Закупівля за рахунок благодійних внесків: відображати в річному плані чи ні

Анастасія Матвійчук
582
2 Травня 2020
СПЕЦВИПУСК
Закупівля за рахунок благодійних внесків: відображати в річному плані чи ні
582
2 Травня 2020

Питання від читача

«Добрий день! Допоможіть, будь ласка. Чи потрібно затверджувати додаток до річного плану закупівель, якщо це кошти благодійних внесків?»

Відповідь експерта

— Доброго дня! За загальним правилом благодійні внески зараховуються в дохід замовника (власні надходження другої групи бюджетних установ) і використовуються так само, як і кошти з інших джерел, тобто з урахуванням вимог законодавства про публічні закупівлі, Бюджетного кодексу України, нормативно-правових актів у сфері протидії коронавірусу та ін.

Разом із тим, важливим аспектом є особа одержувача благодійних внесків:

  • благодійні внески отримує безпосередньо замовник на власні рахунки;
  • чи благодійні внески зараховуються на рахунок благодійного фонду, що діє в інтересах замовника.

Наприклад, якщо благодійні внески отримує безпосередньо бюджетна установа, то кожна отримана копійка, зарахована на казначейський рахунок, одразу набуває статусу бюджетних коштів (власні надходження другої групи бюджетних установ — стаття 13 Бюджетного кодексу України), а отже використовуються так само, як й інші бюджетні кошти: замовник вносить зміни до кошторису (адже у нього з’явилися доходи спецфонду), вносить зміни до річного плану закупівель чи його додатка і проводить закупівлі, залежно від предмета, відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» чи нормативно-правових актів у сфері протидії коронавірусу (якщо замовник бере участь у здійсненні заходів з протидії епідемії).

Якщо замовник  є не бюджетною установою, а підприємством (у тому числі є одержувачем бюджетних коштів чи здійснює діяльність в окремих сферах господарювання), то отримані ним благодійні кошти, хоча і не набувають статусу бюджетних, проте, так само використовуються на мету, визначену благодійниками в порядку, визначеному законодавством, зокрема і Законом України «Про публічні закупівлі».

Отже, під час здійснення публічних закупівель за рахунок отриманих благодійних внесків замовник планує такі закупівлі у загальному порядку, передбаченому Законом України «Про публічні закупівлі». 

Натомість, якщо благодійні внески в інтересах замовника приймає благодійний фонд, який буде платником за договором про придбання товарів/робіт/послуг, то на витрачання таких коштів ані бюджетне законодавство, ані законодавство про публічні закупівлі не поширюється: таке придбання замовник не відображає у річному плані закупівель і не звітує про нього в електронній системі закупівель.

Планування закупівель

Публікації щодо особливостей планування надпорогових та допорогових закупівель

Приєднуйся до авторів
load
Реєстрація
Вітаємо!
Реєстрація пройшла успішно
В особистий кабінет
Вам потрібно авторизуватися!
Якщо ви хочете використовувати можливості сайту на 100% вам потрібно авторизуватися
load
Відновлення паролю
Вітаємо!
Реєстрація пройшла успішно
Вітаємо!
Тепер ви підписані на інформаційну розсилку Радника у сфері публічних закупівель