Договір про закупівлю на етапі підписання: можна внести корективи до неістотних умов?

Ганна Довгая
1838
29 Серпня 2022
Договір про закупівлю на етапі підписання: можна внести корективи до неістотних умов?
1838
29 Серпня 2022

Питання передплатника порталу.

  • Добрий день! Нещодавно почала працювати в закупівлях, підкажіть, чи правомірно в тендерній документації встановлювати вимогу щодо можливості доповнення чи, приміром, зміни деяких умов проєкту договору про закупівлю? Якщо такі зміни будуть вноситись на етапі підписання договору про закупівлю, це ж буде в рамках Закону?

Відповідь експерта.

  • Частиною 6 статті 33 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) встановлено, що замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі.

Згідно з частиною 4 статті 41 Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону переможця процедури закупівлі. Судячи з зазначених норм, не вбачається за доцільне внесення додаткових / змінених умов до договору про закупівлю, навіть в частині неістотних умов договору про закупівлю, оскільки така інформація була відсутня в складі тендерної пропозиції переможця.

Зверніть увагу! Договір про закупівлю є нікчемним у разі укладення договору з порушенням вимог частини 4 статті 41 цього Закону (умови договору про закупівлю відрізняються від змісту ТП). Також укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого  не відповідають вимогам тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, тягне за собою накладення штрафу на службових (посадових), уповноважену особу замовника від тисячі п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25 500–51 000 грн). Завантаж шпаргалку уповноваженої особи замовника про адміністративну відповідальність.

Ба більше, актуальна практика ДАСУ підтверджує вищезазначені тези. Наприклад, за результатами моніторингу процедури закупівлі за ідентифікатором UA-2021-12-03-006008-a було встановлено, що в тендерній документації замовника були встановлені умови щодо можливості доповнення або корегування умов договору про закупівлю на стадії підписання, що суперечить вимогам частини 6 статті 33 Закону та частини 4 статті 41 Закону. Аналогічна позиція ДАСУ й у закупівлі UA-2022-02-08-002980-c. Наведемо ще один приклад, однак в інакшому руслі.

Приклад моніторингу ДАСУ: підписаний договір про закупівлю відрізняється від проєкту ТД

Ідентифікатор закупівлі UA-2021-11-08-010139-b.

Замовником в електронній системі закупівель оприлюднено тендерну документацію та додаток 4 до неї «Проект договору на закупівлю послуг: Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування державного значення Т-04-28 Слов’янка — Межова — Дачне на ділянці км 0+000 – км 44+500 (окремими ділянками), Дніпропетровська область (45230000-8 Будівництво трубопроводів, ліній зв’язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь)», у якому наявні розділи:

  • 10 «Обставини непереборної сили»,
  • 11 «Строк дії договору» та
  • 12 «Забезпечення виконання договору».

Учасник ТОВ «АП» у складі своєї тендерної пропозиції надав проєкт договору про закупівлю, який повністю відповідає змісту проєкту договору про закупівлю до тендерної документації.

Водночас замовник в електронній системі закупівель 21.02.2022 оприлюднив укладений з переможцем договір на закупівлю послуг від 18.02.2022 № ПС-А-4-28-1, у якому відсутні вищезазначені розділи.

Зі змісту оприлюдненого в електронній системі закупівель договору на закупівлю послуг від 18.02.2022 № ПС-А-04-28-1 не вбачається тотожності умов договору про закупівлю з умовами проєкту договору про закупівлю, наведеного у складі тендерної пропозиції ТОВ «АП» за результатами електронного аукціону.

Держаудитслужба зобов’язала здійснити заходи щодо усунення порушення вимог частини 4 статті 41 Закону шляхом припинення зобов’язань за договором про закупівлю з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.

Висновок

Замовникам варто утриматись від встановлення вимог у тендерній документації щодо можливості доповнення або корегування умов договору про закупівлю на стадії його підписання.

Нагадуємо, що в розділі «Зразки документів» є, зокрема:

  1. Орієнтовний перелік типових договорів, які використовують у сфері публічних закупівель;
  2. Орієнтовний перелік примірних договорів.

Також передплатники порталу можуть завантажити таблицю з вартісними межами в публічних закупівлях. Хочете перевірити, чи все знаєте про «воєнний договір»? Проходьте тест від Радника 😎:

Стосовно істотних умов договору про закупівлю читайте на порталі RADNUK.COM.UA в таких статтях:

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО