Питання читача
- Взяли участь у відкритих торгах. Під час аукціону наш конкурент, тобто інший учасник, запропонував нижчу ціну, ніж ми. Замовник за результатами розгляду документів тендерної пропозиції цього учасника оприлюднив намір про укладання договору про закупівлю в електронній системі закупівель. Ми, як наступний за ціною та зацікавлений у перемозі учасник, ретельно вивчили документи тендерної пропозиції конкурента та виявили невідповідність, а саме: у паспорті якості не зазначено одну характеристику предмета закупівлі, яка вимагалася замовником у технічному завданні. При цьому цей технічний параметр зазначено в погодженому технічному завданні. Підкажіть, чи можна вважати таку невідповідність підставою для відхилення? Чи є імовірність, що, звернувшись зі скаргою до Органу оскарження, рішення буде на нашу користь?
Відповідь експерта
- Вітаю! Частиною 1 статті 26 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон) передбачено, що тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність / відсутність підстав, установлених у статті 17 Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.
Найважливішим є вимоги, вказані замовником у тендерній документації. Якщо замовник встановив технічні вимоги до продукції, яку планує закуповувати, та вказав, що підтвердити ці вимоги учасники повинні шляхом надання погодженого технічного завдання, то наданням саме такого документа учасники і підтверджують вимогу замовника.
Але якщо вимога тендерної документації щодо підтвердження інформації про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі сформована замовником іншим чином, то учасник має підтвердити свою відповідність відповідно до вимоги замовника.
Якщо ж замовник вказав конкретні технічні параметри предмета закупівлі та вимагає від учасників підтвердити їх наданням сертифіката якості, у такому разі учасники повинні в складі тендерної пропозиції надати сертифікат якості, у якому визначені всі відповідні технічні характеристики, визначені замовником.
Якщо ж сертифікат якості відповідає не всім вимогам замовника, у тому числі не містить певних параметрів, які вимагалися, то замовник, керуючись пунктом 2 частини 1 статті 31 Закону, відхиляє тендерну пропозицію цього учасника, оскільки вона не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Якщо ж замовник не відхилив такого учасника, то неправомірність його дій можна довести, звернувшись зі скаргою до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі — Колегія).
Наведемо приклад з практики Колегії, рішення № 17153-р/пк-пз від 27.07.2021, оголошення № UA-2021-06-11-000494-a. У даному випадку замовник вимагав від учасників погоджені технічні вимоги згідно з додатком 4 до тендерної документації та окремо інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі.
У процедурі закупівлі взяли участь чотири учасники: ТОВ «І», ТОВ «П», ТОВ «Н» та ТОВ «Н1». Замовник визнав переможцем ТОВ «І». Учасник ТОВ «Н» / скаржник знайшов невідповідність у тендерній документації переможця, а саме: у складі тендерної пропозиції надано сертифікат якості, у якому наявні не всі технічні параметри, які зазначені замовником у технічних, якісних характеристиках до предмета закупівлі.
Скаржник звернувся зі скаргою до Колегії, у якій зазначає, що у складі тендерної пропозиції ТОВ «І» не надало документ, що підтверджує відповідність товару, який пропонується учасником, за характеристиками: молекулярна маса, водорозчинність, густина катіонного заряду, в’язкість по Брукфільду, pH.
Вимога тендерної документації: відповідно до пункту 1 розділу ІІІ тендерної документації технічні, якісні характеристики предмета закупівлі зазначені у Додатку 4 до тендерної документації. Учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерної пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі.
Тендерна пропозиція, яка містить не всі характеристики запропонованих товарів, зазначених в Додатку 4 до тендерної документації, чи характеристики запропонованих товарів не відповідають вимогам, зазначеним у Додатку 4 тендерної документації, або не містить необхідні документи, що вимагаються цією тендерною документацією, буде відхилена як така, що не відповідає умовам тендерної документації. УДодатку 4 до тендерної документації є таблиця відповідності технічним, якісним та кількісним вимогам предмета закупівлі та вказані 8 технічних параметрів товару, у тому числі молекулярна маса, водорозчинність, густина катіонного заряду, в’язкість по Брукфільду, pH.
Замовник: ТОВ «І» надав заповнений Додаток 4 до тендерної документації, який повністю відповідає вимогам тендерної документації. Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ тендерної документації «<…>Тендерна пропозиція може містити будь-які інші документи, які бажає додати учасник», тому наявність сертифіката, на який посилається скаржник, не є підставою для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «І».
Колегія постановила, що у складі тендерної пропозиції переможця відсутні документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції технічним, якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі, зокрема таким як молекулярна маса, водорозчинність, густина катіонного заряду, в’язкість по Брукфільду, pH.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція ТОВ «І» не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації. Враховуючи наведене, у замовника наявні підстави для відхилення тендерної пропозиції ТОВ «І», визначені абзацом 2 пункту 2 частини 1 статті 31 Закону.
Коментар: таке рішення Колегії ще раз підкреслює, що учасники повинні бути надзвичайно уважними та виконувати всі вимоги замовника без виключення.
Додатково пропонуємо переглянути вебінар на тему: Оскарження технічних вимог замовника
Бажаємо вам наснаги та перемог у публічних закупівлях. Більше статей за темою читайте на порталі RADNUK.COM.UA, адже вони обов’язково стануть вам у пригоді: