Як прописати в умовах договору прив’язку до курсу валют? Формуємо приклад разом

Катерина Плашенко
8835
1 Вересня 2022
Як прописати в умовах договору прив’язку до курсу валют? Формуємо приклад разом
8835
1 Вересня 2022

21.07.2022 Національний банк України скорегував офіційний курс гривні до долара США на 25 % до 36,5686 грн/дол. (https://bank.gov.ua/ua/markets/exchangerate-chart). Непрості часи для учасників, які пропонують імпортний товар іноземного походження, який закуповується, скажімо, у доларі США. Так само і замовників публічних закупівель не оминають такі непрості обставини: постачальники звертаються з вимогою підвищення цін або просто відмовляються від зобов’язань за договором про закупівлю, оскільки курс гривні до долара США стабільним не назвеш.

Сьогодні надамо поради замовникам щодо формулювання в договорі про закупівлю прив’язки до курсу валют, щоб уникнути можливих проблем у зв’язку з цим.  

Згідно з пунктом 7 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Зверніть увагу: зміна ціни залежно від зміни курсу іноземної валюти можлива лише за наявності у предметі закупівлі імпортної складової. Якщо товар / роботи / послуги є продуктом абсолютно національного виробництва, то в замовника відсутні підстави прив’язувати ціни договору до курсу валюти.

Якщо закуповують імпортний товар, то договір про закупівлю може передбачати, приміром, таку формулу корегування ціни:

Ціна 2 = (курс 2/курс 1) * ціну 1, де:
ціна 2 — змінена ціна товару, що підлягає сплаті;
ціна 1 — ціна товару, визначена сторонами в договорі про закупівлю;
курс 2 — курс іноземної валюти щодо гривні на дату оплати вартості товару (чи іншу погоджену сторонами дату);
курс 1 — курс іноземної валюти щодо гривні на дату укладення договору про закупівлю.

Якщо предмет закупівлі містить у собі імпортну складову, однак не є повністю імпортним(наприклад, імпортні деталі у складі готового виробу, імпортні предмети праці, які використовують для виконання окремих робіт, тощо), то може бути застосована інша формула, де імпортною складовою в структурі ціни вважається вартість складових предмета закупівлі, наприклад сировини, матеріалів, запасних частин тощо, за які учасник (виробник) сплачує в іноземній валюті.

Ціна нова = Ціна нац. + Ціна імп. * (курс 2 / курс 1), де:
Ціна нова — змінена ціна товару, що підлягає сплаті;
Ціна нац. — національна складова в ціні товару, що не корегується на зміну курсу валюти;
Ціна імп. — імпортна складова в ціні товару, визначеній сторонами в договорі, що корегується на зміну курсу валюти;
курс 2 — курс іноземної валюти щодо гривні на дату оплати вартості товару (чи іншу погоджену сторонами дату);
курс 1 — курс іноземної валюти щодо гривні на дату укладення договору.

У разі прив’язки докурсу іноземної валюти в договорі про закупівлю варто вжити слово «зміна» — у такому випадку ціна підлягатиме зміні і якщо курс зросте, і якщо курс зменшиться.

Відрізок часу для перерахунку замовник також може визначити самостійно, це може бути конкретна дата, наприклад перше число кожного місяця, або згідно з графіком поставки товару / роботи / послуги, або ж можна передбачити перерахунок ціни на дату поставки.

Окрім цього, замовник може встановити курс валюти відповідно до офіційного курсу Національного банку України / міжбанківського курсу валют / курсу валют у конкретному банку.

Висновок

Змінювати ціну в договорі про закупівлю через зміну курсу іноземної валюти можна лише за умови встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.

Зміна ціни залежно від зміни курсу іноземної валюти можлива лише за наявності в предметі закупівлі імпортної складової.

Якщо закуповують імпортний товар, то в договорі про закупівлю слід передбачати відповідну формулу, якщо ж предмет закупівлі містить у собі імпортну складову, однак не є повністю імпортним,то може бути застосована формула, де імпортною складовою в структурі ціни вважається вартість складових предмета закупівлі, за які учасник (виробник) сплачує в іноземній валюті.

У разі прив’язки докурсу іноземної валюти в договорі про закупівлю краще вжити саме слово «зміна», у такому випадку ціна підлягатиме зміні і якщо курс зросте, і якщо курс зменшиться.

Відрізок часу для перерахунку замовник також може визначити самостійно, так само як встановлювати прив’язку курсу до офіційного курсу Національного банку України / міжбанківського курсу валют / курсу валют у конкретному банку.

Використовуйте за нагоди такі зразки документів:

На порталі RADNUK.COM.UA є книга «Збільшення ціни до 10 % у закупівлях», за допомогою якої ви зрозумієте усі закупівельні нюанси застосування цієї норми на практиці. Дивіться, як її знайти:

Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО