Для початку розберемося, що ж таке факторинг? Це фінансовий інструмент, що дозволяє збільшити оборотний капітал компанії. Банк чи факторингова компанія виплачують гроші постачальнику до того, як це зробить покупець, щоб компенсувати неприйнятні строки оплати, які є особливо характерними для державних закупівель.
Фактично, постачальник обмінює майбутню виручку на моментальну виплату грошей, замовник отримує необхідні товари, послуги чи роботи, а банк (факторингова компанія) — комісію з виплати.
Завдяки прийнятій у 2020 році постанові Кабміну № 534 «Про затвердження державної програми стимулювання економіки» тепер послуга факторингу доступна і в публічних закупівлях.
Враховуючи, що за даними проведеного ДП «ПРОЗОРРО» опитування 60 % представників малого та середнього підприємництва (далі — МСП) назвали причиною відмови від участі в тендерах саме неприйнятні строки оплати (30 – 60 днів, але може бути і більше), факторинг є тим мостом, який здатний об’єднати державу й малий та середній бізнес.
Які переваги факторингу для замовників?
З найвагомішого: збільшується кількість потенційних постачальників та підвищується рівень конкуренції в тендерах. Післяплата часто перекриває малому та середньому бізнесу шлях до державних закупівель через нестачу в таких підприємств оборотного капіталу. Прибираючи цей бар’єр, замовник може отримати значно більше тендерних пропозицій та відчути зростання конкуренції на тендерах. Це, у свою чергу, дає можливість отримати найбільш оптимальне співвідношення ціни та якості товарів, послуг чи робіт.
Наступною перевагою є можливість збільшення обсягів закупівель з відстрочкою платежу та зниження ризику перебоїв у поставках завдяки фінансуванню ланцюга поставок. Логіка доволі проста: чим швидше постачальник отримує гроші, тим скоріше може увійти в новий бізнес-цикл та виокремити кошти на наступну партію товару. У цій ситуації факторинг дозволяє створити максимально сприятливі умови, де МСП не потрібно витягувати всі кошти з власного обороту чи брати кредит, а замовник може не хвилюватися щодо виконання всіх умов тендеру.
Усе вищезазначене позитивно позначається на підвищенні рівня лояльності постачальника, що сприяє максимально комфортним умовам співпраці.
Як із факторингом допоможе «Факторинг Хаб»?
«Факторинг Хаб» — це онлайн-сервіс, який дає доступ до такого фінансування компаніям, що беруть участь у державних тендерах через систему ProZorro. Його створено за ініціативи Мінекономіки, ДП «ПРОЗОРРО» та спільними зусиллями Команди підтримки реформ (RST), Офісу розвитку МСП. Наразі розвиток платформи відбувається за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (USAID КЕУ).
Метою «Факторинг Хаб» є сприяння розвитку та покращенню бізнес-середовища для малих та середніх підприємств України через спрощення доступу до ринку публічних закупівель. Для замовників же створюються умови, за яких вони отримують більше вигідних конкурентних тендерних пропозицій через збільшення кількості учасників у тендерах. Онлайн-платформа забезпечує швидке та зручне погодження факторингового фінансування постачальників для участі в публічних закупівлях.
Платформа суттєво спрощує процес отримання факторингу та економить час постачальників за рахунок стандартизації документів. А також пропонує беззаставне фінансування з мінімальним пакетом документів за середньоринковою ставкою.
Як замовнику оформити факторинг?
Процедура отримання факторингу є достатньо простою. Спершу необхідно зареєструватися на платформі «Факторинг Хаб». Після авторизації необхідно буде відкрити факторинговий ліміт. Для цього достатньо просто підвантажити вказаний на сайті стандартний для всіх банків пакет документів, щоб банки могли прийняти заявку до розгляду. Після перевірки надісланого повного пакету документів ліміт відкрито.
Далі залишиться зробити лише пару простих кроків. Спочатку внести зміни в поточний договір про закупівлю, якщо він забороняє факторинг. Потім слід погодити з банком процедуру обміну документами та внутрішню процедуру внесення змін у платіжні реквізити постачальника по договору про закупівлю. Ось і все! Можна ставити позначку «факторинг» у назву процедури та інформаційні повідомлення. А в разі додаткових питань — звертатися до служби підтримки «Факторинг Хаб» (усі контакти є на сайті).
Факторинг — це доволі новий інструмент для держзакупівель, але вже сьогодні великі державні підприємства починають його застосовувати. Наразі через онлайн-платформу «Факторинг Хаб» доступна опція факторингу в тендерах від:
- Укрпошти (усі тендери);
- Міжнародного аеропорту «Бориспіль» (тендери з позначкою «факторинг»);
- Державного концерну «Укроборонпром» (ХКБМ, «Івченко-Прогрес» та «Зоря»-«Машпроект»).
Що можна сказати у підсумку? За факторингу виграють усі. У постачальника з’являється доступ до фінансування без очікувань та збільшення оборотного капіталу. Державний замовник отримує більшу кількість тендерних пропозицій на торги та кращі цінові пропозиції. Для банків це розширення кола клієнтів та можливість розвиватися в наданні факторингу на ринку публічних закупівель.
До тематики цієї статті читайте на порталі RADNUK.COM.UA статтю «Державні закупівлі без відстрочки платежів: як факторинг допоможе підприємцям у закупівлях?».
Також вас може зацікавити: