Подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника: 11.07.2022 дедлайн чи було продовжено строк подання таких документів?

Олег Підгірський
1276
12 Липня 2022
Подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника: 11.07.2022 дедлайн чи було продовжено строк подання таких документів?
1276
12 Липня 2022

Законом України від 08.10.2021 № 1805-ІХ «Про внесення зміни до Закону України „Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення“» було встановлено строк безкоштовної подачі державному реєстратору інформації про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», та структури власності до 11.07.2022 включно.

Такий строк минув, то що ж тепер, відхиляєм учасників у разі відсутності такої інформації? Розберемось далі. 

Нормативно-правове підґрунтя

Пунктом 9 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV визначено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань щодо юридичних осіб, які не є державними органами чи органами місцевого самоврядування, повинна відображатись інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник — юридична особа (крім політичних партій, структурних утворень політичних партій, професійних спілок, їх об’єднань, організацій профспілок, передбачених статутом профспілок та їх об’єднань, творчих спілок, місцевих осередків творчих спілок, організацій роботодавців, їх об’єднань, адвокатських об’єднань, торгово-промислових палат, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, релігійних організацій, організацій водокористувачів, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, державних та комунальних підприємств, установ, організацій): прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), а також повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, у якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником, характер та міра (рівень, ступінь, частка) бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).

У разі відсутності в юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника її засновника, якщо засновник — юридична особа, вноситься обґрунтована причина його відсутності.

Відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX юридичні особи, зареєстровані до набрання чинності цим Законом, подають державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника в обсязі, визначеному цим Законом, та структуру власності протягом одного року з дня набрання чинності нормативно-правовим актом, яким буде затверджена форма та зміст структури власності.

Наказом Міністерства фінансів України від 19.03.2021 № 163 затверджено положення про форму та зміст структури власності. Цей наказ набрав чинності 11.07.2021.

Виходячи зі змісту норми пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 361, юридичні особи, визначені в пункті 9 частини 2 статті 9 Закону № 755, подають державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника до 11.07.2022.

Варто зазначити, що цей строк для подання згаданої інформації законодавцем не продовжено.

Статтею 166-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено відповідальність за порушення законодавства про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань. Зокрема, частиною 6 цієї статті встановлено відповідальність за неподання або несвоєчасне подання державному реєстратору передбаченої Законом № 755 інформації про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи або про його відсутність, або документів для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи.

Тобто відповідні юридичні особи, а точніше керівник цієї юридичної особи або особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), мали бути б притягнуті до адміністративної відповідальності.

Проте підпунктами 1 і 2 пункту 1 Закону України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 № 2115-IX у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України Верховною Радою України установлено, що:

  1. фізичні особи, фізичні особи — підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи;
  2. у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб — підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та / або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та / або документів, визначених підпунктом 1 цього пункту.

Таким чином, враховуючи норми Закону № 2115, юридичні особи, визначені в пункті 9 частини 2 статті 9 Закону № 755, можуть подати державному реєстратору інформацію про кінцевого бенефіціарного власника наразі та ще протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни.

Учасники під час підготовки тендерної пропозиції можуть скористатись зразком довідки за статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі», що розміщений на порталі RADNUK.COM.UA.

Читайте також публікації:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО