Локалізація: закупівля у 2022 році, строк поставки — у 2023-му. Який відсоток встановлювати — 10 чи 15?

Катерина Плашенко
1696
18 Жовтня 2022
Локалізація: закупівля у 2022 році, строк поставки — у 2023-му. Який відсоток встановлювати — 10 чи 15?
1696
18 Жовтня 2022

Питання передплатника порталу

  • Добрий день. У 2022 році проводимо закупівлю товару, який підпадає під норму щодо локалізації. При цьому строк поставки товару 2023 рік. Виникає запитання, який відсоток встановлювати — 10 чи 15?

Відповідь експерта із закупівель

  • Вітаю. З 14.07.2022 почав діяти пункт 61 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) щодо встановлення ступеня локалізації певних товарів, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень.

04.08.2022 набула чинності постанова Кабміну від 02.08.2022 № 861 «Про затвердження порядків підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів та проведення моніторингу дотримання вимог щодо ступеня локалізації виробництва предметів закупівлі, внесених до переліку товарів, що є предметом закупівлі, з підтвердженим ступенем локалізації виробництва».

Для того щоб швидко перевірити, чи застосовується вимога щодо локалізації до товару, який буде закуповуватися, рекомендуємо скористатися на порталі RADNUK.COM.UA Переліком товарів, щодо яких застосовується локалізація.

При цьому пунктом 1 частини 61 розділу X Закону, зокрема, передбачено, що тимчасово, з 2022 року строком на 10 років, встановлюються такі особливості здійснення закупівель, якщо вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень: замовник здійснює закупівлю товарів, до яких застосовується локалізація згідно з підпунктом 2 цього пункту, виключно якщо їх ступінь локалізації виробництва дорівнює чи перевищує:

у 2022 році — 10 відсотків;

у 2023 році — 15 відсотків;

у 2024 році — 20 відсотків;

у 2025 році — 25 відсотків;

у 2026 році — 30 відсотків;

у 2027 році — 35 відсотків;

з 2028 року до дня завершення 10-річного строку дії цього пункту — 40 відсотків.

Ступінь локалізації виробництва визначається самостійно виробником товару, що є предметом закупівлі, та підтверджується Уповноваженим органом у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за формулою:

СЛ = (1 – (МВ + ІВ) / С) × 100 %,

де СЛ — ступінь локалізації виробництва;

МВ — митна вартість сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових, імпортованих на митну територію України виробником для виробництва товару, що є предметом закупівлі, гривень;

IВ — вартість імпортних сировини, матеріалів, вузлів, агрегатів, деталей, складових частин і комплектуючих виробів, робіт, послуг та інших складових, придбаних окремо та / або у складі продукції для виробництва товару, що є предметом закупівлі, у постачальника — резидента України, без урахування податку на додану вартість, гривень;

С — собівартість товару, що є предметом закупівлі, гривень.

Виходячи із зазначеної норми, ступінь локалізації виробництва у 2023 році має становити 15 %. Тому якщо замовник має потребу на 2023 рік у товарі, щодо якого застосовується локалізація, навіть якщо закупівля проводиться у 2022 році, радимо встановлювати ступінь локалізації виробництва, який дорівнює чи перевищує 15 %.

Щоб допомогти передплатникам порталу RADNUK.COM.UA, редакцією розроблено: Примірний зразок технічної специфікації на закупівлю послуг/робіт в частині встановлення вимоги щодо локалізації та Приклад Додатка 3 до ТД (роботи або послуги) в частині встановлення вимоги щодо локалізації. Використовуйте!

А ти знаєш всі нюанси застосування локалізації в публічних закупівлях? Покажи свої аналітичні й практичні знання щодо цього питання — пройди тест «Локалізація в закупівлях»!

Для вашої зручності ми зробили окремий розділ «Локалізація», де зібрали всі статті, інтерв’ю, приклади документів тощо, які стосуються локалізації виробництва, розділ буде доповнюватися новими матеріалами.

Дивіться, як замовнику знайти розділ «Локалізація»:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО