Один субпідрядник у двох учасників: правильно чи ні?

Катерина Плашенко
1858
2 Травня 2021
Один субпідрядник у двох учасників: правильно чи ні?
1858
2 Травня 2021

Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що учасник процедури закупівлі може залучити спроможності субпідрядників / співвиконавців в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю у випадку закупівлі робіт або послуг.

Якщо учасник у складі тендерної пропозиції відобразив інформацію про того самого субпідрядника / співвиконавця, що й інший учасник цієї самої процедури закупівлі робіт або послуг, то чи можна вважати таких учасників пов’язаними особами? Адже згідно з пунктом 7 частини 1 статті 17 Закону замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник конкурентної процедури закупівлі, що подав тендерну пропозицію, є пов’язаною особою з іншими учасниками процедури закупівлі та / або з уповноваженою особою (особами), та / або з керівником замовника.

Розглянемо, як трактує Закон поняття «пов’язаність осіб». Пунктом 20 частини 1 статті 1 Закону передбачено, що пов’язана особа — особа, яка відповідає будь-якій із таких ознак:

  • юридична особа, яка здійснює контроль над учасником процедури закупівлі або контролюється учасником процедури закупівлі, або перебуває під спільним контролем з учасником процедури закупівлі;
  • фізична особа або члени її сім’ї, які здійснюють контроль над учасником процедури закупівлі;
  • службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, уповноважена здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин, а також члени сім’ї такої службової (посадової) особи;
  • фізична особа — уповноважена особа замовника, керівник замовника та / або члени їхніх сімей, які здійснюють контроль над учасниками процедури закупівлі або уповноважені здійснювати від імені учасника процедури закупівлі юридичні дії, спрямовані на встановлення, зміну або припинення цивільно-правових відносин.

Усі зазначені вище ознаки поєднує «здійснення контролю». Під здійсненням контролю розуміється можливість здійснення вирішального впливу на господарську діяльність учасника процедури закупівлі, наприклад, можливість визначати умови господарської діяльності, виконувати функції органу управління учасника процедури закупівлі або володіння часткою (паєм, пакетом акцій), що становить не менше 25 відсотків статутного капіталу учасника процедури закупівлі. Замовник має змогу виявити такий взаємозв’язок,  вивчаючи установчі документи та перевіряючи інформацію про учасників у відкритих джерелах.

Відповідно до абзацу 5 статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» пов’язаними особами є юридичні та / або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб’єкта господарювання. Зокрема, пов’язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами. Тож можемо дійти висновку, що  відповідно до Закону України «Про захист економічної конкуренції» взаємозв’язок між особами визначається або через спільну чи узгоджену господарську діяльність (яка може бути, зокрема, наслідком існування відносин контролю), або через родинний зв’язок.

Враховуючи викладене вище, залучення «спільного» субпідрядника / співвиконавця до виконання робіт та послуг не гарантує пов’язаність між учасниками, якщо субпідрядник / співвиконавець не здійснює контроль над цими обома учасниками, не має вирішального впливу на господарську діяльність учасників та не володіє часткою (паєм, пакетом акцій), що становить не менше 25 відсотків статутного капіталу учасника процедури закупівлі.

Таким чином, твердження, що учасники є пов’язаними особами, тому що планують залучити одного субпідрядника, може бути хибним, якщо учасники не мають ознак,  визначених пунктом 20 частини 1 статті 1 Закону.

Більше інформації щодо пов’язаності учасників читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

Гід для новачків

Перші кроки до успішної участі в публічних закупівлях