Питання передплатника порталу:
- Проведено та завершено відкриті торги з публікацією англійською мовою. Чи має право замовник наразі додатково проводити закупівлю згідно з Постановою № 169 від 28.02.2022 (зі змінами)?
Відповідь редакції порталу RADNUK.COM.UA:
- Доброго дня та мирного неба. З останніми змінами до постанови Кабміну від 28.02.2022 № 169 про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану зі змінами (далі — Постанова № 169) маєте можливість ознайомитися у матеріалі «Порівняння останніх змін до постанови Кабміну № 169». При цьому відповідно до пункту 1, пункту 2 та абзацу 6 пункту 3 Постанови № 169 оборонні та публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються без застосування процедур закупівель та спрощених закупівель, визначених законами України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та «Про оборонні закупівлі».
З огляду на зміст цих норм, якщо по факту та згідно з положеннями Закону в мирний час замовник повинен проводити процедуру закупівлі, то в умовах воєнного стану замовник укладає прямі договори, керуючись нормами Постанови № 169.
У такому разі замовник повинен затвердити (або внести зміни до існуючого) перелік та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг. Якщо у вас такого переліку ще немає, його слід сформувати та затвердити наказом керівника підприємства / організації / установи. Приклад — за посиланням.
Крім того, підпунктом 3 пункту 1 Постанови № 169, зокрема, встановлено, що закупівлі понад 50 тис. грн не включаються до річного плану закупівель. За результатами їх здійснення в електронній системі закупівель замовник оприлюднює звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, договір про закупівлю та всі додатки до нього не пізніше ніж через 20 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях (див. алгоритм проведення публічних закупівель від 50 тис. грн за Постановою № 169). Вимога щодо оприлюднення не застосовується до договорів, які містять інформацію з обмеженим доступом.
Варто також зазначити: якщо потреба замовника в цій закупівлі є додатковою та такою, що не могла бути передбаченою, то згідно з роз’ясненням Мінекономіки у листі від № 3304-04/16796-06 від 22.04.2022 такий предмет закупівлі вважається новим предметом договору і новим предметом закупівлі. При цьому вартість закупівлі визначається на момент її здійснення, виходячи з наявної поточної потреби. Аналогічної думки дотримується Мінекономіки у відповіді на запит 223/2022.
Окрім цього, редакція порталу RADNUK.COM.UA підготувала добірку прикладів документів, які можна взяти за зразок для щоденної роботи замовника, детально — у матеріалі «Перелік документів, які вже можна завантажити на порталі RADNUK.COM.UA». Зразки документів допоможуть зекономити час, можна завантажити необхідний документ на порталі, заповнити необхідну інформацію і все готово! Бажаємо вам мирного спокійного дня. Слава Україні!
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».