Вимагали оригінал, надав копію. Відхилять? Практика АМКУ

Катерина Плашенко
2791
20 Березня 2021
Вимагали оригінал, надав копію. Відхилять? Практика АМКУ
2791
20 Березня 2021

Замовником встановлено вимогу щодо надання у складі тендерної пропозиції / пропозиції документа та зазначено, що це має бути сканована копія саме з оригіналу / завіреної копії документа, або ж узагалі не встановлено окремих вимог до їх оформлення. Чи має право замовник відхилити учасника за неправильне оформлення документів? Чи можна учаснику не приділяти цьому питанню уваги?

Якщо учасник хоче підготувати документи ідеально, то завіряти копії рекомендуємо відповідно до пункту 5.27 вимог до оформлення документів ДСТУ 4163-2003.

Приклад

Згідно з оригіналом
Секретар Підпис Ініціал(и), прізвище
26.06.2001

Якщо умови тендерної документації не містять вимог оформлення по ДСТУ, завіряти таким чином документи необов’язково, проте перфекціонізм ніхто не забороняв.

Якщо керуватися логікою, здається, першочерговим для замовника повинна бути суть документа, а не форма. Чи завжди це так? Давайте проаналізуємо, яку думку з цього приводу має Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — АМКУ).

Рішення АМКУ від 27.04.2020 № 8033-р/пк-пз, закупівля № UA-2020-03-10-002516-b

Вимога тендерної документації (далі — ТД)

Пунктом 4 частини 1 розділу 3 ТД передбачено:

Позиція замовника

Замовник вимагає від учасника документи та вирішує: якщо визначення «копія» відсутнє, учасник за замовченням має надати оригінал. Тому відхиляє тендерну пропозицію учасника ПрАТ «Є» та однією з причин для відхилення зазначає: «замість оригіналів надані копія протоколу та наказу на призначення голови правління».

Позиція скаржника

ПрАТ «Є» / скаржник подає скаргу до АМКУ, у якій  зазначає, що документація не містить умови надання саме «оригіналу» документа. Скаржником надано у складі тендерної пропозиції копію наказу про призначення голови правління та витяг із протоколу № 1 загальних зборів акціонерів. Скаржник вважає, що наявність підпису уповноваженої особи та печатка скаржника жодним чином не спотворили вищевказані скановані документи і не вплинули на їхню дійсність.

Позиція АМКУ

Тендерна документація не містила окремих вимог щодо необхідності надання саме оригіналів документів, які підтверджують статус та повноваження особи на підписання тендерної пропозиції. Враховуючи викладене, тендерна пропозиція скаржника була неправомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави.

Рішення № 4371-р/пк-пз від 09.03.2021, закупівля UA-2021-01-11-001030-c

Вимога тендерної документації (далі — ТД)

Розділом 3 ТД передбачено:

Підстава відхилення скаржника

ТОВ «Е» не відповідає абзацу 1 частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) та вимогам до учасника відповідно до законодавства та підлягає відхиленню.

Позиція замовника

Замовник посилається на пункт 4.4 розділу 4 Вимог до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003 (далі — вимоги), згідно з яким обов’язковим реквізитом при оформленні є дата складання документа. ТОВ «Е» зазначив дату на довідках «25.01.2021» та «05.01.2021», а підписав кожен документ шляхом створення удосконаленого електронного підпису 27.01.2021. Замовник вважає, обов’язковий реквізит документа «дата створення документа» не відповідає вимогам, встановленим вищезазначеними нормативно-правовим актами, та тендерній документації.

Позиція скаржника

На думку скаржника, у протоколі відхилення замовник не зазначив причин, які б впливали на зміст тендерної пропозиції, отже, у будь-якому випадку така помилка є формальною, тобто такою, що пов’язана з оформленням тендерної пропозиції.

Позиція АМКУ

Тендерна документація не містить окремих вимог щодо дати складання документа та кваліфікованого електронного підпису (що вказані дати повинні співпадати тощо). Тендерна пропозиція скаржника була неправомірно відхилена замовником з наведеної підстави.

Коментар редакції

Встановлення замовником за необхідне надати сканований файл з «оригіналу» або з «копії» не є раціональною вимогою, так само як і прискіпливість замовника, наприклад, до датування документів тендерної пропозиції. Усі документи, які подає учасник у складі тендерної пропозиції, завантажуються в електронну систему закупівель у вигляді сканованих копій (окрім електронних документів), тому принципової різниці немає, надано учасником скан з оригіналу документа або з його копії, сьогоднішня дата на цьому документі або вчорашня. Рішення АМКУ показують, що важливою є суть документа, його читабельність та відповідність його змістовної складової вимогам тендерної документації.

Передплачуйте портал RADNUK.COM.UA. Ми розкриємо для вас ще більше нюансів чинної редакції Закону про закупівлю та оприлюднимо корисні рішення Органу оскарження! Оберіть для себе зручний тариф зі знижкою.

Практика оскарження закупівель

Показові рішення органу оскарження та ексклюзивні коментарі голови АМКУ , що обов’язково стануть у нагоді кожному учаснику

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО