Чи зобов’язаний замовник звертатися до постачальника з ініціативою зменшити ціну, якщо ціна на ринку зменшилась? Чи є відповідальність за незвернення?

Оксана Костенко
1770
16 Травня 2023
Чи зобов’язаний замовник звертатися до постачальника з ініціативою зменшити ціну, якщо ціна на ринку зменшилась? Чи є відповідальність за незвернення?
1770
16 Травня 2023

Питання визначення ціни в договорі про закупівлю є ключовим та стосується принципів здійснення закупівель. За останні роки значно поширилась практика притягнення до відповідальності посадових осіб замовника у разі безпідставного збільшення ціни за одиницю товару шляхом укладання додаткових угод. Однак ситуація у разі зменшення ціни за одиницю товару для замовників залишається незрозумілою. Які дії замовник повинен вчинити у випадку коливання цін на ринку у бік зменшення та яка відповідальність може застосовуватись до посадових осіб замовника, розглянемо у цій статті.

Чи повинна взагалі змінюватись закупівельна ціна і яка роль замовника в цій зміні?

Для прикладу розглянемо ситуацію, коли замовник закупив певний товар, який поставляється партіями, після чого ціна цього товару на ринку знизилась на 5 відсотків. Виходячи з принципів максимальної економії та ефективності, замовник повинен бути зацікавлений у перегляді ціни товару в бік зменшення, а постачальник навпаки. Відповідно, виникає конфлікт інтересів та постає питання: чи повинна взагалі змінюватись закупівельна ціна і яка роль замовника в цій зміні?

Можливість зміни закупівельної ціни у разі коливання цін на ринку передбачена підпунктом 2 пункту 19 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 (далі — Особливості), згідно з яким істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі у випадку погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару.

...
Електрична енергія

Публікації, тематикою яких є особливості закупівель електричної енергії

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО