Питання передплатника порталу:
- Чи може службова (посадова) особа замовника, що не має досвіду в публічних закупівлях, працювати за Постановою № 169? Якщо так, то чи повинна така особа окремо реєструватися на майданчику та проходити тестування? Чи повинна така особа складати протоколи (протокольні рішення)? Та яким КЕП / ЕЦП така особа повинна користуватися, щоб підписувати звіт в електронній системі закупівель?
Відповідь редакції порталу RADNUK.COM.UA:
- Вітаємо та бажаємо мирного неба. Для ефективного проведення закупівель та постачання товарів, робіт та послуг без затримок замовники під час воєнного стану користуються постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 169 «Про деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі — Постанова № 169). Актуальну редакцію Постанови № 169, до якої неодноразово вносилися зміни, можна завжди знайти на порталі RADNUK.COM.UA в розділі «Правова база» — «Постанови».
Постановою № 169 чітко не визначено, яка саме особа замовника може займатися закупівлями під час воєнного стану. Отже, закупівлями може займатися будь-яка службова (посадова) особа замовника, у якої є можливість працювати під час війни. Це може бути як уповноважена особа, так і на розсуд замовника будь-який інший співробітник без прив’язки до освіти, фаху, спеціалізації, вмінь, навичок тощо.
Окрім того, відповідальна особа за закупівлі під час воєнного стану не повинна проходити тестування, адже тестування станом на 13.04.2022 передбачено виключно для уповноважених осіб замовника. Обов’язку реєструватися окремо на майданчику для такої особи також немає. Проте, якщо така особа скористається вже існуючим логіном та паролем замовника, то на майданчику, найімовірніше, буде відображена інформація про уповноважену особу (чи відповідальну особу), яка працювала до настання воєнного стану. Радимо звернутися до служби підтримки відповідного майданчика та дізнатися, яким чином можна додати нову відповідальну особу, що здійснює закупівлі під час воєнного стану, або яким чином зареєструватися окремо.
Відповідальна особа за закупівлі під час воєнного стану не має прямого обов’язку складати протоколи (протокольні рішення), але ми радимо складати такі документи для внутрішньої організаційної роботи. Радимо скористатися зразком протоколу про затвердження звіту про договір, укладений керуючись Постановою 169, наведеним на порталі у розділі «Зразки документів» — «Воєнний стан».
Щодо використання КЕП відповідальною особою за закупівлі під час воєнного стану, то найкращий варіант — отримати кваліфікований електронний підпис. Детальніше про це читайте у статті «Тижневий БУМ. Безкоштовний КЕП». У разі необхідності здійснення нагальних закупівель в умовах воєнного часу та неможливості отримати захищений носій замовник може прийняти рішення про використання електронного підпису, який швидко можна оформити, наприклад, у застосунку «Приватбанку». Закликаємо використовувати звичайний підпис лише в разі неможливості отримання КЕП.
Висновки
Закупівлями під час воєнного стану може займатися будь-яка службова (посадова) особа замовника, у якої є можливістьпрацювати в умовах війни, та така особа не повинна проходити тестування.
Радимо відповідальній особі за закупівлі під час воєнного стану звернутися до служби підтримки відповідного майданчика та дізнатися, яким чином можна додати нову відповідальну особу, що здійснює закупівлі під час воєнного стану, або яким чином зареєструватися окремо.
Щодо використання КЕП відповідальною особою за закупівлі під час воєнного стану, то найкращий варіант — отримати кваліфікований електронний підпис. У разі реальної неможливості отримати захищений носій — оформити звичайний електронний підпис, наприклад, у застосунку «Приватбанку».
Також пам’ятайте, що Тендерне агентство «Радник» надає послуги повного або часткового супроводу в публічних закупівлях. Для отримання послуг дзвоніть за номером: (066) 616-48-98, (067) 503-01-36, (063) 807-17-91 або переходьте за посиланням.