Уже скоро! ЕЦП не можна буде використовувати, а КЕП використовуємо лише на захищеному носії

Редакція
6079
28 Жовтня 2020
СПЕЦВИПУСК
Уже скоро! ЕЦП не можна буде використовувати, а КЕП використовуємо лише на захищеному носії
6079
28 Жовтня 2020

7 листопада 2018 року втратив чинність Закон України від 22.05.2003 № 852-IV «Про електронний цифровий підпис», а на заміну йому починає діяти  Закон України від 05.10.2017 № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» (далі — Закон про ЕДП), що набув чинності 7 листопада 2018 року.

Частиною 5 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону про ЕДП зазначено: електронний цифровий підпис та посилений сертифікат відкритого ключа, що його підтверджує, видані відповідно до вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис» до набрання чинності цим Законом, використовуються користувачами електронних довірчих послуг, кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг, які продовжують їх обслуговувати, відповідно, як кваліфікований електронний підпис та кваліфікований сертифікат електронного підпису до закінчення строку дії посиленого сертифіката відкритого ключа, але не пізніше двох років з дня набрання чинності цим Законом. Тобто до 07.11.2020 року!

Звертаємо увагу: засіб КЕП, призначений для зберігання особистого ключа, повинен мати вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на ньому даних від несанкціонованого доступу, безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання. Тільки такий засіб визначають захищеним носієм особистих ключів. Захищений носій ключової інформації, або, як його називають,  токен, зазвичай виглядає як звичайна флешка, проте насправді це апаратно-програмний засіб зберігання КЕП.

Порада Замовникам

По перше, завчасно на службових / посадових / уповноважених осіб забезпечити наявність КЕП на захищеному носії або заміну ЕЦП на КЕП на захищеному носії. Створити та підписати електронний документ за допомогою КЕП можна за допомогою загальнодоступних програмних комплексів, наприклад: https://acskidd.gov.ua/sign  або https://czo.gov.ua/sign.

По друге, з 07.11.2020 р. у складі тендерної документації при оголошенні закупівель ураховувати оновлені вимоги, а саме — вилучити інформацію щодо наявності ЕЦП. Як правильно прописати таку вимогу, читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статті «З листопада КЕП на захищеному носієві! Зміна ЕЦП на КЕП вже скоро».

Порада Учасникам закупівель

Завчасно подбайте про наявність удосконаленого електронного підпису, який базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа (КЕП), до 07.11.2020 з огляду на те, що підписання документів тендерної пропозиції за допомогою ЕЦП може вважатись замовником як невідповідність вимогам тендерної документації та, відповідно, стане причиною для відхилення.

Про правила застосування електронних підписів детальніше читайте у статті: Закон України «Про електронні довірчі послуги»: нові правила застосування електронних підписів та печаток, а про «КЕП для учасника-нерезидента» читайте в пораді від «Радника» на порталі RADNUK.COM.UA

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО