Верховна Рада України ухвалила Закон, який передбачає доступ до публічної інформації у формі відкритих даних

Редакція
471
22 Травня 2015
Верховна Рада України ухвалила Закон, який передбачає доступ до публічної інформації у формі відкритих даних
471
22 Травня 2015

Верховна Рада України 09.04.2015 прийняла закон про внесення змін до статті 28 Бюджетного кодексу України щодо доступу до інформації про бюджетні показники у формі відкритих даних. Прийнятий закон № 313-VIII було підписано Президентом України 29.04.2015, проте його текст ще не опубліковано в офіційних друкованих виданнях та надруковано в офіційному виданні “Голос України” № 78 від 30.04.2015..

Суть закону полягає у встановленні обов’язку розпорядників інформації надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.

Даний закон тісно пов’язаний із Законом України «Про відкритість використання публічних коштів» № 183-VIII від 11.02.2015, який передбачає створення онлайн-платформи, на якій буде відображена вся інформація про те, як розпоряджаються публічними коштами в Україні. Детальніше про Закон № 183-VIII ви можете прочитати в журналі «Радник в сфері державних закупівель» № 3 (42) за березень 2015 року на сторінці 41 та № 4 (43) за квітень 2015 року на сторінці 36.

Публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту публічну інформацію у формі відкритих даних з обов’язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

Публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних у разі дотримання однієї з таких умов:

  1. персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»;
  2. фізичні особи (суб’єкти даних), персональні дані яких містяться в інформації у формі відкритих даних, надали свою згоду на поширення таких даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»;
  3. надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом;
  4. обмеження доступу до такої інформації (віднесення її до інформації з обмеженим доступом) заборонено законом.

Створення та забезпечення функціонування Єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснює Державне агентство з питань електронного урядування України.

Перелік публічної інформації, яка підлягає оприлюдненню на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на веб-сайтах розпорядників інформації у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури такої інформації, а також періодичність її оновлення має визначати Кабінет Міністрів України.

Водночас закон прямо встановлює, що головні розпорядники коштів державного бюджету (місцевих бюджетів у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі):

  • здійснюють публічне представлення та публікацію інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня року, що настає за звітним;
  • оприлюднюють шляхом розміщення на своїх офіційних сайтах паспорти бюджетних програм на поточний бюджетний період (включаючи зміни до паспортів бюджетних програм) у триденний строк з дня затвердження таких документів та звіти про виконання паспортів бюджетних програм за звітний бюджетний період у триденний строк після подання таких звітів до Міністерства фінансів України (місцевих фінансових органів).
Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель