Нові розміри та порядок здійснення оплати за скарги в новому проєкті

Крістіна Бєлякова
2430
13 Квітня 2020
СПЕЦВИПУСК
Нові розміри та порядок здійснення оплати за скарги в новому проєкті
2430
13 Квітня 2020

На сайті Уповноваженого органу 7 квітня 2020 року розміщено другий новий проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру плати за подання скарги та затвердження Порядку здійснення плати через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження» від 2020 р., (далі — Проєкт постанови), у якому встановлено розмір плати за подання скарги до органу оскарження та Порядок здійснення плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єктові оскарження.

Щодо набрання чинності

У Проєкті постанови зазначено, що вона набирає чинності з дня введення в дію Закону України «Про внесення змін до Закону України “Про публічні закупівлі” та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» від 19.09.2019 № 114-IX, але не раніше дня її офіційного опублікування.

Яким буде розмір плати за подання скарги

Проєктом постанови установлено, що за подання скарги до органу оскарження справляють плату в таких розмірах:

  1. 0,3 відсотка від очікуваної вартості закупівлі або частини предмета закупівлі (лота) у разі оскарження такої частини предмета закупівлі (лота), але не менше ніж 2 тисячі гривень та не більше ніж 85 тисяч гривень  —  у разі оскарження:
    – тендерної документації;
    – технічних, кількісних та якісних характеристик предмета закупівлі та/або кваліфікаційних критеріїв до учасників відбору, установлених відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони»;
    – прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися:
    – до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій;
    – до закінчення періоду, установленого для подання цінових пропозицій відповідно до вимог Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».
  2. Дві тисячі гривень — у разі оскарження тендерної документації щодо умов проведення закупівель відповідно до Закону України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації».
  3. Дві тисячі гривень — у разі оскарження рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися до проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель відповідно до Закону України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації».
  4. 0,6 відсотка від очікуваної вартості закупівлі або частини предмета закупівлі (лота) в разі оскарження такої частини предмета закупівлі (лота), або від ціни енергосервісного договору, зазначеної суб’єктом оскарження в тендерній пропозиції відповідно до Закону України «Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації», але не менше ніж 3 тисячі гривень та не більше ніж 170 тисяч гривень — у разі оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника, які відбулися:
    – після оцінки тендерних пропозицій;
    – після розгляду тендерних пропозицій, порядок якого передбачений статтею 29 Закону України «Про публічні закупівлі»;
    – після розгляду тендерних пропозиції, поданих на перший етап конкурентного діалогу, на відповідність вимогам, установленим у тендерній документації для першого етапу;
    – після розгляду документів, поданих учасником процедури закупівлі на кваліфікаційний відбір на першому етапі торгів з обмеженою участю, на відповідність вимогам, установленим у тендерній документації для першого етапу, та оцінки кваліфікації учасників на першому етапі процедури торгів з обмеженою участю;
    – після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Розмір плати електронна система закупівель розраховує автоматично й округлює до наступних 10 гривень.

Важливо! З набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру плати за подання скарги та затвердження Порядку здійснення плати через електронну систему закупівель та її повернення суб’єкту оскарження» від 2020 р. втрачає чинність Постанова Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру плати за подання скарги» від 23.03.2016 № 291, за якою за подання скарги до Антимонопольного комітету України справляли плату в таких розмірах: 5 тис. гривень — у разі оскарження процедури закупівлі товарів або послуг; 15 тис. гривень — у разі оскарження процедури закупівлі робіт (відповідно зазначені в Постанові № 291 розміри плати втрачають чинність). Отже, відповідно до Проєкту постанови від 2020 р. розмір плати за подання скарги залежатиме від очікуваної вартості закупівлі та етапу закупівлі (установлений у % від вартості/ціни). Раніше така плата була фіксованою (5 000 гривень  — товари, послуги та 15 000 гривень — роботи, як зазначено вище).

Порядок здійснення плати

Проєктом постанови затверджено Порядок здійснення плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єктові оскарження (далі — Порядок).

Порядок визначає умови здійснення плати за подання скарги до органу оскарження (далі — плата за скаргу) через електронну систему закупівель та її повернення суб’єктові оскарження або перерахування до Держаного бюджету України.

Відповідальний за забезпечення отримання плати

Державне підприємство «ПРОЗОРРО» (адміністратор електронної системи закупівель), що належить до сфери управління Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, визначено відповідальним за забезпечення отримання плати за подання скарги до органу оскарження через електронну систему закупівель та її повернення суб’єктові оскарження або перерахування до державного бюджету. Адміністратор повинен відкрити окремий рахунок (поточний рахунок) у державному банку для зберігання коштів, отриманих від суб’єкта оскарження як плата за скаргу, їх перерахування до Державного бюджету України або повернення суб’єктові оскарження у випадках, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та Порядком.

Варіанти плати за скаргу

Плату за скаргу суб’єкт оскарження здійснює через електронну систему закупівель одним із таких способів:

  1. із застосуванням електронного платіжного засобу;
  2. як безготівковий переказ коштів з банківського рахунка суб’єкта оскарження.

Суб’єкт оскарження обов’язково зазначає реквізити рахунка, на який буде повернута плата за скаргу у випадках, визначених Законом та Порядком. Скаргу вважають сплаченою з моменту зарахування коштів на окремий рахунок адміністратора.

Випадки, коли плату за скаргу перераховують до Державного бюджету України

Адміністратор перераховує плату за подання скарги до Державного бюджету України протягом двох робочих днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель рішення органу оскарження щодо:

  1. відмови в задоволенні скарги;
  2. залишення скарги без розгляду у таких випадках:
    • суб’єкт оскарження подав скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та через ті ж підстави, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких орган оскарження вже прийняв відповідне рішення;
    • скарга не відповідає вимогам частин другої – п’ятої та дев’ятої статті 18 Закону;
    • до дня подання скарги замовник прийняв рішення про відміну тендеру чи визнання його таким, що не відбувся, відміну переговорної процедури закупівлі, крім випадку оскарження будь-якого із цих рішень;
  3. припинення розгляду скарги в разі, якщо суб’єкт оскарження подав скаргу щодо того самого порушення, у тій самій процедурі закупівлі та через ті ж підстави, що вже були предметом розгляду органу оскарження і щодо яких орган оскарження вже прийняв відповідне рішення або скарга не відповідає вимогам частин другої − п’ятої та дев’ятої статті 18 Закону та зазначені обставини були установлені органом оскарження після прийняття скарги до розгляду.

Випадки, коли кошти за скаргу повернуть скаржникові

Адміністратор перераховує плату за подання скарги суб’єктові оскарження протягом двох робочих днів з дня оприлюднення в електронній системі закупівель рішення органу оскарження щодо:

  1. задоволення або часткового задоволення скарги;
  2. залишення скарги без розгляду у випадку, якщо замовник відповідно до Закону усунув порушення, зазначені в скарзі;
  3. припинення розгляду скарги у випадку, якщо замовник відповідно до Закону усунув порушення, зазначені в скарзі.

Кошти, що зараховані на окремий рахунок адміністратора та щодо яких відсутня інформація про платника та/або призначення платежу, та які у зв’язку з відсутністю реквізитів та/або ідентифікатора скарги не можуть бути повернуті суб’єктові оскарження, перераховують до Державного бюджету України після закінчення трирічного строку їх збереження на окремому рахунку адміністратора в порядку, установленому законодавством.

Чекаємо прийняття Проєкту постанови та нових правил і в оскарженні процедур закупівель. Про особливості та нюанси роботи колегії з оскарження публічних закупівель на період карантину в інтерв’ю «Порядок участі сторін у засіданнях колегії уточено. АМКУ розповідає про особливості та нюанси роботи в нових умовах» розповідає перший заступник голови Антимонопольного комітету України Ольга Піщанська.

Практика АМКУ

Публікації щодо результатів розгляду скарг органом оскарження (Антимонопольний комітет України), зокрема, новини практики оскарження, приклади, коментарі, особливості, судова практика з цього питання

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО