Застосування електронних критеріїв для підтвердження локалізації на прикладі майданчика Е-Тендер

Антон Волов
212
15 Листопада 2024
Застосування електронних критеріїв для підтвердження локалізації на прикладі майданчика Е-Тендер
212
15 Листопада 2024

У цій статті ми коротко надамо відповіді на такі питання: що таке локалізація; коли застосовується норма щодо локалізації; які винятки діють для нерезидентів; який мінімальний ступінь локалізації у 2024 році? Також продемонструємо алгоритм застосування електронних критеріїв для підтвердження ступеня локалізації на прикладі майданчика Е-Тендер.

Що таке локалізація

Визначення поняття містить пункт 29-1 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII від 25.12.2015 (далі — Закон).

Ступінь локалізації виробництва — показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі. Визначення досить непросте, тому далі ми розберемо все на прикладі.

Коли застосовується норма щодо локалізації

Локалізація застосовується замовником при здійсненні закупівлі товарів, якщо очікувана вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тис. грн або ж коли відбувається закупівля робіт чи послуг, які передбачають, що в процесі їх виконання замовник також отримає у власність товар. Наприклад, замовник закуповує роботи зі встановлення насоса, і його вартість входить до загальної суми закупівлі та перевищує 200 тис. грн.

Перелік товарів наведено в підпункті 2 пункту 6-1 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону (див. також перелік у зручному форматі, що розроблений фахівцями порталу Радник).

Простіше кажучи, коли замовник купує товар з переліку, наприклад генератор, очікувана вартість якого становить 500 тис. грн, то вимагає від учасників закупівлі підтвердження, що мінімум 20 % (для 2024 року) деталей цього генератора було виготовлено в Україні. А виробник зі свого боку додає такий товар до переліку локалізованих, щоб взяти участь у цій закупівлі й підтвердити відповідний ступінь локалізації.

Які винятки діють для нерезидентів

У разі закупівель з країн, з якими Україна має угоди про співпрацю (наприклад, з ЄС або країнами — членами СОТ), локалізаційні вимоги в Prozorro діють гнучкіше:

  1. Вільна торгівля: країни-партнери можуть брати участь у тендерах без вимоги щодо локалізації, за винятком стратегічних секторів, де локалізація може бути частково обов’язковою.
  2. Визнання сертифікатів: у межах угод можуть визнаватися сертифікати якості та походження товарів, що спрощує участь іноземних постачальників.
  3. Спеціальні вимоги: для деяких державних підприємств або галузей локалізація може бути пріоритетною навіть для країн-партнерів, залежно від економічних цілей України.

Який мінімальний ступінь локалізації у 2024 році

Варто зазначити, що мінімальний показник ступеня локалізації станом на 2024 рік становить 20 % і буде збільшуватися на 5 % кожного наступного року аж до 2028 року, коли досягне відмітки 40 %.

Як замовнику застосувати електронні критерії локалізації на майданчику E-Tender

Поступово ми дійшли до практичної частини — застосування електронних критеріїв локалізації на прикладі процедури відкритих торгів з особливостями. Варто відразу зазначити, що технічно їх застосування є правом замовника, а не обов’язком. Але варто згадати таке.

Частиною 1 статті 22 Закону встановлено, що тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель.

Частиною 2 статті 22 Закону встановлено, що у тендерній документації, зокрема, зазначається інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби — плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною 4 статті 5 цього Закону.

Замовники зазвичай щодо локалізації встановлюють відповідні вимоги в тому числі і в технічній специфікації (ось приклад Додатка 2 до ТД (технічні вимоги до предмета закупівлі)). Таким чином, радимо замовникам під час оголошення закупівель, що підпадають під вимоги локалізації, вже зараз заповнювати вимоги щодо локалізації у відповідних полях електронної системи закупівель.

Загальний алгоритм створення процедури умовно можна розділити на два кроки, а саме՛ застосування критеріїв здійснюється на другому кроці. Для цього потрібно скористатися функцією «Додати документи та критерії» (Рис. 1).

Рис. 1

Вимоги до локалізації розміщені в кінці сторінки. Критерій може бути застосований до кожної позиції, якщо закупівля передбачає номенклатурні позиції. Також критерії можна застосувати до кожного лоту, якщо в процедурі передбачено поділ предмета закупівлі на лоти. Для активації критерію потрібно поставити відповідний чекбокс (Рис. 2).

Рис. 2

Активований критерій містить два пункти: для наявності та відсутності складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, один з яких учасник зобов’язаний вибрати під час реєстрації пропозиції.

Перший пункт не потребує додаткових налаштувань, і при його виборі учасник має додати товар з переліку локалізованих товарів. Другий пункт за замовчуванням передбачає спосіб підтвердження у формі завантаження документа.

Поля «Заголовок» та «Опис» є опціональними для заповнення при створенні критерію. Замовник також може додати зразок документа, якщо він вимагається, але це не є обов’язковим (Рис. 3).

Рис. 3

Після підпису КЕП та публікації закупівлі критерій відобразиться в розділі «Електронні тендерні вимоги» (Рис. 4).

Рис. 4

При редагуванні закупівлі для уповноваженої особи доступна можливість деактивувати критерій локалізації. Для цього потрібно змінити статус вимоги з «Активна» на «Архівована» (Рис. 5).

Рис. 5

Якщо ви маєте ідеї‚ які інструменти можуть покращити роботу на майданчику, звертайтеся за номером 0 800 30 77 55 (безоплатно в межах України) або пишіть на e-mail support@e-tender.ua.

Більше інформації про закупівлі — в електронній книзі «Локалізація в публічних закупівлях».

Локалізація

Ступінь локалізації виробництва - це показник місцевої складової у питомій вазі вартості сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових вітчизняного виробництва у собівартості товару, що є предметом закупівлі.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО