Як випадково не надати дві тендерні пропозиції на один тендер

Редакція
2395
11 Травня 2021
Як випадково не надати дві тендерні пропозиції на один тендер
2395
11 Травня 2021

Бувають випадки, коли учасник ненароком надає дві тендерні пропозиції для участі в одній процедурі закупівлі. Сьогодні розглянемо, як учаснику не допустити такої ситуації.

По-перше, подивимось правові норми цього питання. Частиною 2 статті 26 Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації частини предмета закупівлі (лота)). Механізм електронної системи закупівель технічно надає можливість учаснику подати тендерну пропозицію на одну процедуру закупівлі двічі. Може статися, що учасник спочатку мав намір подати тендерну пропозицію через один майданчик, а потім передумав та скористався іншим майданчиком. Виходить, що учасник, не відкликавши вже подану тендерну пропозицію з одного майданчика, подав повторно документи на цю ж процедуру закупівлі через інший, відтак тендерна пропозиція задвоюється.

Учасник, який подав більше однієї тендерної пропозиції через різні електронні майданчики на ті ж самі торги, порушує частину 2 статті 26 Закону, при цьому своїми діями фактично усуває можливість забезпечення добросовісної конкуренції та забезпечення перебігу аукціону у встановленому законодавством порядку.

Які ж дії замовника? Якщо замовник передбачив у тендерній документації можливість подання одним учасником тільки однієї тендерної пропозиції, він відхилить учасник із задвоєною тендерною пропозицією, посилаючись на абзац 3 пункту 1 частини 1 статті 31 Закону, а саме: замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає встановленим абзацом 1 частини 3 статті 22 Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства.

Якщо ж тендерна документація не містила такої вимоги, то замовник має відмінити тендер, посилаючись на статтю 32 Закону, а саме: замовник відміняє тендер у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень, які неможливо усунути. Адже частиною 2 статті 26 Закону передбачено, що кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації частини предмета закупівлі (лота)), а тому подання декількох тендерних пропозицій порушує зазначену норму Закону.

У будь-якому випадку учасник, який подав тендерну пропозицію двічі, не має жодних шансів. Детальніше читайте у статті «Декілька тендерних пропозицій / пропозицій в одній закупівлі від одного учасника». Щоб не допустити такої проблемної ситуації, учаснику потрібно уважно перевірити, чи справді відкликана та тендерна пропозиція, яка помилково подана через один із двох майданчиків. У разі якщо в учасника виникають питання щодо відкликання тендерної пропозиції, можна зв’язатися з гарячою лінією майданчика та переконатися у правильності дій.

Також звертаємо вашу увагу, коли тендерна пропозиція учасника містить декілька найменувань, наприклад, товару на вибір, то вона юридично не відповідає вимогам замовника й унеможливлює укладення в подальшому договору про закупівлю, який повинен однозначно містити конкретне найменування товару і його характеристики (технічні та якісні), які були вказані в тендерній пропозиції.

Учасник у тендерній пропозиції або інших документах, у яких міститься посилання на назву предмета закупівлі, повинен зазначати саме той товар / роботу / послугу, який пропонується до постачання за результатами тендеру.

До того ж назва предмета закупівлі, яка зазначається учасником у тендерній пропозиції, буде перенесена до договору про закупівлю, який може бути укладений у разі перемоги. Оскільки предмет договору про закупівлю повинен бути конкретним, нечіткіcть недопустима. Якщо в назві предмета закупівлі учасник залишить вираз «або еквівалент», замовник не зможе зрозуміти, який саме предмет закупівлі пропонується, і може відхилити таку тендерну пропозицію.

Більше інформації щодо цього питання читайте у статті «Про вираз «або еквівалент»: практика АМКУ».


Додатково пропонуємо переглянути вебінар на тему: Як підготувати тендерну пропозицію

Гід для новачків

Перші кроки до успішної участі в публічних закупівлях

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО