Відмінність укладеного договору від проєкту договору

Микола Павленко
2874
28 Грудня 2019
Відмінність укладеного договору від проєкту договору
2874
28 Грудня 2019
На основі Постанови Верховного Суду України від 25 червня 2019 року у справі № 914/1423/18

Відповідно до частини 2 статті 32 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем торгів протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та пропозиції учасника-переможця.

Яким чином замовник може встановлювати вимоги в тендерній документації для укладення договору про закупівлю, дізнаємося з нижченаведеного рішення.

Позовні вимоги

У серпні 2018 року переможець торгів звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до замовника про стягнення 1 200 000,00 грн авансового платежу за договором, укладеним за результатами тендеру.

Позиція відповідача

У відзиві на позовну заяву замовник заперечив проти задоволення позовних вимог і зауважив, що укладений між сторонами договір містить відмінності, не передбачені в проєкті договору тендерної документації, а саме пункти 2.1, 13.6, 17.4, а тому, на думку відповідача, договір є нікчемним, зважаючи на положення абзацу 1 частини 1 статті 37 Закону України «Про публічні закупівлі» та частини 2 статті 215 ЦК України.

Позиція судів

Аргументуючи судове рішення, місцевий господарський суд, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що при укладенні договору не порушено вимоги частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі», бо умови договору щодо ціни робіт не відрізняються від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону, тому відповідач зобов’язаний надати позивачеві аванс у сумі 1 200 000,00 грн.

Крім цього, у зазначеному проєкті договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації передбачено, що цей проєкт не є остаточним і вичерпним та може бути доповнений і скоригований під час укладення договору з учасником-переможцем торгів залежно від специфіки предмета, характеру та інших умов конкретного договору. Замовник залишає за собою право змінювати основні вимоги до договору у випадку зміни чинного цивільного, господарського законодавства і законодавства щодо закупівель за державні кошти.

Як установили суди попередніх інстанцій, відповідно до пункту 13.6 проєкту договору про закупівлю, наявного в тендерній документації, замовник надає підрядникові на 2018 рік аванс для придбання і постачання необхідних для виконання матеріалів, конструкцій, виробів у розмірі 30 % їхньої вартості _________ (цей пункт погоджують під час укладення договору) строком на три місяці.

Таким чином, замовник був обізнаний та погодився з тим, що зміст пункту 13.6 проєкту договору про закупівлю, наявного в тендерній документації, погоджують під час укладення договору.

Беручи до уваги наведені обставини, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що сторони при укладенні договору не порушили положень частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі», адже його умови не відрізняються від змісту тендерної пропозиції, тому наведені в касаційній скарзі доводи про нікчемність договору є безпідставними.

Висновки

  1. Зміст укладеного договору про закупівлю може відрізнятися від змісту проєкту договору за умови встановлення відповідних вимог у тендерній документації, однак з дотриманням вимог статей 32 та 36 Закону, згідно з якими договір про закупівлю укладають відповідно до вимог тендерної документації замовника й тендерної пропозиції переможця за ціною, що склалася за результатами аукціону.
  2. Вимоги частини 4 статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» стосуються умов договору щодо ціни предмета закупівлі, яка не повинна відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону.
  3. Проєкт договору про закупівлю й тендерна документація можуть передбачати умову, що цей проєкт не є остаточним і вичерпним та може бути доповнений і скоригований під час укладення договору.
Журнали

Публікації, що вийшли друком у паперовій версії журналу «Радник в сфері державних закупівель» (з посиланням на номер журналу)

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО