Радник. 2025 рік хочемо розпочати з локалізації, а саме з того, що потрібно знати, щоб вдало дотримуватись вимог щодо локалізації в закупівлях. Як потрібно підтверджувати локалізацію у 2025 році?
Наталія Шимко. У 2025 році ступінь локалізації виробництва, обов’язковий для визначеного у пункті 6-1 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» переліку товарів, збільшується на 5 % і становитиме 25 %.
Згідно з Порядком підтвердження ступеня локалізації виробництва товарів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2022 № 861 (далі — Порядок), подавати заявку про включення конкретного товару до Переліку товарів з підтвердженим ступенем локалізації (далі — Перелік) можна, якщо:
- ступінь локалізації виробництва такого товару дорівнює або перевищує встановлене значення на відповідний рік (у 2025 році — це 25 %);
- наявна конструкторсько-технологічна документація та/або зареєстровано право інтелектуальної власності на товар, що відображено в балансі;
- на території України виробляється не менше одного з елементів такого товару (зокрема, вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів) та/або для виробництва використовуються вузли, агрегати, деталі й комплектувальні вироби, виготовлені на території України;
- виробник товару здійснює його гарантійне і післягарантійне обслуговування;
- виробник товару має сертифікат відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT), або національних стандартів, якими їх замінено, виданий акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності;
- товар відноситься до колісних транспортних засобів і виробник товару має сертифікат типу обладнання (або сертифікат типу транспортного засобу) чи сертифікат відповідності транспортних засобів або обладнання, чи сертифікат відповідності щодо індивідуального затвердження, в якому зазначено місцезнаходження виробника колісного транспортного засобу в Україні, виданий органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, який відповідно до законодавства призначений Мінінфраструктури, чи свідоцтво про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI), що входить у структуру ідентифікаційного номера колісного транспортного засобу (VIN), виданого національною організацією України, уповноваженою на ведення реєстрації та присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI).
Подання заявки про включення товару до Переліку здійснюється виробником товару через будь-який з авторизованих електронних майданчиків, що є частиною електронної системи закупівель Prozorro. На кожен окремий товар подається окрема заявка.
Перед поданням заявки виробнику варто підготувати такі документи, що вимагаються Порядком:
- калькуляцію собівартості товару із зазначенням митної вартості імпортних компонентів за формою, передбаченою Додатком 2 до Порядку;
- копії документів у форматі PDF:
- сертифіката відповідності системи управління якістю у виробництві вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 або ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT; ISO 9001:2015, IDT), або національних стандартів, якими їх замінено, виданого акредитованим відповідно до законодавства органом з оцінки відповідності;
- сертифіката типу обладнання (або сертифіката типу транспортного засобу) чи сертифіката відповідності транспортних засобів або обладнання, чи сертифіката відповідності щодо індивідуального затвердження, в якому зазначено місцезнаходження виробника колісного транспортного засобу в Україні, виданого органом із сертифікації для індивідуального затвердження колісних транспортних засобів, партій частин та обладнання, який відповідно до законодавства призначений Мінінфраструктури, чи свідоцтва про присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI), що входить в структуру ідентифікаційного номера колісного транспортного засобу (VIN), виданого національною організацією України, уповноваженою на ведення реєстрації та присвоєння міжнародного ідентифікаційного коду виробника (WMI), — якщо товар відноситься до колісних транспортних засобів;
- заповненої форми державного статистичного спостереження № 1П-НПП (річна) «Звіт про виробництво та реалізацію промислової продукції», визначеної Держстатом, з інформацією за попередній звітний рік.
Зверніть увагу, що наказ Держстату від 04.05.2023 № 172, яким була затверджена форма державного статистичного спостереження № 1П-НПП (річна) «Звіт про виробництво та реалізацію промислової продукції», з 01.01.2025 втратив чинність.
Натомість з 01.01.2025 набрав чинності наказ Держстату від 08.04.2024 № 96, яким затверджена нова форма державного статистичного спостереження № 1П-НПП (річна) «Звіт про виробництво та реалізацію промислової продукції».
Підприємствам-виробникам, що були створені в поточному році та, відповідно, не можуть заповнити форму № 1П-НПП (річна) за попередній рік, слід прикріпити пусту незаповнену форму з поясненням, що підприємство нове.
Для подання заявки виробник має заповнити в кабінеті на майданчику відповідну форму заявки, зазначити в окремому полі відсоток локалізації виробництва товару, заповнити поля калькуляції в системі, перенісши туди дані із завчасно підготовленої калькуляції, та завантажити підготовлені документи у форматі PDF.
Під час заповнення форми заявки виробник підтверджує, що товар відповідає всім вимогам, що визначені пунктом 5 Порядку, зокрема, що на території України виробляється не менше одного з елементів такого товару (зокрема, вузлів, агрегатів, деталей і комплектувальних виробів) та/або для виробництва використовуються вузли, агрегати, деталі й комплектувальні вироби, виготовлені на території України. Цієї самодекларації достатньо, тому немає потреби додатково завантажувати документ, що це підтверджує. Також не потрібно завантажувати окремий файл із текстом заявки, оскільки система сама згенерує його з даних, що внесені в поля заявки.
Завершується подання заявки накладенням кваліфікованого електронного підпису керівника виробника товару або уповноваженої ним особи.
Після накладення на заявку КЕП система Prozorro автоматично перевірить відповідність значення ступеня локалізації, зазначеного виробником у відповідному полі системи, та значення, математично розрахованого на підставі даних калькуляції. Якщо вони не співпадуть, то заявка буде відхилена. Якщо дані співпадають і відсоток локалізації конкретного товару дорівнює або перевищує 25 %, така заявка буде прийнята системою та інформація про товар з’явиться в Переліку.
Радник. Що буде із товарами, які мають менший показник локалізації, що необхідний у 2025 році (менш ніж 25 %)? Такі товари приховуються чи видаляються із Переліку?
Наталія Шимко. Згідно з пунктом 10 Порядку запис про включення товару до Переліку чинний протягом року, в якому була подана заявка. Тобто щороку формується новий Перелік на підставі заявок, що подані протягом поточного року.
Це означає, що, навіть якщо запис про товар був доданий до Переліку 31.12.2024, 01.01.2025 він буде нечинний.
Тому, незалежно від того, який ступінь локалізації був у товару, включеного до Переліку у 2024 році, — більше 25 % чи менше —, виробнику необхідно заново подати всі необхідні документи, для того щоб товар був включений до Переліку за 2025 рік.
Технічно всі нечинні записи на вебпорталі prozorro.gov.ua позначаються як «неактивний», а чинні — як «активний».
Радник. Чи веде ДП «Прозорро» роботу з учасниками (виробниками) з метою вчасного поновлення інформації в Переліку локалізованих товарів, зокрема з 01.01.2025?
Наталія Шимко. Так, звісно. Зі свого боку ДП «Прозорро» наприкінці грудня 2024 року розмістило на вебпорталі prozorro.gov.ua новину про необхідність виробникам подати заявки на включення товарів до Переліку за 2025 рік.
Крім того, авторизовані електронні майданчики, що є частиною системи Prozorro, також проводять активну роботу зі своїми клієнтами, щоб допомогти їм зробити це вчасно і правильно.
Радник. Якщо із порядком внесення товару ми вище розібрались, то чи може та чи має право учасник (виробник), так би мовити, зняти свій товар з Переліку локалізованих?
Наталія Шимко. Так. Підпункт 4 пункту 14 Порядку передбачає можливість виключення товару з Переліку за зверненням особи, яка подала заявку, або виробника товару.
Для цього виробнику необхідно звернутись до Мінекономіки, яке, розглянувши таке звернення, прийме відповідне рішення. На підставі такого рішення ДП «Прозорро», як адміністратор електронної системи, здійснить технічне вилучення товару з чинного Переліку. При цьому вся інформація про нього залишиться доступною в системі, але статус запису буде «неактивний».
Радник. Що робити виробнику, який припустився помилки під час подання до Переліку інформації та документів щодо його товару?
Наталія Шимко. Якщо виробник припуститься помилок під час заповнення таких даних в системі, як відсоток локалізації, дані в калькуляції, то система автоматично відхилить заявку на включення до Переліку.
Водночас, якщо виробник забуде завантажити необхідний документ, наприклад форму № 1П-НПП (річна), або помилково завантажить не той документ, що потрібно, то технічної можливості додати або замінити його після внесення товару до Переліку в нього не буде. Натомість відсутність документів, що вимагаються Порядком, може стати підставою для подальшого виключення товару з Переліку, наприклад, якщо на це поскаржиться конкурент або замовник.
Тому рекомендуємо виробникам уважно перевіряти зміст та склад документів, що додаються до заявки.
Радник. Можливо, Вам відомі зміни, що мають відбутись у 2025 році та стосуються локалізації, та чи можете поділитись цією інформацію із читачами порталу Радник?
Наталія Шимко. Наскільки мені відомо, Мінекономіки підготувало додатковий перелік товарів, до яких будуть застосовуватись вимоги щодо їх ступеня локалізації виробництва. Наразі цей перелік направлено на погодження до Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку. Тому, можливо, скоро нас чекатиме розширення вимог щодо локалізації й на інші товари.
Радник. Щиро дякуємо за розʼяснення та відкритість до закупівельної спільноти!
Ба більше! Поглибити свої знання щодо локалізації можна за допомогою спеціально розробленого тестування. У будь-якому разі ще більше інформації ви обовʼязково знайдете в електронній книзі «Локалізація в публічних закупівлях»: