Замовники запитують, ми — відповідаємо

Редакція
321
20 Липня 2018
Замовники запитують, ми — відповідаємо
321
20 Липня 2018

«Доброго дня! Чи можливо проводити всередині року закупівлю на очікувану вартість робіт з виготовлення ПКД за умови, що видатки на ці роботи тільки планують? І вони ще не передбачені в кошторисі? Дякую».

Добрий день! Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон, Закон про публічні закупівлі) не містить вимоги до замовників розпочинати закупівлю тільки за наявності відповідних асигнувань в кошторисі. Тобто замовник має право оголосити закупівлю на очікувану вартість. Разом з тим виникає проблема з підписанням договору. У тому випадкові, якщо організація здійснює закупівлю за бюджетні кошти, при відсутності бюджетних асигнувань, органами казначейства не буде зареєстровано договір про закупівлю і відповідно не будуть здійснюватися видатки. Це випливає з вимог ст. 48 Бюджетного кодексу України, відповідно до яких розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами, зважаючи на необхідність виконання бюджетних зобов’язань минулих років, довгострокових зобов’язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації — після їх погодження з генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.

Розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, за якими розпорядником бюджетних коштів взято зобов’язання без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, установлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), є недійсними. За такими операціями не виникають бюджетні зобов’язання та не утворюється бюджетна заборгованість. Зобов’язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, установлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), не вважаються бюджетними зобов’язаннями (крім витрат, що здійснюють відповідно до ч. 6 цієї статті) і не підлягають оплаті бюджетним коштом. Взяття таких зобов’язань є порушенням бюджетного законодавства. Витрати бюджету на покриття таких зобов’язань не здійснюють. Вимоги фізичних і юридичних осіб щодо відшкодування збитків та/або шкоди за зобов’язаннями, взятими розпорядниками бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, установлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), стягують з осіб, винних у взятті таких зобов’язань, у судовому порядку. Отже, у випадку, якщо буде розпочато закупівлю і на дату підписання договору про закупівлю в кошторисі будуть відсутні відповідні асигнування, замовникові доведеться відміняти закупівлю. Тому доцільно все ж дочекатися виділення асигнувань. І лише після цього розпочинати закупівлю.

Групи закупівель

Публікації щодо практики закупівель згруповані з акцентом на певну сферу закупівель (галузь / специфіку предмета закупівлі)