Питання читача
— Замовнику потрібно купити товар окремими закупівлями. При цьому загальна сума цих закупівель перевищуватиме 133 тисячі євро на рік, а окремо не перевищує. Разом з цим частина 10 статті 3 Закону про закупівлі нам говорить про те, що ми не можемо уникати застосування положень частини 3 статті 10 цього Закону, тобто потрібно проводити відкриті торги з публікацією англійською мовою, а частина 3 статті 10 зазначає, що оголошення англійською мовою оприлюднюється, лише якщо вартість перевищує 133 тисячі євро. Як правильно діяти замовнику, якщо вартість однієї закупівлі не перевищує 133 тисячі євро, а в цілому на рік перевищує?
Відповідь експерта
— Для того щоб відповісти на це запитання, необхідно звернутися до чинної та попередньої редакцій Закону України «Про публічні закупівлі».
У редакції, що діяла до введення навесні 2020 року нової редакції Закону, передбачалась необхідність публікації оголошення про проведення процедури закупівлі англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну для товарів і послуг 133 тисячам євро; для робіт — 5 150 тисячам євро.
При цьому частина 7 статті 2 Закону встановлювала, що забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не мав права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Тобто Закон не обмежував можливість проведення як однієї, так і декількох процедур відкритих торгів, а зобов’язував публікувати оголошення англійською мовою тоді, коли вартість конкретної закупівлі перевищувала встановлені межі.
Натомість новою редакцією Закону встановлено обов’язок публікації оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель англійською мовою, якщо очікувана вартість закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів і послуг — 133 тисячам євро; для робіт — 5 150 тисячам євро.
При цьому частина 10 статті 3 Закону тепер забороняє придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених цим Законом, та укладення договорів про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель / спрощених закупівель, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів / спрощених закупівель або застосування цього Закону, зокрема положень частини 3 статті 10 цього Закону.
За порушення норм передбачена адміністративна відповідальність уповноважених, службових (посадових) осіб замовника згідно зі статтею 16414 КУпАП.
Отже, плануючи закупівлі, замовник має дотримуватися положень частини 10 статті 3 Закону, які забороняють замовнику ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення застосування цих положень Закону.
Тому якщо наявна потреба замовника на поточний рік перевищує вартісні межі, встановлені у частині 3 статті 10 Закону, таку закупівлю замовник зобов’язаний проводити в межах єдиної процедури з публікацією оголошення англійською мовою.
При цьому таку закупівлю можна проводити за окремими лотами, визначивши їх, наприклад, за показниками четвертої — восьмої цифр Єдиного закупівельного словника або за обсягом, номенклатурою, місцем поставки товару в межах єдиної закупівельної процедури, та укласти декілька договорів.
До речі, ви вже користуєтеся зручним алгоритмом проведення «євроторгів»? Переходьте за посиланням: Алгоритм проведення відкритих торгів з публікацією оголошення англійською мовою.