Найважливіше на закупівельному фронті (до 08.12.2022)

Марія Степічева
907
9 Грудня 2022
Найважливіше на закупівельному фронті (до 08.12.2022)
907
9 Грудня 2022

Закупівельний світ не стоїть на місці і навіть за відсутності кардинальних змін дивує нас. Група компаній «Радник» підготувала для вас найважливіше за цей тиждень, щоб розібратись у закупівельних нововведеннях:

  1. Станом на сьогодні в Україні діють обставини непереборної сили, а саме військова агресія російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 год 30 хв 24.02.2022, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», тому в діяльності державних замовників з’явилися деякі корективи. При цьому Кабінету Міністрів України, а також іншим органам надано законом додаткові повноваження в режимі воєнного стану. Враховуючи вищесказане, ми розуміємо важливість оборонних закупівель, адже через такі закупівлі здійснюється забезпечення необхідних елементів для нашої країни. Для того щоб розібратися в усіх актуальних «оборонних» питаннях, пропонуємо ознайомитись зі статтею «Оборонні закупівлі після 15.11.2022: огляд та рекомендації».
  2. Для належного і своєчасного виконання вимог, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», замовники та учасники закупівель повинні розуміти та дотримуватись строків, відведених для вчинення відповідних дій. Постанова № 1178 від 12.10.2022 внесла значні зміни щодо строків для здійснення публічних закупівель. Недотримання передбачених Законом строків навіть на один день може призвести до відміни торгів чи навіть накладення адміністративних стягнень на винних осіб. Однак іноді в замовників та учасників виникають складнощі з визначенням фактичного періоду в часі відповідно до норм законодавства. Такі складнощі пов’язані з неоднозначним формулюванням правових норм, їх мінливістю та різним трактуванням у судовій практиці. Щоб розібратись у цих формулюваннях, читайте статтю «Строки в публічних закупівлях за Особливостями: „з дати“, „з дня“, „робочі дні“ тощо + таблиця зі строками та доцільними прикладами».
  3. На відміну від інших підстав для укладення прямого договору, у разі прямої закупівлі при відміні відкритих торгів через відсутність достатньої кількості учасників процедури закупівлі (учасника процедури закупівлі) наявні вимоги до учасника процедури закупівлі, які не повинні відрізнятися від вимог, що були визначені замовником у тендерній документації. Однак деяким замовникам незрозуміло, чи повинні вони вимагати від виконавця документи на підтвердження відповідності критеріям за статтею 16 та відсутності підстав зі статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», враховуючи вимоги до учасника процедури закупівлі, і якщо повинні, то які саме? Щоб розібратись у цьому питанні, ознайомтесь зі статтею «Чи потрібно вимагати документи по статтях 16 і 17 Закону, коли укладається прямий договір, якщо відкриті торги за Особливостями не відбулися».
  4. Проблема тривалого відключення електричної енергії наразі знайома кожному. Щоденно українці беруть участь у квесті — встигнути все, поки є світло та зв’язок, та, на превеликий жаль агресора, цивільне населення дужає ці неприємності. Складніше доводиться закладам охорони здоров’я, адже незалежно від того, є світло чи немає, медичні послуги мають надаватися на належному рівні, так само непросто й іншим замовникам публічних закупівель, які мають виконувати свою роботу якісно, незалежно від обставин. Аби надати можливість ефективно працювати в умовах тривалого обмеження постачання електричної енергії, Уряд вносить зміни до відповідних нормативно-правових актів. Зокрема, внесено зміни до переліку «COVIDних» товарів, операції з ввезення яких на митну територію України та / або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита, про що детальніше можете ознайомитись у статті «Перелік товарів, які звільняються від сплати ПДВ та ввізного мита, доповнений, зокрема, генераторами змінного струму та двигунами внутрішнього згоряння».
  5. Надаємо відповіді на питання щодо звітування про виконання за договорами по Постанові № 169, щодо продовження договорів про закупівлю на 20 % та щодо закупівлі дизельних генераторів — саме ці питання найчастіше виникали минулого тижня у спільнотах Радника у Viber, Telegram та Facebook. Відповіді можете знайти у статті «Три „гарячі“ запитання зі спільнот Радника: продовження договорів на 20 %; звітування про виконання договорів; купівля дизельних генераторів».

Звертаємо вашу увагу! Редакція порталу Радник слідкує за актуальністю правової бази, оприлюдненої на порталі RADNUK.COM.UA. На цьому тижні нами перевірено на актуальність розділ «Кошторисні норми».

Нагадуємо, що на порталі є розділ «Зразки документів», який ми постійно оновлюємо актуальними зразками, що готуємо для вашої зручності. Особливо рекомендуємо звернути увагу на добірку «Приклади документів для проведення відкритих торгів з особливостями», у якій ми зібрали найактуальніші станом на сьогодні зразки.

Слава Україні! Героям Слава!

Більше важливої інформації про закупівлі під час воєнного стану читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО