Шпаргалка для переможця: готуємо документальні підтвердження за статтею 17 Закону

Ольга Терещенко
10995
10 Жовтня 2016
Шпаргалка для переможця: готуємо документальні підтвердження за статтею 17 Закону
10995
10 Жовтня 2016

Звідусіль українське суспільство атакує реформа електронних закупівель: з екранів лептопів, комп’ютерів, смартфонів і телевізорів. Яскравими заголовками про шалену економію бюджетних коштів наповнені шпальти провідних ЗМІ. Отже, популярність системи ProZorro — беззаперечний факт.

Своєю чергою багато підприємців прямують саме в бік замовників та беруть активну участь у процедурах закупівлі. На сьогодні статус переможця — це ще не запорука укладення договору із замовником.

Як не втратити своїх часу і грошей, а головне — можливостей, ми й поговоримо в цій статті.

Що повинен замовник вимагати від переможця?

Передусім учасники (переможці) повинні розуміти свої права, а саме те, які довідки мають право вимагати замовники. Відповідно до абзацу 2 частини 3 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон про публічні закупівлі, Закон) переможець торгів у строк, що не перевищує п’яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовникові документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті.

Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 30 Закону про публічні закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію в разі, якщо наявні підстави, зазначені в статті 17 і частині сьомій статті 28 цього Закону.

Тому, спираючись на вищезазначені норми, цілком правомірною є вимога замовника до переможця надати документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої та частини другої статті 17 Закону про публічні закупівлі.

Частина 3 статті 17 Закону встановлює, що замовник не вимагає документального підтвердження інформації, що міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним. При цьому Уповноважений орган щороку до 20 січня та додатково в разі потреби оприлюднює інформацію про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, доступ до яких є вільним, на веб-порталі Уповноваженого органу.

Листом інформативного характеру Уповноваженого органу — Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.01.2016 № 3302-06906- 06 «Щодо інформації про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, доступ до яких є вільним» до суб’єктів сфери державних закупівель доведено, що офіційними веб-сторінками в мережі Інтернет, які є відкритими єдиними державними реєстрами, доступ до яких є вільним, наразі є:

  • http://corrupt.informjust.ua/ (інформація на підтвердження п. 3 ч. 1 ст. 17 Закону);
  • https://kap.minjust.gov.ua (інформація на підтвердження п. 8 ч. 1 ст. 17 Закону);
  • https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch (інформація на підтвердження п. 9 ч. 1 ст. 17 Закону).

При проведенні розгляду документальних підтверджень за статтею 17 Закону про публічні закупівлі замовник повинен передусім користуватись вищезазначеними відкритими державними реєстрами, доступ до яких є вільним.

Отже, переможець надає документальні підтвердження на пункти 2, 5, 6 частини 1 та частину 2 статті 17 Закону про публічні закупівлі. Замовник своєю чергою перевіряє відповідність переможця у відкритих реєстрах за пунктами 3 та 8 частини 1 статті 17 Закону про публічні закупівлі.

Строки надання документальних підтверджень переможцем

Згідно зі ст. 253 Цивільного кодексу, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок. Відповідно до ст. 254 Цивільного кодексу в тому випадку, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону в місці вчинення певної дії, то днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

І насамкінець: якщо строк відповідно до ст. 255 Цивільного кодексу встановлено для вчинення дії, то вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. У разі якщо ця дія має бути вчинена в установі, то строк спливає тоді, коли в цій установі за встановленими правилами припиняють відповідні операції.

Для прикладу розглянемо таку ситуацію: згідно з абзацом 2 частини 3 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон про публічні закупівлі, Закон), переможець торгів у строк, що не перевищує п’яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовникові документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті.

Наприклад, повідомлення про намір укласти договір було оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу prozorro.gov.ua (04.09.2016), для переможця із середи (05.09.2016) розпочався строк для надання документальних підтверджень. У такому випадку останнім днем, коли закінчується даний строк, є понеділок (10.09.2016 р.), оскільки відповідно до ст. 254 Цивільного кодексу у випадку, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону в місці вчинення певної дії, то днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Документальні підтвердження п. 2 ч. 1 статті 17 Закону

(що відомості про юридичну особу, яка є переможцем, не внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення)

Отже, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 17 Закону про публічні закупівлі замовник приймає рішення про відмову учасникові в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника (переможця) в разі, якщо відомості про юридичну особу, яка є учасником, внесено до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

Доволі часто замовники та учасники плутають даний реєстр із ресурсом, що закріплений як відкритий для перевірки інформації за пунктом 3 частини 1 статті 17 Закону — Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні правопорушення, за посиланням — http://corrupt.informjust.ua/.

Згідно з листом-роз’ясненням Мінекономрозвитку № 3302-05/16476-07 від 25.05.2015, відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції (далі — Національне агентство) є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику.

Відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про запобігання корупції» до повноважень Національного агентства належать, зокрема, забезпечення ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення; та розроблення типової антикорупційної програми юридичної особи.

Статтею 59 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, а також про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв’язку з вчиненням корупційного правопорушення, вносять до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, що формує та веде Національне агентство. Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, порядок його формування та ведення затверджує Національне агентство.

Станом на 03.10.2016 цей реєстр не функціонує. У даному випадку замовник, наприклад, може написати текст, наведений нижче.

Інформація в довільній формі за підписом уповноваженої особи переможця та завірена печаткою (у разі наявності) про те, що відомості про юридичну особу, яка є переможцем, не вносили до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

Нижче наводимо приклад оформлення інформації в довільній формі переможцем відповідно до вищезазначеної вимоги тендерної документації.

Додаток 1
(приклад інформації переможця
про відсутність підстав,
передбачених п. 2 ч.1 ст. 17 Закону)

Документальні підтвердження п. 5 ч. 1 статті 17 Закону

(що фізична особа, яка є переможцем, не була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку)

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 17 Закону про публічні закупівлі замовник приймає рішення про відмову учасникові (переможцеві) в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника (переможця) в разі, якщо фізична особа, яка є учасником, була засуджена за злочин, учинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку.

Дана норма стосується саме фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, які беруть участь у процедурі закупівлі.

Документальні підтвердження п. 6 ч. 1 статті 17 Закону

[що службова (посадова) особа переможця, яка підписала тендерну пропозицію, не була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку]

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 17 Закону про публічні закупівлі замовник приймає рішення про відмову учасникові в участі у процедурі закупівлі та зобов’язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо службова (посадова) особа учасника, яка підписала тендерну пропозицію, була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено в установленому законом порядку.

Вищенаведене положення статті 17 Закону закріплює обов’язок переможця (фізична або юридична особа) надати інформацію, що службова (посадова) особа учасника (переможця), яка підписала тендерну пропозицію, не була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку.

Наприклад, співробітник ТОВ «Зоря» Петренко О. О. підписав документи щодо тендерної пропозиції, а директор ТОВ «Зоря» в подальшому укладатиме договір від імені даної організації. У такому разі в тендерній пропозиції ТОВ «Зоря» повинна бути сформована інформація, що особа учасника (переможця), яка підписала тендерну пропозицію, не була засуджена за злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку, — саме на Петренка О. О. Адже директор не підписував пропозицію.

Щоб отримати довідку про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, необхідно звернутись до Департаменту інформаційних технологій МВС України, інформаційних підрозділів Національної поліції України в областях або місті Києві.

З 10 травня 2011 року, керуючись статтею 19 Закону України «Про захист персональних даних» (далі — Закон про персональні дані) довідки громадянам на їхній запит надають безоплатно. Для отримання довідки в Міністерстві внутрішніх справ України громадянинові необхідно особисто або через уповноважену ним особу (за дорученням) подати письмовий запит до Департаменту інформаційних технологій МВС України за адресою: вул. Богомольця, 10, м. Київ, прохідна МВС, 2-й поверх, каб. № 7.

Згідно зі статтею 16 Закону про персональні дані, запит задовольняють протягом тридцяти календарних днів з дня його надходження, а в разі відсутності необхідності проведення додаткових перевірок — протягом 15 діб. Термін дії довідки не визначають, бо надають її станом на дату здійснення перевірки. Його може встановлювати установа або інший орган, який з огляду на зміст довідки приймає рішення про призначення на певні посади, надання права займатися визначеними видами професійної діяльності або скористатися іншими правами. Тобто саме замовник зазначає, яка дата має стояти в даній довідці. Детальніше стосовно формування даної довідки через приймальню МВС читайте за посиланням — https://www.mvs.gov.ua/ua/pages/Dovidka_pro_nesudimist___katalog_poslug.htm.

Не обов’язково їхати до столиці, щоб отримати дану довідку, якщо ви маєте змогу звернутись до обласного інформаційного підрозділу Національної поліції України. Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Головного управління Національної поліції у Львівській області за посиланням — https://lv.npu.gov.ua/uk/publish/article/118736, довідки можна отримати безпосередньо в Управлінні інформаційно-аналітичного забезпечення ГУ МВС України у Львівській області.

Для отримання довідки громадянинові необхідно особисто або через довірену особу звернутись до підрозділу із запитом (додаток 2 на стор. 32) на отримання відомостей про відсутність, наявність судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України.

При собі необхідно мати оригінал та ксерокопію паспорта або іншого документа, що засвідчує особу, а у випадку звернення представника — також належним чином оформлене письмове доручення на отримання довідки.

Запит виконують відповідно до ст. 16 Закону України «Про захист персональних даних» протягом тридцяти календарних днів з дня його надходження. Після чого видають довідку.

Також звертаємо увагу, що термін дії довідки не визначають, бо її надають станом на дату здійснення перевірки. Його може встановлювати установа або інший орган, який з огляду на зміст довідки приймає рішення про призначення на певні посади, надання права займатися визначеними видами професійної діяльності або скористатися іншими правами.

Документальні підтвердження ч. 2 статті 17 Закону

[що переможець має заборгованість/не має заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів)]

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону про публічні закупівлі замовник може прийняти рішення про відмову учасникові в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник має заборгованість зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).

Для того щоб отримати дану довідку, необхідно звернутись до податкового органу за встановленою додатком 2 до Порядку видання довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюють органи доходів і зборів затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 567. Зразок наводимо нижче (додаток 2).

Додаток 2
(приклад заяви на отримання довідки
про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів)

Додаток 3
(приклад заяви на отримання довідки
про відсутність заборгованості
з податків, зборів, платежів)

Строк розгляду заяви платника податків та видання довідки або відмови в її наданні становить п’ять робочих днів від дня отримання такої заяви податковим органом.

Довідку про відсутність заборгованості з податків і зборів (обов’язкових платежів) видають безпосередньо заявникові або його довіреній особі під час відвідування органу ДПС, до якого він подав відповідну заяву. Термін вручення довідки має відповідати визначеному в ній терміну дії. Довідка як офіційний документ органу державної податкової служби діє протягом 10 днів з дня видання і відображає стан розрахунку платника податків з бюджетом на дату видання довідки. У такому разі радимо учасникам бути пильними, щоб не проґавити строк дії даного документа.

Декілька нюансів щодо даної довідки:

  1. Замовник може передбачити відсутність/наявність заборгованості, оскільки, згідно з частиною 2 статті 17 Закону, замовник може прийняти рішення про відмову учасникові в участі у процедурі закупівлі та може відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник має заборгованість зі  сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).
  2. Для даної довідки в Законі чітко не встановлено строк, протягом якого переможець повинен надати документальне підтвердження. У частині 3 статті 17 Закону встановлено, що переможець торгів у строк, що не перевищує п’яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовникові документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6 і 8 частини першої цієї статті. Отже, у даній частині відсутнє посилання на частину 2 статті 17, тому можна дійти висновку, що замовник може вимагати довідку про відсутність/наявність в переможця заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) у довший строк, наприклад — протягом 10 календарних днів.
  3. На практиці виникають ситуації, коли переможці подають довідку з податкової не на замовника, а на іншу організацію. З роз’ясненням МЕРТУ із даного приводу ви можете ознайомитися нижче.
Витяг з роз’яснення Мінекономрозвитку
№ 3302-05/24563-07 від 18.07.2014

Форма документального підтвердження відповідності учасників вимогам, встановленим статтею 17 Закону, не визначена Законом. Таким чином, перелік документів, що підтверджують інформацію учасників про відповідність їх встановленим вимогам замовник визначає самостійно з дотриманням законодавства.
Водночас, якщо замовником у документації визначено спосіб документального підтвердження відповідності учасника вимогам, передбаченим статтею 17 Закону, та визначено уповноважений орган на видачу відповідного документа, учасник при підготовці пропозиції керується вимогами, встановленими у документації. Разом з тим прийняття рішення замовником про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі має базуватися не лише за наявності відповідних документів, а виходячи зі змісту інформації, наданої учасниками процедури закупівлі у таких документах.

Звертаємо увагу, що прийняття рішення про відмову учасникові (переможцеві) в участі у процедурі закупівлі та відхилення його пропозиції  відповідно до частини другої статті 17 Закону, зокрема в разі якщо учасник (переможець) має заборгованість зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), є правом, а не обов’язком замовника.

Отже, можна дійти висновку, що в разі якщо замовникові на підтвердження відсутності заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів) було надано довідку для участі в закупівлі іншого підприємства, а в вимогах документації замовника чітко не було встановлено, що дана довідка повинна бути видана на певного замовника, то в такому випадку замовник має право не відхиляти такого учасника-переможця, оскільки надана інформація підтверджує відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів).

Шановні читачі, беріть участь у закупівлях, формуйте тендерні пропозиції без помилок! А ми вам і надалі допомагатимемо перемагати!

Конкурентні процедури

Публікації, що стосуються будь-яких питань придбання товарів, робіт та послуг за процедурами публічних закупівель

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО