З важаючи на велику актуальність запитань щодо особливостей підготовки та оприлюднення додатку до річного плану закупівель, редакція журналу «Радник в сфері державних закупівель» звернулась до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України із запитанням, надісланим одним з читачів нашого юридичного видання.
Запитання є таким: «Потрібно замовникові, який на 2015 рік планує лише закупівлі на суми, що не перевищують граничні вартості, зазначені у статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель», готувати додаток та «нульовий» річний план (тобто річний план закупівель без зазначення інформації щодо жодної з процедур закупівель) чи достатньо підготувати лише реєстр закупівель? Комітет з конкурсних торгів було створено торік, не розформовано, але комітет не скликали впродовж поточного року».
Тож на таке конкретне запитання Мінекономрозвитку надало цікаве й корисне роз’яснення, з яким варто ознайомитися всім замовникам у сфері державних закупівель.
Витяг з роз’яснення Мінекономрозвитку № 3302-05/9771-07 від 27.03.2015
Згідно з частиною першою статті 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану, відповідальним за складання та затвердження якого згідно з частиною четвертою статті 11 Закону є комітет з конкурсних торгів, який планує проведення процедур закупівель.
Форму річного плану закупівель/річного плану закупівель, що здійснюються без проведення процедур закупівель, та Інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом Мінекономрозвитку від 15.09.2014 № 1106 (далі — Інструкція).
Відповідно до пункту 1 Інструкції річний план закупівель складається щодо закупівель, на які поширюється дія Закону або Закону України «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності».
До річного плану включаються закупівлі, очікувана вартість яких, зокрема без урахування податку на додану вартість (далі — ПДВ) дорівнює або більше сум, що зазначені в частині першій статті 2 Закону; з урахуванням ПДВ не перевищує суми, що зазначена в частині першій статті 35 Закону, у разі планування процедури запиту цінових пропозицій.
Згідно з пунктом 1 Інструкції, у разі якщо очікувана вартість предмета закупівлі без урахування ПДВ є меншою сум, зазначених у частині першій статті 2 Закону, такий предмет закупівлі відображається в додатку до річного плану, що є його невід'ємною частиною, який складається за формою річного плану закупівель, що здійснюються без проведення процедур закупівель, та підписується уповноваженою особою замовника (головою комітету з конкурсних торгів або особою, яка виконує його обов'язки).
При цьому додаток до річного плану складається, у разі якщо комітетом з конкурсних торгів складено та затверджено річний план закупівель.
Таким чином, річний план складається комітетом з конкурсних торгів лише у випадку планування здійснити процедури закупівлі.
Разом з тим Законом та нормативно-правовими актами, розробленими на його виконання, не передбачено складання та затвердження річного плану закупівель з нульовими показниками.
Ураховуючи викладене, і виходячи зі змісту абзацу десятого пункту 1 Інструкції у разі якщо очікувана вартість предмета закупівлі без урахування ПДВ є меншою сум, зазначених у частині першій статті 2 Закону, та замовником не затверджено річний план закупівель, складається реєстр таких закупівель у довільній формі за підписом уповноваженої особи замовника.
Коментар від редакції:
Отже, замовники, які протягом бюджетного року не планують здійснення процедур закупівель, не затверджують та не оприлюднюють річний план закупівель та додаток до річного плану закупівель, а лише складають реєстр таких закупівель у довільній формі за підписом Уповноваженої особи замовника.