Чи можуть постачатись продукти харчування на легковому автомобілі

Редакція
2509
18 Червня 2018
Чи можуть постачатись продукти харчування на легковому автомобілі
2509
18 Червня 2018

«Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, чи можуть постачальники постачати харчові продукти на легковому автомобілі? Якщо так, то які документи вони повинні надавати на виконання санітарних норм? Дякую».

Добрий день! Використання транспортних засобів при перевезенні вантажів регулюється низкою нормативно-правових актів, основними з яких є Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», Закон України «Про автомобільний транспорт» та Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом, затверджені наказом Міністерства транспорту України 14.10.1997 № 363. Жоден із зазначених актів не містить заборони використання легкового транспорту для перевезення харчових продуктів при здійсненні підприємницької діяльності. При виборі транспортного засобу та його оснащення беруть до уваги найменування, вид, категорію, сорт, відповідність якісного стану продовольчої продукції нормативним документам; призначення продовольчої продукції (реалізація в торговельній мережі, громадське харчування, промислова переробка), час транспортування, зовнішню температуру, кількість і цінність продукту, кінцевий термін його реалізації, рекомендовану температуру транспортування.

Зазначеними Правилами визначено вид транспорту для перевезення певних продуктів відповідними видами транспорту. Наприклад, відповідно до пп. 25.6.2 Правил молоко перевозять безтарним способом у спеціалізованих автомобілях-цистернах чи тарним способом — в авторефрижераторах, автомобілях-фургонах або бортових автомобілях з укриттям вантажу брезентом. Відповідно до пп. 25.7.4 Правил перевезення м’яса, субпродуктів та м’ясних напівфабрикатів здійснюють в авторефрижераторах, ізотермічних автомобілях-фургонах. Отже, у наведених випадках легковий автомобіль не може бути використаний для перевезень. У той же час перевезення спецій може бути здійснено і легковим транспортом, оскільки нормативними документами не визначено вид транспорту для їх транспортування. Проте під час перевезень також слід звертати увагу на сумісність перевезень певної категорії товарів. Для здійснення транспортування продуктів основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, яка повинна містити інформацію про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім’я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора. Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додають інші (ветеринарні, санітарні та якісні сертифікати, свідоцтва, довідки, паспорти тощо), визначені Правилами перевезень зазначених вантажів. Відомості про ці документи зазначають у товарно-транспортній накладній. Крім того, вантажовідправник (перевізник) повинен мати експлуатаційний дозвіл та зареєстровані потужності. Транспортні засоби та приміщення, задіяні в обігу харчових продуктів, повинні пройти дератизацію, дезінсекцію і дезінфекцію. Працівники, що задіяні в обробці транспортних засобів, повинні пройти спеціальні навчання та медичний огляд та мати особисту медичну книжку. Працівники вантажовідправника (перевізника) (водій, експедитор транспортний, вантажник, комірники та інші), що задіяні в обігу продуктів, також повинні мати особисті медичні книжки. Водій також повинен отримати медичну довідку на проходження медичного огляду, що дає право на управління транспортним засобом. Також працівники вантажовідправника (перевізники) повинні пройти гігієнічні навчання. Крім того, учасник обігу харчових продуктів повинен укласти договір на вивезення харчових відходів з відповідною організацією. Детальніше про перевезення харчової продукції можна прочитати у випуску журналу № 10 (73) за жовтень 2017 року на стор. 40–41.

Радник відповідає на запитання

Коротко про суперечливі та болючі питання учасників закупівельного процесу

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО