Під час збільшення ціни за одиницю товару до 10 % неможливо зменшити обсяг закупівлі: можливі дії замовника

Ріта Кучер
4750
17 Вересня 2021
Під час збільшення ціни за одиницю товару до 10 % неможливо зменшити обсяг закупівлі: можливі дії замовника
4750
17 Вересня 2021

У сфері публічних закупівель під час виконання сторонами зобов’язань нерідко виникають підстави для внесення змін до договору про закупівлю. Згідно з Законом України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю оприлюднюється протягом трьох робочих днів з дати внесення змін. Однак під час оприлюднення таких змін в електронному майданчику в замовників виникає низка запитань щодо публікації додаткових угод, зокрема: як правильно опублікувати зміни згідно з пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону?

Зменшення обсягів закупівлі

В частині 5 статті 41 Закону визначений вичерпний перелік підстав внесення змін до договору про закупівлю. З цього переліку пункт 2 частини 5 статті 41 Закону, а саме: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку в разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, — не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю / внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії — пункт 2 частини 5 статті 41 Закону передбачає зміну обсягу закупівлі.

Варто наголосити, що одним із ключових показників даної норми є сума договору про закупівлю. Вона не повинна збільшуватися. Це значить, що в разі збільшення ціни за одиницю, кількість товару, відповідно, повинна зменшуватися.

Тобто при публікації додаткової угоди згідно з пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону замовник повинен відобразити збільшення ціни за одиницю та зменшення обсягів закупівлі. Станом на вересень 2021 року акредитовані майданчики, зокрема Zakupki.Prom, працюють відповідно до технічного завдання Адміністратора системи — ДП «Прозорро». Цим технічним завданням наразі можливості зменшувати обсяги закупівлі не передбачено. Про те, як діяти замовнику в такому разі, розкажемо далі.

Як внести додаткову угоду відповідно до пункту 2 частини 5 статті 41 Закону при цьому відобразити зміни обсягу закупівлі

При оприлюдненні додаткової угоди до договору про закупівлю в разі потреби збільшення вартості ціни за одиницю товару до 10 % замовник може вибрати декілька підстав для внесення змін, а саме: пункти 1 та 2 частини 5 статті 41 Закону. Стосовно використання двох підстав для внесення змін до договору про закупівлю Уповноважений орган у відповіді на запит 473/2021, зокрема, зазначив:

«..Поряд з цим внесення змін до договору про закупівлю в частині істотних умов можливе також за наявності однієї або кількох підстав, визначених частиною п’ятою статті 41 Закону. Обґрунтування та документальне підтвердження здійснюється сторонами окремо щодо кожного випадку.

При цьому Закон не містить обмежень щодо укладення однієї або одночасно декількох додаткових угод до договору про закупівлю у разі застосування кількох підстав, у випадку якщо такі підстави зміни істотних умов договору передбачені частиною 5 статті 41 Закону.

Разом з тим одночасне застосування різних підстав частини 5 статті 41 Закону не має призводити до зміни істотних умов договору про закупівлю у непередбачених Законом випадках».

Деталі — на порталі RADNUK.COM.UA в статті «Розширення можливостей: кілька підстав внесення змін в одній додатковій угоді».

Важливо: замовнику перед опублікуванням змін на електронному майданчику треба правильно сформувати додаткову угоду, у тексті якої, відповідно, посилатись на дві підстави внесення змін до договору про закупівлю.

Далі розглянемо, як саме працює інструмент завантаження додаткової угоди на майданчику в разі використання двох підстав для внесення змін.

Щоб опублікувати додаткову угоду, необхідно перейти на сторінку закупівлі та натиснути кнопку «Працювати з договором» (Рис. 1).

Рис.1

Якщо раніше замовник не корегував договір про закупівлю, необхідно натиснути кнопку «Почати роботу з договором» (Рис. 2).

Рис.2

Наступний крок — натискаємо кнопку «Додати зміни» (Рис. 3).

Рис.3

У полі «Прикріпити файл» обов’язково завантажується сканкопія додаткової угоди. Далі потрібно вказати її номер та дату внесення змін до договору про закупівлю. У полі нижче вибираємо дві підстави для внесення змін до договору про закупівлю (Рис 4).

Рис.4

Останнє поле «Опис змін» є обов’язковим для заповнення. У ньому можна деталізувати причину внесення змін до договору про закупівлю, зазначити, якою буде фінальна сума, кількість тощо. Перевіривши інформацію, натискаємо кнопку «Внести зміни» (Рис. 5).

Рис.5

У зв’язку зі зміною істотних умов договору про закупівлю (наприклад, суми) необхідно такі зміни відобразити системі, скориставшись першою кнопкою «Редагувати інформацію в договорі» (Рис. 6).

Рис.6

Якщо підставою внесення змін є пункт 2 частини 5 статті 41 Закону, то внести зміни можна лише в полях «Загальна сума договору» та «Ціна договору без ПДВ». Допоки ДП «Прозорро» не реалізує можливість зміни обсягу закупівлі за цією підставою, рекомендуємо замовникам заповнювати поле «Опис» (Рис. 7), де зазначати як змінився об’єм закупівлі в бік зменшення. Оскільки інших відповідних полів для зміни об’єму (кількості товару предмету закупівлі) станом на вересень 2021 акредитований майданчик може не містити.

Рис.7

Також замовник може відредагувати ціну за одиницю (Рис. 8). Однак, як було зазначено вище, станом на вересень 2021 року в електронній системі немає можливості змінити кількість одиниць (збільшити або зменшити обсяг закупівлі).

Рис.8

Після внесення змін потрібно натиснути на кнопку «Зберегти» (Рис. 8). Якщо інформація заповнена правильно — необхідно накласти кваліфікований електронний підпис, скориставшись кнопкою «Підписати (КЕП) та підтвердити». Згодом у системі автоматично сформується повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю.

Також читайте на порталі RADNUK.COM.UA такі корисні статті:

Договір про закупівлю

Публікації про роль договору у закупівлях, зокрема, про особливості укладення, виконання, зміни, розірвання договору та ін.