Шість найчастіших запитань щодо оборонних закупівель та доцільні відповіді на них

Олександр Наріжний
913
25 Травня 2023
Шість найчастіших запитань щодо оборонних закупівель та доцільні відповіді на них
913
25 Травня 2023

Після того як оборонні закупівлі стали частково відкритими, у замовників закономірно почали виникати різні запитання. На деякі з них ми спробуємо відповісти в цьому матеріалі.

Чи можна під час реєстрації на майданчику не вказувати точну адресу військової частини?

Інформація по більшості оборонних замовників не представлена в Єдиному державному реєстрі (ЄДР) у вільному доступі. Такі замовники повинні мати Довідку з відомчого обліку МО України в ЄДР. Як правило, у такій довідці як місцезнаходження вказується тільки населений пункт. У такому випадку на майданчику також достатньо вказати тільки його. А в графі з вулицею рекомендуємо поставити прочерк «-».

За одним договором закуповуються товари, які відносяться до різних кодів ДК 021:2015. Як опублікувати звіт на майданчику?

Під час публікації звіту номенклатурні позиції товару повинні збігатися за першими чотирма цифрами коду ДК. Єдине виключення — лікарські засоби. Вони повинні співпадати за третьою цифрою (код 33600000-6 — Фармацевтична продукція). Тому, якщо, наприклад, у вас у договорі є двері та замки до них і вони визначені різними кодами (44210000-5 та 44520000-1), вам потрібно публікувати два різні звіти:

  • один — по коду 44210000-5,
  • інший — 44520000-1.

Таким чином, у двох різних звітах буде вказана інформація про один і той самий договір (номер, дата підписання, термін дії), але будуть вказані різні номенклатурні позиції, які відносяться до того чи іншого коду. Якщо ж товари відрізняються за 5-8 цифрами, тоді їх можна вказувати в рамках одного звіту.

Передплатники порталу «Радник» можуть переглянути та завантажити приклад калькуляції витрат на товар/послугу.

Чи потрібно прописувати загальний обсяг під час звітування по оборонних закупівлях?

У звіті потрібно вказати всі номенклатурні позиції з вашого договору й ціни за одиницю. А от актуальну кількість по кожній позиції можна не вказувати. Під час публікації оборонного звіту у вас буде поле, у якому зазначається кількість. За замовчуванням там уже буде проставлена одиниця, і ви не зобов’язані її коригувати, вказуючи актуальну кількість.

Те саме стосується й загальної ціни договору. Її ви також не зобов’язані зазначати. Просто можете поставити відповідну галочку, і тоді у звіті загальна ціна буде автоматично розрахована як сума цін за одиницю всіх номенклатурних позицій:

Коментар редакції: замовнику, який залишить кількість «1 штуки», при цьому в укладеному договорі об’єми (кількість) будуть інші, варто бути готовим до можливих незручних запитань з боку третіх осіб щодо виявлених розбіжностей.

Чи потрібно під час публікації звіту завантажувати договір, специфікацію до договору, додаткову угоду?

Під час публікації звіту є можливість завантажувати як файл із договором, так і будь-які інші файли, які стосуються закупівлі. Але ці поля технічно необов’язкові, і ви зможете опублікувати звіт взагалі без файлів. Зверніть увагу, що кнопки для завантаження договору й інших файлів різні:

Якщо ви вже ознайомились зі статтею «Зберігаємо спокій та оприлюднюємо інформацію про оборонні закупівлі з 24.04.2023, враховуючи актуальні зміни до законодавства», то могли помітити, що державному замовнику, службі державного замовника, військовій частині слід до 22.06.2023 включно оприлюднити інформацію, визначену частиною 5 статті 30 Закону України «Про оборонні закупівлі» № 808-IX (далі — Закон про оборонні закупівлі):

  • звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель;
  • повідомлення про внесення змін до істотних умов договору щодо інформації, визначеної абзацом 1 частини 5 статті 30 Закону про оборонні закупівлі, та інформацію, визначену абзацом 1 частини 5 статті 30 Закону про оборонні закупівлі, якщо таке мало місце.

До того ж нові зміни уточнюють, що:

  1. додатки до звітів про договори про закупівлю послуг із забезпечення комплектами продуктів харчування, послуг щодо забезпечення харчуванням та послуг з організації харчування військових частин оприлюднюються у форматі Excel;
  2. протягом 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану державні замовники прикріплюють до таких звітів про договори, укладені без використання електронної системи закупівель, файли з відповідними договорами про закупівлю / державними контрактами (договорами), всіма додатками та змінами до них.

Тому наразі немає законодавчої вимоги про завантаження договору з додатками до звіту про оборонну закупівлю. Така вимога буде обов’язковою після скасування воєнного стану.

Якщо договір з ПДВ, але у специфікації ціни за одиницю зазначені без ПДВ, як публікувати на майданчику?

Тут можливі два варіанти:

  1. Розрахувати самостійно до кожної позиції вартість з ПДВ і вказувати її на майданчику.
  2. Під час публікації звіту не ставити відмітку «з ПДВ»:

Під час публікації інформації про номенклатурні позиції зазначаєте ціни за одиницю без ПДВ. У самому PDF-звіті та на вебпорталі «Прозорро» це виглядатиме ось так:

Як бачите, інформація про наявність чи відсутність ПДВ не виводиться у звіті взагалі. Тому формально інформація у PDF-звіті відповідатиме вашій специфікації, оскільки в ній зазначена конкретна сума без ПДВ і аналогічна сума відображається у звіті без зазначення, чи включено в неї податок.

Але потрібно мати на увазі, що при перегляді закупівлі безпосередньо на майданчику ознака ПДВ буде виводитись.

Якщо на момент публікації звіту до договору вже є укладені додаткові угоди, яку ціну вказувати при звітуванні: яка передбачена договором на момент укладання чи вже з урахуванням змін?

Рекомендуємо при публікації звіту вказувати ціну, яка була визначена на момент укладання. І вже потім, наприклад протягом 90 днів з дня припинення або скасування правового режиму воєнного стану, шляхом публікації додаткових угод її редагувати.

Тоді в електронній системі буде відображена вся інформація: початкова ціна та історія її зміни. Якщо під час публікації звіту вказати одразу ціну з урахуванням додаткових угод, тоді в системі не буде відображена початкова вартість, а лише кінцева.

Читайте також:

Воєнний стан

Публікації, що розкривають специфіку закупівель під час воєнного стану

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО