Дозволи на видобуток нафти, газу, бурштину та інших надр тільки на прозорих аукціонах

Наталія Шокодько
3043
21 Серпня 2020
СПЕЦВИПУСК
Дозволи на видобуток нафти, газу, бурштину та інших надр тільки на прозорих аукціонах
3043
21 Серпня 2020

Учасники сфери публічних закупівель найчастіше  є компетентними у різних сферах господарювання. Отже, з метою поглиблення своїх знань та безупинного розвитку, розглянемо сьогодні механізм аукціону на закупівлі дозволів на видобуток нафти, газу, бурштину та інших надр у системі ProZorro.Продажі

Державна служба геології та надр України (далі-Держгеонадра) до системи ProZorro.Продажі долучилася наприкінці 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2018 № 848 «Про реалізацію експериментального проекту із запровадження проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами шляхом електронних торгів» (далі-Постанова № 848). Перші аукціони відбулися навесні 2019-го.

Із 10 виставлених спецдозволів на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку надр успішно продали три. Загальна стартова ціна у майже 45 мільйонів гривень виросла до понад 140 мільйонів гривень. З перших же торгів державний бюджет отримав додаткові 95 мільйонів гривень.

Загалом за 2019 рік Держгеонадра провели 35 успішних аукціонів і отримали дохід у понад півмільярда гривень. Ще плюс понад 100 мільйонів гривень надійшло від торгів цього року. При стартовій ціні у 11 мільйонів гривень.

«Відкриті електронні аукціони дали змогу провести чесні конкурентні змагання, а об’єктивна система ProZorro.Продажі визначила переможця: ним став той, хто запропонував найкращу ціну за спецдозвіл. За результатами четвертого аукціону до Держбюджету надійде майже 100 млн грн і ми пишаємось цим результатом, — наголосив голова Держгеонадр Роман Опімах на прес-конференції за підсумками торгів у липні. — Механізм прозорих аукціонів з продажу спецдозволів довів свою ефективність і навіть колеги з Геологічної служби США взяли нашу модель за основу проведення аналогічних торгів у себе».

Постанова № 848 передбачає, що спецдозволи на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ з подальшим видобуванням, на нові ділянки можна отримати лише на електронних торгах.

З 5 лютого 2020 року уряд додатково вніс зміни до Постанови і скасував норму про узгодження обласними радами надання спеціальних дозволів на користування родовищами корисних копалин державного значення. «Прозорість та неупередженість, зручні сервіси, створення сприятливих умов для залучення інвестицій у видобувну галузь, були і залишаються пріоритетними для роботи Держгеослужби.

Зокрема, на базі ДНВП «Геоінформ України» працює Центр геолого-економічних досліджень та експертизи, який здійснює розрахунки розміру збору за надання спецдозволу без аукціону, визначає початкову ціну продажу на аукціоні дозволу на користування надрами, проводить розрахунок вартості геологічної інформації», – зазначають у прес-службі відомства.

Коли та як проводять аукціони Держгеонадра

При заведенні у систему ProZorro.Продажі лота, повинні бути зазначені:

  • реєстраційний номер лота;
  • назва, місцезнаходження та координати ділянки надр, дозвіл на користування якою виставляється на аукціон;
  • назва корисної копалини (у разі видобування – категорію та розмір запасів корисних копалин, а також дату проведення їхньої державної експертизи);
  • вид користування надрами та строк, на який надається дозвіл;
  • вартість геологічної інформації;
  • початкова ціна лота;
  • крок аукціону;
  • вартість пакета аукціонної документації, що сплачується переможцем.

Інформація, що міститься в оголошенні про проведення аукціону (крім реєстраційного номера лота), формується Держгеонадрами самостійно.

Аукціон проводиться через 90 днів після розміщення оголошення про проведення торгів для нафти, природного газу та конденсату і через 50 днів – для всіх інших корисних копалин. Наприклад, глин, суглинків, пісковиків, піщано-гравійної суміші, графіту, берилієвих, титан-апатитових, циркон-рідкісноземельно-флюоритових, молібденових руд, підземних та мінеральних лікувально-столових вод, бурштину.

Повторний аукціон оголошується протягом трьох робочих днів після визнання першого аукціону таким, що не відбувся, та проводиться через 30 днів з дати розміщення оголошення про проведення повторного аукціону. Третій аукціон за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій оголошується протягом трьох робочих днів після визнання повторного аукціону таким, що не відбувся, та проводиться через 15 календарних днів з дати розміщення відповідного оголошення.

Лоти, які запам’яталися

За півтора роки торгів на аукціонах ProZorro.Продажі найдорожчим лотом став спецдозвіл на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку нафти, газу природного та конденсату на Світанково-Логівській площі у Харківській області. При стартовій ціні у 17 735 500 гривень, кінцева вартість склала 85 001 000 гривень.

Рекордне зростання ціни відбулося за спецдозвіл на видобуток вогнетривких глин на Кліщіївській ділянці Донецької області. Початкова ціна стартувала від 16 936 грн і зросла до 40 010 000 грн. Тобто, у ході торгів вартість зросла на 2 362 рази або на 236 242%. Завдяки прозорому та чесному аукціону чималі додаткові кошти отримав державний бюджет. До речі, на цих торгах була і чи не найбільша кількість учасників ринку надр – 7.

Велику кількість учасників завжди збирають аукціони із продажу спецдозволів на видобуток бурштину. Таких уже було продано 3 шт.: на ділянках «Біла» та «Семенівська» у Житомирській області та «Західна друга» у Рівненській області. При загальній стартові ціні у 1 767 650 грн, за них сплатили понад 30 мільйонів гривень до держбюджету.

Між іншим, одним із переможців на двох аукціонах цього року стала польська компанія сантехніки ТОВ «Церсаніт Мінералз». Іноземний інвестор придбав ліцензію на розробку каоліну за 15 млн та 10 млн грн, щоб розширити виробничі потужності заводу в Україні.  

«Державна служба геології та надр України продає спецдозволи на користування надрами на електронних аукціонах ProZorro.Продажі із весни 2019 року. Майданчик Української універсальної біржі з перших днів активно залучає потенційних інвесторів до торгів, чим допомагає наповнювати бюджет та розвивати український видобуток», – зазначає директор Української універсальної біржі Сергій Гладкий.

Нині окрім повторних торгів за спецдозволи на видобуток нафти і газу, граніту, руд міді, нікелю, кобальту та супутніх металів платинової групи, бурштину, мінеральних природних столових вод, Державна служба геології та надр України виставила на аукціон 5 нових ділянок з покладами підземних вод та бурштину. Ці об’єкти номіновані надрокористувачами, а торги заплановані на 16 вересня.

Більше стосовно ProZorro.Продажі читайте на порталі RADNUK.COM.UA у статтях:

  1. Що це за звір такий – Рrozorro.продажі?
  2. Електронні аукціони з продажу необробленої деревини, як експериментальний проект.

Природний газ

Публікації, тематикою яких є особливості організації закупівель природного газу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО