Обережно з висловлюваннями: штраф АМКУ за дискредитацію конкурента

Катерина Плашенко
1335
14 Грудня 2021
Обережно з висловлюваннями: штраф АМКУ за дискредитацію конкурента
1335
14 Грудня 2021

02.12.2021 Антимонопольний комітет України (далі — Комітет) виніс безпрецедентне рішення та визнав дії  учасника ТОВ «Гюте» під час закупівлі, яка проводилася відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції. У рішенні зазначається про оприлюднення учасником ТОВ «Гюте» неправдивої інформації, що дискредитує іншого учасника-конкурента.

На офіційному вебпорталі Антимонопольного комітету України зазначено: «…розглядаючи справу, Комітет встановив, що директор ТОВ „Гюте“ у розділі „Вимоги про усунення порушення“ до цієї закупівлі в Prozorro розмістив інформацію, яка компрометує компанію-конкурента (у підсумку — переможця). Зокрема, повідомлялося, що конкурент “пропонує неякісну, або сумнівного походження продукцію, або походження матеріалів є сумнівним; кваліфікація працівників робітничого складу, які працюють на імпортному обладнанні, є сумнівною, або оплата праці не відповідає законодавству України“.

Водночас Комітет з’ясував, що ТОВ „Гюте“ ґрунтувало ці висновки на основі власного аналізу цінової пропозиції конкурентів. Але ці дані спростовуються вимогами тендерної документації та інформацією й документами, наданими „ВКП Паритет-К“ щодо їх відповідності…».

Пропонуємо розглянути детально обставини справи. Закупівля відбувалася відповідно до попередньої редакції Закону, яка діяла у жовтні 2019 року, тому вживаються відповідні визначення, поняття та терміни.

У рішенні Комітету йдеться про проведення допорогової закупівлі, оголошення № UA-2019-10-01-001847-b, яку проводив замовник АТ «Ощадбанк» на закупівлю ДК 021:2015: 44421000-7 — Броньовані чи армовані сейфи, банківські сейфи та двері (Шафи металеві і сейфи). Звернемо увагу, що:

  • закупівля була оголошена 01.10.2019;
  • кінцевий строк подання пропозицій становив до 18.10.2019;
  • аукціон відбувався о 14 год 47 хв 11.10.2019;
  • очікувана вартість закупівлі становила 94 600,00 грн з ПДВ.

Участь у допороговій закупівлі взяли двоє учасників — ТОВ «Гюте» та ТОВ «ВКП Паритет-К». Учасник ТОВ «Гюте» до початку аукціону запропонував ціну пропозиції 94 020,18 грн з ПДВ, а ТОВ «ВКП Паритет-К» — 78 859,50 грн з ПДВ.

Під час проведення аукціону жоден з учасників не змінив ціни пропозиції, і після закінчення аукціону ціна тендерної пропозиції ТОВ «Гюте» так само становила 94 020,18 грн з ПДВ, ТОВ «ВКП Паритет-К» — 78 859,50 грн з ПДВ.

14.10.2019 учасник ТОВ «Гюте» звернувся до голови та членів тендерного комітету з вимогою про усунення порушення (далі — вимога), у якій учасник просив звернути увагу на те, що конкурент ТОВ «ВКП Паритет-К» запропонував найнижчу ціну у закупівлі та надав:

«…Замість КОНКРЕТНИХ показників учасник ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПАРИТЕТ-К» надав технічні характеристики з Додатка 2 документації, Таблиці 1.1 «ТЕХНІЧНЕ ЗАВДАННЯ на закупівлю броньованих чи армованих сейфів, банківських сейфів та дверей (шафи металеві і сейфи)», «Характеристики предмета закупівлі, що вимагаються Замовником», а саме: Товщина металу:

Товщина металу стінки — ___ мм

Товщина металу дверей — ___ мм

Гарантія на шафу — ___ місяців

Гарантія на замок — ___ місяців

Товар повинен бути новим та таким, що не був у експлуатації»

 Після чого учасник ТОВ «Гюте» дійшов такого висновку (див. Рис. 1):

Рис.1

У пункті 2 вимоги ТОВ «Гюте» звернуло увагу тендерного комітету на таке (цитуємо):

«…На вимогу пункту 13 кваліфікаційні критерії та вимоги до учасників, п.п. 13.17. Цінову пропозицію згідно Додаток № 1 цієї документації, у пропозиції учасник – ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПАРИТЕТ-К», надав: Довідку – Пропозицію № 860 від 10.10.2019р., в якій вказано загальну вартість пропозиції з урахуванням ПДВ – 78 859,50 грн. (що не відповідає ринковій); та Довідку № 850 від 10.10.2019, в якій вказано імпортне обладнання та кваліфіковані працівники робітничого складу, які працюють на ньому, та Довідку № 851 від 10.10.2019, в якій вказано, що учасник – ТОВ «ВИРОБНИЧО-КОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПАРИТЕТК», для виконання договору, планує залучити до 50 висококваліфікованих працівників, а зазначає, лише, 10 працівників інженерно-технічного складу…».

Після чого учасник ТОВ «Гюте» дійшов висновку (див. Рис. 2):

Рис.2

Як бачимо, ТОВ «Гюте» зробив безпідставні висновки, які документально не підтверджені, про те, що ТОВ «ВКП Паритет-К»» пропонує неякісну продукцію, яка має сумнівне походження. Водночас ТОВ «Гюте» висловило сумніви щодо кваліфікації персоналу та визначило, що оплата праці спеціалістів не відповідає чинному законодавству.

Напевне, учасник ТОВ «Гюте» в першу чергу мав на меті переконати тендерний комітет замовника, що учасник- переможець не відповідає вимогам документації та має бути відхилений, і, можливо, зовсім не хотів поширювати неправдиві дані. Складно зрозуміти, чи ТОВ «Гюте» спеціально спотворив інформацію, щоб завдати шкоди ТОВ «ВКП Паритет-К» та ввести в оману замовника. Або ТОВ «Гюте» просто під впливом негативних емоцій через поразку висловилося занадто різко та безкомпромісно, при цьому дозволило власні роздуми сформулювати як істину, у стверджувальній та беззаперечній формі.

У будь-якому разі, як показує рішення Комітету, така поведінка є недопустимою та розцінюється як така, що порушує законодавство про захист від недобросовісної конкуренції.

Як зазначено на вебпорталі Антимонопольного комітету України, заявник надав Комітету листи контрагентів, у яких висловлюється стурбованість щодо оприлюдненої у Prozorro інформації, що дискредитує компанію. У листах йдеться про ймовірність «зниження обсягів продажів товару, а також можливість припинення майбутньої співпраці, якщо публікація не буде спростована». Отже, внаслідок поширення відповідачем неправдивих відомостей заявник ризикує втратити своїх контрагентів.

Вивчивши інформацію, Комітет дійшов висновку, що ТОВ «Гюте» дискредитувало свого конкурента ТОВ «ВКП Паритет-К» шляхом поширення неправдивих відомостей в електронній системі Prozorro і таким чином порушило Закон України «Про захист від недобросовісної конкуренції».

За такі дії ТОВ «Гюте» оштрафовано на 185 484 грн та зобов’язано у 10-денний строк з дня отримання рішення Комітету спростувати поширені відомості, які дискредитують «ВКП Паритет-К», у газеті «Урядовий кур’єр».

З огляду на безпрецедентність рішення, Комітет звернувся з закликом до суб’єктів господарювання у жодному разі не зловживати правом захисту себе як учасника публічної закупівлі та не розповсюджувати неправдиву інформацію про конкурентів у системі Prozorro.

«..Найкращий спосіб захисту — нападати. Можливо, у деяких ситуаціях у цьому і є сенс. Але точно не у публічних закупівлях.

Сьогодні Комітет вперше оштрафував компанію за розміщення у системі Prozorro непідтверджених даних, що дискредитують її конкурента. Також ми зобов’язали порушника офіційно спростувати цю інформацію.

Сучасні технології потребують нових підходів і формують нову культуру ведення бізнесу. Інтернет — це величезне джерело можливостей для підприємців. Завдання Антимонопольного комітету тут — не дати використовувати їх на шкоду конкуренції, упереджуючи недобросовісні практики…», — прокоментувала у фейсбуці подію голова Антимонопольного комітету України Ольга Піщанська.

Учасникам варто зробити висновок з такого рішення Комітету. Як би жваво учасники не переживали поразку або не обурювалися діями / бездіяльністю замовника, висловлювати спотворені та неправдиві твердження, які документально не обґрунтовані, у вимогах / зверненнях / скаргах недопустимо. Перевагою ринку публічних закупівель є те, що він регулюється Законом. Тож для досягнення успіху всім гравцям ринку необхідно діяти у правовому полі.

Практика оскарження закупівель

Показові рішення органу оскарження та ексклюзивні коментарі голови АМКУ , що обов’язково стануть у нагоді кожному учаснику

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО