Питання передплатника порталу.
- Відповідно до антикризового плану на опалювальний період міська рада планує закупити обігрівачі для малозабезпечених сімей на суму 280 тис. грн. Термін виконання — до 01.10.2022. Яким чином у період воєнного стану можна здійснити дану закупівлю? Дякую.
Відповідь експерта.
- Вітаю! Закон України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон про закупівлі), попри нещодавні зміни, які набрали чинності, замовники вправі застосовувати. Тому поки Мінекономіки готує «нову» постанову, якою будуть встановлені особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг, замовник вправі самостійно вибирати, яким чином здійснювати публічні закупівлі в умовах воєнного стану — дотримуючись норм постанови Кабміну від 28.02.2022 № 169 (далі — Постанова № 169) чи норм Закону про закупівлі.
Тобто, якщо у замовника є потреба в закупівлі, яка пов’язана з виконанням повноважень замовником та / або вжиттям ним необхідних заходів під час дії особливого правового режиму воєнного стану, або є нагальна необхідність здійснення закупівель, він може скористатися Постановою № 169.
Починаючи з 10.08.2022 усі замовники, що користуються Постановою № 169, можуть придбати товари, роботи чи послуги, вартість яких становить або перевищує 50 тисяч гривень, без застосування порядку проведення спрощених закупівель та / або електронного каталогу в разі, коли публічні закупівлі здійснюються, зокрема, для підготовки до проведення опалювального сезону. Зверніть увагу, що в Постанові № 169 вжито «можуть здійснюватися», а не зобов’язані здійснювати, тобто мають право вибору.
Звертаємо увагу: є окремі накази, які стосуються підготовки до опалювального сезону, наприклад наказ Міністерства палива та енергетики України й Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 № 620/378 «Про затвердження Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду».
У листі № 3323-04_58791-06 від 15.08.2022 Мінекономіки надало роз’яснення щодо змін, внесених до порядку закупівель у період воєнного стану, які стосуються підготовки до проведення опалювального сезону, а саме: «…відповідно до положення про Міністерство енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 № 507 (зі змінами), Міненерго є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який, зокрема, забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) у галузях електроенергетики і теплопостачання, при цьому Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до положення, затвердженого Указом Президента України від 10.09.2014 № 715 (із змінами), є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.
З питань віднесення закупівель до заходів, пов’язаних з підготовкою до проведення опалювального сезону, рекомендуємо звертатися до зазначених центральних органів виконавчої влади».
Щодо здійснення подібних закупівель читайте більше у статті «Підготовка до опалювального сезону з точки зору центральних органів виконавчої влади».
Заключна порада: зі свого боку можемо вам порекомендувати використати Постанову № 169, а саме до моменту прийняття «нової» постанови, провести спрощену закупівлю або використати електронні каталоги у разі наявності в каталогах необхідної вам номенклатури.
Більше порад — у статті «Відповіді на п’ять найгарячіших запитань щодо внесення змін до Закону про закупівлі від 10.09.2022».
За нагоди використовуйте «Приклад оголошення про проведення спрощеної закупівлі за Постановою № 169».
Нагадаємо, що на порталі RADNUK.COM.UA ми розробили велику кількість зразків документів, зокрема для закупівель під час воєнного стану. Дивіться, як їх знайти:
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».