Тижневий БУМ. Безкоштовний КЕП

Ганна Довгая
3176
6 Листопада 2020
Тижневий БУМ. Безкоштовний КЕП
3176
6 Листопада 2020

Не всі замовники мають підтримку керівництва, котре з легкістю виділить кошти на придбання КЕП у платних надавачів електронних довірчих послуг. Аби навіть трішки, але все-таки зберегти кошти з власної кишені, зазначаємо, що безкоштовно таку послугу можна одержати в:

  1. Державній казначейській службі України. Заява про формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, електронного підпису чи печатки та зразки заповнення заяв доступні за посиланням.

Казначейство звертає увагу: пунктом 2 статті 22 Закону України «Про електронні довірчі послуги» встановлено, що ідентифікація фізичної особи, яка звернулася за отриманням послуги формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, здійснюється за умови її особистої присутності за паспортом громадянина України або іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи, відповідно до законодавства про Єдиний державний демографічний реєстр та про документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи. Відповідні контакти Казначейства з урахуванням областей доступні за посиланням.

  1. Державній податковій службі України. Відповідно до офіційної інформації з сайту ДПС надання послуг здійснюватиметься лише за наявності у клієнтів засобів захисту від респіраторних захворювань та з обмеженою кількістю одночасного перебування людей у приміщеннях відокремлених пунктів реєстрації, залежно від кількості працюючих робочих місць (на одного працівника ВПР один відвідувач).

Для отримання послуг користувачу необхідно:

  • ознайомитися з Регламентом Надавача (зі змінами) та умовами Договору про надання ЕДП;
  • здійснити попередній запис до відповідного пункту реєстрації. Попередній запис здійснюється протягом дня на наступний робочий день (згідно з офіційним сайтом ДПС рекомендований час попереднього запису з 08:00 до 10:00);
  • підготувати необхідний перелік реєстраційних документів для отримання ЕДП, з яким можна ознайомитись у розділі «Отримання електронних довірчих послуг», обравши потрібну категорію. На цьому етапі доцільно подбати про придбання захищених носіїв особистих ключів (наприклад, токен*) з огляду на те, що відокремлені пункти реєстрації не здійснюють продаж або безоплатне надання захищених носіїв особистих ключів. У такому разі користувач може самостійно звернутися до виробників або офіційних дистриб’юторів (наприклад, на сайті ДПС зазначений такий перелік);
  • прийти у зазначений вами час з оригіналами документів (та власним носієм інформації для запису на нього ключа) для ідентифікації користувача та передачі необхідних для реєстрації документів.

Важливо! Відокремлені пункти реєстрації не надають послуги з копіювання, друку та заповнення реєстраційних карток, бланків та інших документів, а також не здійснюють продаж або безоплатне надання захищених носіїв особистих ключів. Тобто генерація особистих ключів здійснюється за умови надання користувачем захищеного носія особистих ключів. Слід зауважити, що кожен особистий ключ користувача повинен бути записаний на окремий носій інформації.

Хоч офіційний ресурс Державної казначейської служби України повністю не розкриває усіх умов отримання довірчих послуг, можна припустити по аналогії з Державною податковою службою України, що користувачам необхідно буде при поданні відповідних документів забезпечити наявність власних захищених носіїв інформації (токен).

Звичайно, максимально комфортно отримати ключ можна у платних надавачів електронних довірчих послуг, але альтернатива є, тому вибір способу за вами.

* Токен,  тобто захищений носій ключової інформації, зазвичай виглядає як звичайна флешка, проте насправді це апаратно-програмний засіб зберігання КЕП. При використанні токена КЕП генерується всередині токена. Як результат — доступ до нього фактично неможливий, тобто неможливо скопіювати, змінити та видалити КЕП. Підпис накладається так: документи для підпису передаються всередину токена, де вони підписуються і повертаються вже підписаними з відповідним шифруванням.

Насамкінець учасникам закупівельного процесу на замітку: з огляду на те, що з 07.11.2020 р. замовники приводитимуть власні тендерні документації до вимог чинного законодавства, учасникам закупівель також варто забезпечити підписантів кваліфікованим підписом, аби уникнути можливих підстав для відхилення. Про це — у статті «Уже скоро! ЕЦП не можна буде використовувати, а КЕП використовуємо лише на захищеному носії».

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО