Коли 20 відсотків від вартості оскарженого тендеру дорівнює сумі меншій за 50 тисяч гривень

Вікторія Романюк
296
23 Лютого 2021
Коли 20 відсотків від вартості оскарженого тендеру дорівнює сумі меншій за 50 тисяч гривень
296
23 Лютого 2021

Питання читача

— Під час проведення процедури відкритих торгів рішення замовника після оцінки тендерних пропозицій учасників було оскаржено до Антимонопольного комітету України. Чи може замовник укласти прямий договір в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендеру, що оскаржується, якщо 20 відсотків від вартості тендеру становить менше 50 тисяч гривень?

Відповідь експерта

— Частина 7 статті 3 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) наводить перелік випадків, коли можна здійснити закупівлю товарів, робіт і послуг, якщо їхня вартість дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 статті 3 Закону, без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом.

Разом з цим відповідно до абзацу 2 пункту 8 частини 7 статті 3 Закону в разі здійснення закупівлі у випадках, передбачених частиною 7 статті 3 Закону, замовник обов’язково оприлюднює в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Згідно з пунктом 13 частини 1 статті 10 Закону замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та Законом, інформацію про закупівлю, а саме: звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, — протягом 3 робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Відповідно до абзацу 3 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 статті 3 Закону, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого Законом, у разі: <…> якщо існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку із: <…> оскарженням прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника після оцінки тендерних пропозицій учасників, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендеру, що оскаржується.

Отже, для того щоб замовник міг скористатися абзацом 3 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону та укласти договір без використання електронної системи закупівель на підставі оскарження прийнятих рішень, дій чи бездіяльності замовника після оцінки тендерних пропозицій учасників, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків від очікуваної вартості тендеру, що оскаржується, має бути забезпечено ряд умов:

  1. оскарження відбулося після оцінки тендерних пропозицій учасників;
  2. обсяг закупівлі не повинен перевищувати 20 відсотків від очікуваної вартості тендеру, що оскаржується;
  3. вартість такої закупівлі повинна дорівнювати або перевищувати 50 тисяч гривень.

Тож якщо 20 відсотків від очікуваної вартості тендеру, що оскаржується, дорівнює, наприклад, 45 тисячам гривень, то замовник не має права скористатися цією підставою та укласти договір без використання електронної системи закупівлі, адже сума є меншою за 50 тисяч гривень.

Аналогічно варто застосовувати і абзац 4 пункту 3 частини 7 статті 3 Закону, у якому сказано, що придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 статті 3 Закону, здійснюється без застосування порядку проведення спрощених закупівель, встановленого цим Законом, у разі: <…> якщо існує нагальна потреба у здійсненні закупівлі у зв’язку із: <> розірванням договору про закупівлю з вини учасника на строк, достатній для проведення тендеру, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі про закупівлю, який розірваний з вини такого учасника.

Отже, рекомендуємо замовникам під час застосування підстав, передбачених частиною 7 статті 3 Закону, враховувати, що їх можна застосовувати, лише якщо вартість закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 та 2 частини 1 статті 3 Закону.

Є потреба в закупівлі, але не знаєте з чого почати та як не отримати штрафи? Реєструйтесь на навчання Академії Радник та розпочніть нову сторінку Вашої закупівельної діяльності без порушень.

Експерти відповідають

Провідні фахівці закупівельної галузі коротко та з правової точки зору відповідають на найбільш суперечливі та болючі питання щодо здійснення закупівель

    Приєднуйся до авторів
    load
    Реєстрація
    Вітаємо!
    Реєстрація пройшла успішно
    В особистий кабінет
    load
    Відновлення паролю
    Вітаємо!
    Реєстрація пройшла успішно
    Вітаємо!
    Тепер ви підписані на інформаційну розсилку Радника у сфері публічних закупівель