За статтею 838 Цивільного кодексу України підрядник має право, якщо інше не встановлено договором, залучити до виконання роботи інших осіб (субпідрядників), залишаючись відповідальним перед замовником за результат їхньої роботи. У цьому разі підрядник виступає перед замовником як генеральний підрядник, а перед субпідрядником — як замовник. Тобто правила субпідряду встановлюються щодо договорів про закупівлю робіт.
Чинним законодавством прямо не встановлено визначення співвиконавця для договорів щодо надання послуг. Проте залучення співвиконавців виконавцями таких договорів не заборонено. Звичайно, якщо іншого не визначено самим договором.
Наприклад, згідно з пунктом 18 частини 2 статті 22 України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII у тендерній документації зазначається вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб’єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю — у разі закупівлі робіт або послуг.
Крім того, відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 16 Закону, якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює такий кваліфікаційний критерій, як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та / або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
За наведеним нижче переліком корисних посилань на статті порталу RADNUK.COM.UA щодо субпідряду для цілей публічних закупівель можна більше дізнатись про нюанси використання, зокрема, наведених норм про залучення співвиконавця чи субпідрядника.
- «Практика ДАСУ щодо залучення субпідрядника/співвиконавця», у якій автор проаналізував деякі висновки органів фінансового контролю з питань умов закупівлі щодо залучення таких суб’єктів господарювання.
- «Один субпідрядник у двох учасників: правильно чи ні?», де знайдете відповідь щодо (не)пов’язаності учасників за певних обставин.
- «Учасником не заповнено електронні поля щодо залучення субпідрядника: є підстави для відхилення?», що наводить нас на відповідь на питання обов’язковості заповнення учасником електронного поля при поданні пропозиції.
- «Чи правильно залучати субпідрядника на етапі виконання робіт, якщо в тендерній пропозиції це не передбачено?», у якій експерт роз’яснює нюанси (не)можливості залучення субпідрядника чи співвиконавця при виконанні договору, коли пропозицією учасника такого залучення не планувалось.
- «Про перевірку субпідрядників / співвиконавців на відсутність підстав, визначених у пункті 47 Особливостей», де наведено нюанси застосування норм для відмови в участі щодо субпідрядника/співвиконавця.
У рамках щотижневого опрацювання розміщених зразків документів за різними категоріями редакцією порталу опрацьовано категорію «Примірні договори» розділу «Договори та додаткові угоди». За результатом їх опрацювання встановлено актуальність таких зразків.