Увага! Новий 14-й підпункт пункту 13 Особливостей може бути не для всіх замовників

Ганна Довгая
1781
22 Грудня 2022
Увага! Новий 14-й підпункт пункту 13 Особливостей може бути не для всіх замовників
1781
22 Грудня 2022

На Урядовому порталі опубліковано постанову Кабінету Міністрів України від 20.12.2022 № 1406 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 і від 12 жовтня 2022 р. № 1178» (далі — Постанова № 1406), якою внесено зміни в частині придбання природного газу. Тож, як розуміти такі зміни? Розбираємось далі. 

Які саме зміни внесено?

Було

Стало
(після набуття чинності Постановою № 1406)

Пункт 15-1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» доповнено таким:

15-1. Заборонити на період дії карантину здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, а Державній казначейській службі здійснення відповідних платежів, крім випадків, коли …

Норма відсутня

15-1. Заборонити на період дії карантину здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти, а Державній казначейській службі здійснення відповідних платежів, крім випадків, коли … для проведення розрахунків за природний газ, що придбавається з метою забезпечення сталого проходження опалювального сезону 2022–2023 років.

Пункт 13 особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, доповнити таким:

13. Придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли: …

Норма відсутня

13. Придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли: …

14) здійснюється закупівля природного газу суб’єктом господарювання, визначеним для придбання природного газу за рахунок видатків, передбачених за бюджетною програмою «Придбання природного газу для проходження опалювального сезону 2022–2023 років» (КПКВК 2401200) відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік».

Як розуміти вищенаведені зміни?

Розуміємо, що закупівельна громада вже поділилась, та багато закупівельників вважає, що дані зміни дозволяють закуповувати в ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» прямими угодами в разі закупівлі природного газу вартістю, що становить або перевищує 100 тис. гривень. Давайте зупинимось та розберемо підпункт 14 пункту 13 Особливостей детальніше. 

По-перше, статтею 41 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» встановлено, зокрема, що Кабінет Міністрів України визначає суб’єкта господарювання для придбання природного газу за рахунок видатків, передбачених за бюджетною програмою «Придбання природного газу для проходження опалювального сезону 2022-2023 років» (код 2401200).

Таким суб’єктом господарювання для придбання природного газу є товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”» згідно з розпорядженням КМУ від 28.10.2022 № 956-р.

ТОВ «ГК “Нафтогаз Трейдинг”» після реалізації природного газу, придбаного за рахунок видатків, передбачених за бюджетною програмою «Придбання природного газу для проходження опалювального сезону 2022-2023 років» (код 2401200), перераховує кошти від такої реалізації до державного бюджету. Міністерство енергетики України разом з визначеним Кабінетом Міністрів України суб’єктом господарювання забезпечує облік зазначеного природного газу.

По-друге, відповідно до статті 20 Бюджетного кодексу України 09.12.2022 набула чинності постанова КМУ від 06.12.2022 № 1360 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на придбання природного газу для проходження опалювального сезону 2022-2023 років», який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2401200 «Придбання природного газу для проходження опалювального сезону 2022-2023 років» (далі — Порядок).

Пунктом 4 Порядку, зокрема, встановлено, що одержувачем бюджетних коштів за бюджетною програмою є ТОВ «Газопостачальна компанія “Нафтогаз Трейдинг”».

Пунктом 7 Порядку, зокрема, встановлено, що за рахунок бюджетних коштів за бюджетною програмою одержувачем бюджетних коштів за погодженням з Міненерго здійснюється придбання природного газу:

  • за зовнішньоекономічними договорами / контрактами, укладеними на умовах попередньої оплати та транспортування до кордону України;
  • українського видобутку (виходячи із забезпеченості балансу природного газу) на організованих товарних ринках за ціною, що склалася за результатами проведених торгів на умовах передачі природного газу у віртуальній торговій точці газу в газотранспортній системі/підземні сховища.

Пунктом 9 Порядку встановлено, що реалізація природного газу, придбаного відповідно до цього Порядку, здійснюється одержувачем бюджетних коштів до 30.04.2023 за рішенням Міненерго залежно від необхідності покриття потреб в природному газі за пропозиціями НЕК «Укренерго», НАК «Нафтогаз України», ТОВ «Оператор ГТС України» відповідно до статті 7 Закону України «Про ринок природного газу».

Реалізація природного газу, згідно з абзацом першим цього пункту, здійснюється виключно для задоволення власних потреб суб’єктів господарювання без права його подальшого перепродажу на умовах попередньої оплати або за умови укладення такими суб’єктами з одержувачем бюджетних коштів договорів та / або додаткових угод до договорів банківського рахунка щодо здійснення договірного списання.

Висновок

Не рекомендуємо використовувати підпункт 14 пункту 13 Особливостей іншим суб’єктам господарювання (замовникам), які на законодавчому рівні не визначені суб’єктом господарювання, визначеним для придбання природного газу за рахунок видатків, передбачених за бюджетною програмою «Придбання природного газу для проходження опалювального сезону 2022–2023 років» (КПКВК 2401200) відповідно до частини першої статті 41 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік».

У разі необхідності можете ознайомитись та завантажити приклад звернення до ГК «Нафтогаз Трейдинг» щодо надання довіреності для підписання договору про постачання природного газу. Читайте також:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО