На просторах «ПРОЗОРРО» нерідко можна зустріти проєкт договору про закупівлю, що не передбачає умов щодо дострокового розірвання договору або ж односторонньої відмови від такого договору, або ж містить таку розмиту вказівку: «Розірвання договору здійснюється відповідно до законодавства». Обидва ці варіанти є невдалими, адже в разі порушення зобов’язання однією зі сторін це не дозволять іншій стороні просто відмовитися від невигідного договору. І це тому, що відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов неприпустима, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналогічна норма міститься і в Господарському кодексі України, згідно з частиною 1 статті 181 якого зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку неприпустимі, якщо інше не передбачено законом або договором.
Одразу зазначимо, що дуже незначна кількість законодавчих норм прямо допускає односторонню відмову від договору. Одним з таких винятків є частина 2 статті 849 Цивільного кодексу України, відповідно до якої якщо підрядник своєчасно не розпочав роботу або виконує її настільки повільно, що закінчення її у строк стає явно неможливим, то замовник має право відмовитися від договору підряду та вимагати відшкодування збитків. Такі винятки лише підтверджують загальне правило (стаття 525 Цивільного та частина 1 статті 181 Господарського кодексів України).
Тому при укладенні...