Строк подання документів переможцем торгів становить 10 днів. Чи може замовник встановити менший строк?

Володимир Маркович
1990
19 Листопада 2021
Строк подання документів переможцем торгів становить 10 днів. Чи може замовник встановити менший строк?
1990
19 Листопада 2021

Питання

Доброго дня. Плануємо брати участь у процедурі відкритих торгів, але побачили, що замовник визначив у тендерній документації, що переможець відкритих торгів повинен надати документи на відсутність підстав згідно зі статтею 17 Закону України «Про публічні закупівлі» у строк, що не перевищує 5 календарних днів з дати оприлюднення на вебпорталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір.Однак згідно з Законом цей термін становить 10 днів. Відповідно, чи є вимога щодо надання документів протягом 5 днів законною? Адже можемо не встигнути підготувати весь перелік документів.

Відповідь

Вітаємо. На порталі RADNUK.COM.UA питання щодо подання документів переможцем процедури закупівлі раніше розглядались у статтях «Щодо строків подання документів переможця процедури закупівлі», «Вимоги до надання довідок переможцем: нюанси та практика АМКУ».

Згідно з частиною 3 статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) учасник процедури закупівлі в електронній системі закупівель (далі — ЕСЗ) під час подання тендерної пропозиції підтверджує відсутність підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 цієї статті. Спосіб документального підтвердження згідно із законодавством щодо відсутності підстав, передбачених пунктами 5, 6, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 цієї статті, визначається замовником для надання таких документів лише переможцем процедури закупівлі через ЕСЗ.

Згідно з пунктом 18 частини 1 статті 1 Закону переможець процедури закупівлі — це учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю за результатами застосування переговорної процедури закупівлі.

Відповідно до частини 6 статті 17 Закону переможець процедури закупівлі у строк, що не перевищує десяти днів з дати оприлюднення в ЕСЗ повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, повинен надати замовнику документи шляхом оприлюднення їх в ЕСЗ, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 цієї статті.

Таким чином, законодавець установив імперативну норму щодо строку для надання переможцем торгів документів, що підтверджують відсутність підстав згідно зі статтею 17 Закону, на чому наголошувало Мінекономіки у відповіді на запит № 184/2016.

Отже, замовники повинні керуватися нормами чинного Закону та не мають права змінювати строк для надання переможцем документів, що підтверджують відсутність підстав згідно зі статтею 17 Закону.

Розглянемо приклад розгляду Постійно діючою адміністративною колегією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія) справи щодо вищезазначеного питання.

Рішення № 22631-р/пк-пз від 05.10.2021, оголошення UA-2021-09-17-003782-c.

Умови тендерної документації: учасник — переможець торгів у строк, що не перевищує 5 календарних днів з дати оприлюднення на вебпорталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, повинен надати замовнику документи шляхом дозавантаження їх до поданої тендерної пропозиції на вебпорталі Уповноваженого органу, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини 1 та частини 2 статті 17 Закону.

Позиція скаржника: скаржник інформує, що вимога замовника щодо строку подання документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону, є неправомірною та не відповідає Закону.

Позиція замовника: замовник зазначає, що вимога щодо надання потенційним учасником — переможцем торгів документів шляхом дозавантаження їх до поданої тендерної пропозиції на вебпорталі Уповноваженого органу, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктами 2, 3, 5, 6, 8, 12 і 13 частини 1 та частиною 2 статті 17 Закону, у строк, що не перевищує 5 календарних днів з дати оприлюднення на вебпорталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, містить рекомендаційний характер задля швидкості розгляду та оцінки тендерних пропозицій учасників закупівлі замовником і задля можливості більш обґрунтованого (більше швидко завантажених документів = більше часу та матеріалу для оскарження) оскарження учасниками, що не визнані переможцем, пропозиції учасника-переможця.

Позиція Колегії: враховуючи зазначене, наведені вище вимоги тендерної документації щодо строку не узгоджуються з Законом у цій частині, що не дає можливості суб’єктам господарювання належним чином сформувати свої тендерні пропозиції, що є дискримінаційним щодо таких суб’єктів господарювання, зокрема скаржника.

Дії замовника в частині встановлення у тендерній документації наведених вимог порушують вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси скаржника, пов’язані з його участю у процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 5 Закону.

Враховуючи вищевикладене, замовник повинен усунути наведені вище невідповідності шляхом внесення відповідних змін до тендерної документації в цій частині.

Коментар: замовники при складанні тендерної документації повинні керуватись насамперед нормами Закону і не встановлювати строки на власний розсуд. Норма Закону щодо встановлення строку надання документів переможцем процедури закупівлі щодо відсутності підстав згідно зі статтею 17 Закону про закупівлі є імперативною, отже, замовник не може її змінювати, що підтверджується рішенням Колегії та роз’ясненням Мінекономіки.

Більше статей за темою на порталі RADNUK.COM.UA:

Практика оскарження закупівель

Показові рішення органу оскарження та ексклюзивні коментарі голови АМКУ , що обов’язково стануть у нагоді кожному учаснику

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО