Як правильно визначити одиницю виміру в разі закупівлі послуг?

Олена Жадан
3793
20 Січня 2022
Як правильно визначити одиницю виміру в разі закупівлі послуг?
3793
20 Січня 2022

Замовники досить часто закуповують різні види послуг, специфіка яких є настільки різноманітною та особливою, що виникають питання щодо правильності визначення одиниці виміру для цих послуг. Інформацію стосовно одиниці виміру предмета закупівлі замовники зазначають під час оголошення процедур закупівель / спрощених закупівель. У цій статті розберемося, у яких саме одиницях виміру повинен зазначатися такий предмет закупівлі, як послуги.

Згідно з пунктом 21 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) послуги — це будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, найм (оренда), лізинг, а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт, поточний ремонт з розробленням проєктної документації.

Під час оголошення закупівлі замовник визначає її предмет та обов’язково кількість товарів або обсяг виконання робіт чи надання послуг. У разі закупівлі товару визначити його обсяг здається простішим, ніж кількість послуг. Так, наприклад, бензин або молоко можливо закуповувати у літрах, комп’ютерну техніку — у комплектах або штуках, тканини — погонних метрах тощо. Коли ж предметом закупівлі є послуги, то в багатьох випадках виникають складнощі при визначенні їх одиниці виміру. Це пояснюється тим, що послуги складніше порахувати, ніж товар.

Технічні можливості електронних майданчиків для визначення кількості послуг

Стосовно технічного аспекту роботи майданчиків електронних закупівель, то для замовників під час оголошення закупівлі передбачено функціональні можливості вибирати різні одиниці виміру для послуг.

Розглянемо приклад заповнення форми оголошення закупівлі на електронному майданчику Zakupki.prom (Рис. 1).

Рис.1

Як бачимо, при заповненні форми оголошення закупівлі передбачено вибір одиниці виміру «послуга», яку замовники досить часто використовують.

Приклади визначення кількості для різних видів послуг

Припустимо, у замовника виникла необхідність закупівлі послуги з пошиття одягу за кодом ДК 021:2015 98390000-3 «Інші громадські, соціальні та особисті послуги». Визначити кількість таких послуг можна залежно від того, скільки одиниць одягу потрібно замовити для пошиття, або ж з огляду на інші характеристики самої сутності процесу надання послуг.

На електронному майданчику інформація про кількість послуг може мати такий вигляд (Рис. 2 та Рис. 3).

Рис.2
Рис.3

Якщо замовник здійснює закупівлю послуг, наприклад з технічного обслуговування будь-якого обладнання або техніки, та завчасно йому відомо, скільки одиниць техніки підлягає технічному обслуговуванню, то кількість послуг можна виразити через кількість одиниць обладнання (техніки, приладдя, засобів тощо). Наприклад, необхідно закупити послуги з обслуговування вогнегасників. У такому разі кількість послуг може бути визначено як кількість одиниць вогнегасників, що підлягають технічному обслуговуванню (Рис. 4).

Рис.4

В окремих випадках, якщо замовник не може передбачити, скільки одиниць обладнання (техніки, приладдя, засобів тощо) підлягає технічному обслуговуванню, то при заповненні форми оголошення кількість послуг можливо визначити в найменуваннях послуг (Рис. 5).

Рис.5

Розповсюдженим предметом закупівлі в замовників є послуги з охорони. У такому разі кількість послуг може визначатися залежно від кількості адрес об’єктів, які підлягають охороні (Рис. 6) або ж з огляду на період часу, протягом якого потрібно здійснювати охорону, тобто кількість місяців року (Рис. 7).

Рис.6
Рис.7

Вимоги органів Казначейства щодо визначення кількості послуг у підтвердних документах

Відповідно до частини 2 статті 7 Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, до здійснення оплати за договором про закупівлю перевіряє наявність річного плану, договору про закупівлю та звіту про результати проведення закупівлі з використанням електронної системи закупівель, що підтверджують проведення процедури закупівлі / спрощеної закупівлі та за результатами якої укладено договір про закупівлю.

При цьому потрібно зазначити, що замовники несуть персональну відповідальність за визначення предмета закупівлі відповідно до чинного законодавства, у тому числі визначення одиниць виміру предмета закупівлі, наприклад послуг. Законодавством не регулюються норми та не встановлюються обмеження щодо визначення одиниць виміру, якщо предметом закупівлі є послуги. Замовники самостійно, з огляду на специфіку та особливості предмета закупівлі, власні потреби та вимоги, інші обставини визначають одиниці виміру в разі закупівлі послуг. Це означає, що органи Казначейства не втручаються у процес проведення закупівель замовником та не можуть вказувати на правильність (або неправильність) обрання одиниці виміру для предмета закупівлі.

Водночас пунктом 2.10 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309 (далі — Порядок № 309), визначено перелік випадків, у яких органи Державної казначейської служби України не реєструють бюджетні зобов’язання за договорами про закупівлю, зокрема, у разі недотримання вимог щодо оформлення поданих документів.

Однією з таких вимог, яких необхідно дотримуватися замовникам під час оформлення документів, що підтверджують проведення закупівель, є вимога щодо відповідності даних у цих документах. Стосовно ж одиниць виміру предмета закупівлі, то, наприклад, якщо в договорі про закупівлю послуги визначено у «штуках», то у звіті про результати проведення закупівлі їх кількість та одиниця виміру повинна бути аналогічною (Приклад 1).

Приклад 1

Припустимо, замовник закуповує послуги з пошиття одягу у кількості 3 послуги.
У специфікації до договору про закупівлю визначено таке:

СПЕЦИФІКАЦІЯ ПОСЛУГ

№ з/п

Найменування послуги

Кількість  одиниць одягу, шт.

Ціна з ПДВ, грн

Сума з ПДВ, грн

1

Виготовлення сорочок повсякденних з довгим рукавом

11

500,00

5 500,00

2

Виготовлення краваток

13

300,00

3 900,00

3

Виготовлення штанів повсякденних

11

800,00

8 800,00

При цьому у звіті про результати проведення закупівлі в колонці «Кількість товарів, робіт чи послуг» повинна бути зазначена така кількість послуг та одиниця їх виміру, яка б відповідала специфікації послуг. Тобто, якщо у специфікації зазначено три послуги, то й у звіті про результати потрібно буде зазначити три послуги.

Наведемо приклад, коли кількість послуг не збігається в договорі про закупівлю та у звіті про результати проведення закупівлі (Приклад 2). У такому разі органи Казначейства обов’язково звернуть увагу замовника на розбіжність даних у документах.

Приклад 2

Замовник закуповує послуги з технічного обслуговування вогнегасників, а саме послуги з перезарядки порошкових вогнегасників у кількості 6 штук. У специфікації до договору про закупівлю визначено таке:

СПЕЦИФІКАЦІЯ ПОСЛУГ

№ з/п

Найменування послуги

Кількість, шт.

Ціна з ПДВ, грн

Сума з ПДВ, грн

1

Перезарядка порошкового вогнегасника типу А

3

102,50

410,00

2

Перезарядка порошкового вогнегасника типу Б

3

102,50

205,00

Натомість в електронній системі закупівель в колонці «Кількість товарів, робіт чи послуг» звіту про результати проведення закупівлі визначено дві штуки, що не співпадає з договором про закупівлю. Тобто замовник, зазначаючи «2 штуки», мав на увазі два найменування послуг, однак кількість вогнегасників, що підлягають перезарядці, усе одно буде 6 штук.

У випадку невідповідності даних у договорі про закупівлю та звіті про результати проведення закупівлі органи Казначейства можуть відмовити замовнику в реєстрації бюджетних зобов’язань за договором про закупівлю.

Висновки

Послуги є досить специфічним предметом закупівлі, як порівняти з товарами, що ускладнює визначення одиниці виміру їх кількості. Замовники самостійно, орієнтуючись на особливості, специфіку та сутність послуг, визначають одиниці виміру їх кількості. Функціональні можливості електронних майданчиків пропонують досить широкий асортимент для вибору одиниць виміру послуг.

Бажаємо вам тільки «правильних» закупівель! Залишайтеся з порталом RADNUK.COM.UA, у нас ще багато цікавого!

Також читайте на порталі RADNUK.COM.UA:

Планування закупівель

Публікації щодо особливостей планування надпорогових та допорогових закупівель