Як відомо, Торгово-промислова палата України (ТПП України) листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), зокрема військову агресію російської федерації проти України, та підтвердила, що зазначені обставини з 24.02.2022 до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та / або фізичних осіб по договору, окремим податковим та / чи іншим зобов’язанням / обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання, відповідно, яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
У замовників сфери публічних закупівель останнім часом виникає запитання, чи буде лист від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 достатньою правовою підставою для розірвання договору про закупівлю через форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили)? У статті «Розірвання договору про постачання електроенергії у зв’язку з форс-мажором: чи є напад рф такою обставиною?» ми предметно розглянули відповідь на це запитання.
Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) регулює Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» (далі — Закон про ТПП), при цьому цей порядок більш деталізовано у розділі 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Відповідно до частини 1 статті 14-1 Закону про ТПП засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) здійснюється сертифікатом про такі обставини.
Пунктом 6.2 Регламенту передбачено, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за заявою зацікавленої особи щодо кожного окремого договору, контракту, угоди тощо, а також податкових та інших зобов’язань / обов’язків, виконання яких настало згідно з законодавчим чи іншим нормативним актом або може настати найближчим часом і виконання яких стало неможливим через наявність зазначених обставин.
Відповідно до пункту 6.12 Регламенту в сертифікаті про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) вказуються дані заявника, сторони за договором (контрактом, угодою тощо), дата його укладення, зобов’язання, що за ним настало чи настане найближчим часом для виконання, його обсяг, термін виконання, місце, час, період настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які унеможливили його виконання, докази настання таких обставин.
Водночас лист ТПП України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 не містить необхідних ідентифікаційних відомостей, що ставить під сумнів те, що можна вважати цей лист документом, що засвідчує форс-мажорні обставини (обставин непереборної сили).
Таким чином, з огляду на норми Закону про ТПП та Регламенту, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються виключно сертифікатом, який має містити:
- заявника як сторони по договору, у якої виникли обставини непереборної сили;
- ідентифікацію договору, виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин;
- дослідження наявності виникнення обставин, що унеможливлюють виконання конкретного зобов’язання за укладеним договором / договором про закупівлю;
- належного суб’єкта засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) — регіональної ТПП чи ТПП України.
Приймаючи рішення щодо внесення змін та / або розірвання договору / договору про закупівлю, ретельно читайте та керуйтесь умовами укладеного договору / договору про закупівлю.
Нагадуємо, що на порталі RADNUK.COM.UA є орієнтовний перелік примірних договорів у розділі «Зразки документів». Також є приклад договору про закупівлю товару за Постановою № 169, у якому ми не забули прописати умови про форс-мажор. Користуйтеся. Дивіться, як легко можна знайти розділ, у якому розміщено зразки документів для замовників:
Більше важливої інформації про закупівлі під час війни читайте на порталі RADNUK.COM.UA у розділі «Воєнний стан».