На постачання вугілля протягом тривалого часу діяла пільга щодо податку на додану вартість (далі — ПДВ). Так, відповідно до пункту 45 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі — ПКУ) тимчасово, до 01.01.2022, звільнялися від оподаткування ПДВ операції з постачання на митній території України вугілля та / або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД. Зокрема, зазначена норма стосувалася таких товарів:
- вугілля кам’яне, антрацит; брикети, котуни та аналогічні види твердого палива, одержані з кам’яного вугілля;
- лігніт, буре вугілля, агломеровані або неагломеровані, крім гагату;
- торф (включаючи торф’яний дрібняк), агломерований або неагломерований;
- кокс і напівкокс із кам’яного вугілля, лігніту, бурого вугілля або торфу, агломеровані або неагломеровані; вугілля ретортне.
У разі застосування зазначеної пільги норми пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу не застосовуються в частині товарів / послуг, необоротних активів, суми податку на додану вартість з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.
У зв’язку з зазначеною нормою замовники залежно від вартісних меж Закону України «Про публічні закупівлі» мали змогу оголошувати процедуру закупівлі / спрощену закупівлю чи укладати «прямий» договір на придбання вугілля та / або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД без ПДВ.
Однак дана норма діяла тільки до 01.01.2022, як зазначалось вище, — «тимчасово», і станом на дату виходу цієї статті дану пільгу законодавцем не було продовжено. Тому замовники повинні врахувати зазначене та з 01.01.2022 обов’язково оголошувати публічні закупівлі вугілля з урахуванням ПДВ.
Якщо потенційний учасник, вивчаючи вимоги замовника виявить, що замовник при проведенні процедури закупівлі / спрощеної закупівлі вугілля кам’яного встановив очікувану вартість без урахування ПДВ, обов’язково потрібно зв’язатися (в т.ч. через електронну систему закупівель) з таким замовником та вказати на зазначену невідповідність чинному законодавству України.
Більше статей за темою — на порталі RADNUK.COM.UA: