На що звернути увагу в зміненій Постанові № 225

Редакція
5072
1 Квітня 2020
СПЕЦВИПУСК
На що звернути увагу в зміненій Постанові № 225
5072
1 Квітня 2020

Постанова № 225 набрала чинності 21 березня, але її критики було чимало, оскільки алгоритм закупівлі відповідно до Постанови № 225 нараховував 11 пунктів, які потрібно виконати замовникові, щоб провести закупівлю для запобігання COVID-19. Тому завдяки критиці та небайдужим реформаторам 29 березня було прийнято Постанову № 248, яка вводиться в дію з 1 квітня (опубліувано в газеті «Урядовий кур’єр», № 62 (6676) 1 квітня 2020 року) та вносить зміни в Постанову № 225, надає можливість замовникам проводити закупівлі на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19) за простішим порядком. Далі розглянемо деякі особливості нововведень.

По-перше, Варто зауважити, що постанова КМУ від 20 березня 2020 р. № 225 зі змінами застосовується незалежно від вартості предмета закупівлі. Тобто Закон № 530 та Постанова № 225 зі змінами не оперує поняттями вартісних меж та передбачає єдиний алгоритм придбання товарів / робіт / послуг згідно Переліку № 225 зі змінами не залежно від їхньої очікуваної вартості. Простіше кажучи, під дію Постанови № 225 зі змінами та Закону № 530 підпадають як надпорогові, так і допорогові закупівлі.

По-друге, проводить такі закупівлі Уповноважена замовником особа [замовникові необхідно призначити таку особу для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19)]. Зверніть увагу, що, згідно з Постановою № 225 зі змінами, призначають саме Уповноважену замовником особу. Приклад наказу про призначення Уповноваженої замовником особи.

По-третє, відповідальність відповідно до статті 164-14 Кодексу про адміністративні порушення передбачена тільки за неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, а саме за звіт про укладені договори, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору, що здійснюють відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» до 18.04.2020 — штраф від 11 700 грн. З 19.04.2020 за неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення звіту про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договору про закупівлю та всіх додатків до нього, звіту про виконання договору про закупівлю відповідно до статті 10 Закону про публічні закупівлі, штраф — від 1 700 грн.

По-четверте, звертаємо ще раз увагу, що на договори, укладені в порядку Закону № 530 та Постанови № 225 зі змінами, не розповсюджуються обмеження статті 36 ЗУ «Про публічні закупівлі» (статті 41 нової редакції Закону), а також немає вимоги оприлюднювати повідомлення про внесення змін до договору. Проте в разі внесення змін до договору розміщуємо повідомлення про внесення змін до договору, оскільки, якщо, наприклад, не дотриматися такого алгоритму, тобто не розмістити повідомлення про внесення змін, то в звіті про виконання договору буде недостовірна інформація (наприклад, змінювали ціну, обсяг). Нагадуємо, що ст. 10 ЗУ «Про публічні закупівлі» (чинна та нова редакції) встановлює свої строки для оприлюднення повідомлення про внесення змін. Радимо таких строків дотримуватися, проте їх недотримання не матиме ніяких наслідків для замовника, оскільки розміщення повідомлення — технічна необхідність, а не вимога НПА.

У пункті 6 Постанови № 248 встановлено порядок закупівлі, а саме такий: уповноважена замовником особа:

  • Планує закупівлі та вносить інформацію до річного плану закупівель в електронній системі закупівель, зокрема про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі.

Коментар. Таким чином, замовник затверджує протоколом та оприлюднює на «Прозорро» саме річний план. При цьому при оприлюдненні річного плану замовникові рекомендовано обрати вид закупівлі — звіт про укладений договір, з 19.04.2020 — звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель (допоки «Прозорро» не запропонує свій варіант, що навряд чи). У примітках можна зазначити, наприклад, таку інформацію: «Закупівля згідно з Постановою КМУ від 20 березня 2020 р. № 225 в редакції Постанови КМУ від 29 березня 2020 р. № 248». Для попередження можливих ризиків рекомендуємо внести в систему інформацію про закупівлю, зазначивши, зокрема, інформацію про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі. Окремого функціонала на майданчиках для цього не передбачено, оскільки подібного алгоритму закупівлі просто не існувало до прийняття Постанови № 225. Тому, як варіант, у примітках до річного плану обов’язково вписуємо інформацію про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі. Також для убезпечення можливих ризиків за допомогою окремого функціонала прикріплення додаткового файла під час створення річного плану можемо рекомендувати долучити такий файл зі вказаною вище інформацією про закупівлю.

  • Організовує та проводить закупівлі. Замовник може самостійно встановлювати критерії доброчесності та надійності вибору особи, з якою буде укладено договір про закупівлю.

Коментар. Тут на допомогу замовникові може прийти YouControl. Для всіх, кому потрібна перевірка медпостачальника саме зараз, на YouControl виділено спеціальну гарячу лінію. Телефонуйте на номер 044-334-50-90 (безкоштовно). Працює щоденно з понеділка по п’ятницю від 9:00 до 18:00. Кваліфікований спеціаліст допоможе розібратись замовникові в тому, хто перед вами: надійний постачальник чи шахрай, котрий може зникнути з грошима одразу після передплати. Якщо ви вже знаєте, як працює система YouControl та готові перевіряти медпостачальників самостійно, то отримайте повний доступ. Для цього потрібно лише заповнити форму із запитом за такою адресою.

  • Забезпечує складення, затвердження та зберігання відповідних документів з питань закупівель.
  • Забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання пунктів 8 і 9 розділу І Закону України від 17 березня 2020 р. № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі — Закон № 530).

Коментар. Відповідно до Закону № 530 замовникові до 18.04.2020 включно необхідно оприлюднювати за результатами такої закупівлі в електронній системі закупівлі звіт про укладені договори, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору відповідно до статті 10 цього Закону. З 19.04.2020 замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору про закупівлю відповідно до статті 10 цього Закону.

Приклади форм документів згідно постанови КМУ від 20 березня 2020 р. № 225 (із змінами внесеними Постановою № 248), якими Ви можете безкоштовно скористатися та провести закупівлі необхідні для здійснення вище наведених заходів згідно затвердженого Постановою № 225 переліку.:

COVID-19

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час карантину пов'язаного з COVID-19