За чотири роки успішної роботи системи ДП «Прозорро.Продажі» організатори торгів отримали понад 24 мільярди гривень доходів. Серед найбільших продавців – Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Фонд державного майна України, Держгеонадра, Укрзалізниця. З 01 лютого до переліку організаторів до лучилися і різні лісові господарства України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту щодо проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини» від 04 грудня 2019 року № 1178 (далі – Постанова №1178) встановлено, що із 01 лютого 2020 року до 01 квітня 2021 окремі партії необробленої деревини потрібно реалізовувати через електронні аукціони, адміністратором яких визначено ДП «Прозорро.Продажі».
«Принципово новий підхід щодо проведення електронних аукціонів з продажу необробленої деревини полягає у повній відкритості процесу. Тож, спостерігати за ходом аукціону з необробленої деревини на Прозорро.Продажі, як і брати участь у ньому, можуть усі бажаючі. Перші мають можливість контролювати чесність та неупередженість торгів, другі – виграти у торгах, де існує здорова та відкрита конкуренція.
Значна кількість акредитованих майданчиків, одним із яких є і – Українська універсальна біржа, дозволяє залучити до участі в аукціоні якомога більше покупців та збільшити ціну на товар. Тож завдяки Прозорро.Продажі обсяги реалізації необробленої деревини зростуть в рази», — прогнозує директор Української універсальної біржі Сергій Гладкий.
Під експериментальний проект підпадають лісокористувачі, чистий дохід яких за результатами 2018 року становив не менше 10 млн. гривень включно. Вони зобов’язані виставляти на Прозорро.Продажі не менше ніж 25% щомісячних запланованих обсягів заготівлі необробленої деревини лотами, сформованими із деревини одного асортименту, в обсязі не менше ніж 150 куб. метрів або за стартовою ціною лота не менше ніж 200 тис. гривень.
Передбачено також, що дія Постанови №1178 не поширюється на реалізацію необробленої деревини в наступних випадках:
- для задоволення потреб національної безпеки та оборони, подолання наслідків надзвичайних ситуацій, стихійних лих;
- відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі»;
- для задоволення потреб бюджетних установ та населення на опалення;
- якщо її використання передбачено колективними договорами постійних лісокористувачів;
- для потреб індивідуального будівництва і ремонту будівель (для фізичних осіб).
Для замовників, які потребують великих об’ємів деревини і якими прийнято рішення щодо їх придбання на електронних аукціонах Прозорро.Продажі потрібно, перш за все, обрати маркетплейс для роботи, наприклад, майданчик Української універсальної біржі, який є одним із лідерів системи Прозорро.Продажі та має чималий досвід з реалізації необробленої деревини.
«Українська універсальна біржа вже більше 17-ти років проводить біржові торги, на яких успішно реалізується деревина різних видів. Так, лише за 2019 р. фахівці УУБ продали лісоматеріалів на 70 млн. грн., тож для нас цей напрямок роботи завжди буде пріоритетним. За весь час існування біржі основні правила аукціонів майже не змінилися – оновлювався лише підхід до їх проведення. Українська універсальна біржа однією з перших почала проводити класичні торги в електронному форматі, при цьому ми успішно застосували власне програмне забезпечення. Наші фахівці радилися і дискутували з метою створити спільний простір та встановити єдині правила для електронних аукціонів, які б задовольняли усіх учасників ринку.
Тож активно готувалися і до можливого продажу лісу на онлайн-торгах Прозорро.Продажі. За шість місяців до запуску проекту активно обговорювали саму модель, проводили спільні зустрічі і наради, де жваво доводили доцільність тих чи інших змін, інструментів, які на сьогоднішній день вже використовуються в системі. Українська універсальна біржа давно є невід’ємною складовою цього ринку, тож ми уже повноцінно та успішно працюємо з першого дня, як із організаторами-лісгоспами, так і з учасниками-покупцями», – розповідає директор Української універсальної біржі Сергій Гладкий.
Перші ж результати торгів у системі Прозорро.Продажі підрахували уже за півтора місяці роботи – лісгоспи отримали до 40 мільйонів гривень прибутку. Тож експериментальний проект набирає обертів та обіцяє бути успішним.
Більше стосовно ProZorro.Продажі читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях: