пунктом 33 частини 1 статті 1 Закону технічна специфікація до предмета закупівлі — встановлена замовником сукупність технічних умов, що визначають характеристики товару (товарів), послуги (послуг) або необхідні для виконання робіт щодо об’єкта будівництва, що можуть включати показники впливу на довкілля й клімат, особливості проєктування (у тому числі щодо придатності для осіб із обмеженими фізичними можливостями), відповідності, продуктивності, ресурсоефективності, безпечності, процедури забезпечення якості, вимоги щодо найменування продукції, під яким вона продається, термінологію, символи, методику випробувань і тестування, вимоги до пакування, маркування й етикетування, інструкції для користувачів, технологічні процеси й технології виробництва на будь-яких етапах життєвого циклу робіт, товару чи послуги.
Частинами 1, 3 і 4 статті 23 Закону передбачено, що технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг).
Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.
У разі, якщо вичерпний опис характеристик скласти неможливо, технічні специфікації можуть містити посилання на стандартні характеристики, технічні регламенти та умови, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов’язані з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними, європейськими стандартами, іншими спільними технічними європейськими нормами, іншими технічними еталонними системами, визнаними європейськими органами зі стандартизації або національними стандартами, нормами та правилами. До кожного посилання повинен додаватися вираз «або еквівалент».
Технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі, якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз «або еквівалент».
Таким чином, замовник формує свою технічну специфікацію на власний розсуд, при цьому дотримуючись принципів здійснення закупівель та інших норм закупівельного законодавства, в тому числі приписів частини 4 статті 22 та статті 23 Закону.
Щоб краще зрозуміти алгоритм формування технічної специфікації, а також визначитись з правильним встановленням допустимих вимог, рекомендую ознайомитись з переліком корисних посилань на публікації порталу RADNUK.COM.UA, що стосуються вимог технічної специфікації процедури закупівлі.
- «Технічна специфікація до предмета закупівлі. Правильні кроки у її розробці», у якій описано умови складання технічної специфікації з дотриманням норм законодавства у сфері публічних закупівель;
- «Технічна специфікація при закупівлі робіт згідно з КНУ „Настанова з визначення вартості будівництва“», де автор навів нюанси складення технічної специфікації під час закупівлі робіт;
- «Як закупити товар з посиланням на конкретну торговельну марку та де писати вираз „або еквівалент“», що містить роз’яснення експерта в частині визначення еквівалента та як його застосовувати;
- «Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи відмінено. Позиція АМКУ щодо його витребування», у якій опрацьовано рішення органу оскарження щодо витребування в технічній специфікації технічного документа, що відмінено.
Своєю чергою, в рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями доповнено категорію «Електронний каталог за Особливостями» розділу «Зразки замовникам за Особливостями» та встановлено актуальність інших зразків цієї категорії.