Постанова КМУ “Про реалізацію експериментального проекту щодо розвитку інноваційної діяльності для потреб оборони в умовах правового режиму воєнного стану”

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

 від 10 квітня 2026 р. № 489
Київ

Про реалізацію експериментального проекту щодо розвитку інноваційної діяльності для потреб оборони в умовах правового режиму воєнного стану

Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Погодитися з пропозицією Міністерства оборони стосовно реалізації протягом дії правового режиму воєнного стану, але не довше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цією постановою, експериментального проекту щодо розвитку інноваційної діяльності для потреб оборони в умовах правового режиму воєнного стану (далі — експериментальний проект).

2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо розвитку інноваційної діяльності для потреб оборони в умовах правового режиму воєнного стану, що додається.

3. Установити, що до розроблення, виробництва, випробувань, постачання (оборонних закупівель) та впровадження оборонної інноваційної продукції під час реалізації експериментального проекту не застосовуються положення:

1) пунктів 20—27 Порядку постачання товарів оборонного призначення під час особливого періоду, введення надзвичайного стану, проведення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії та у період проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 р. № 345 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 44, ст. 1372; 2021 р., № 20, ст. 855; 2023 р., № 85, ст. 4919);

2) Порядку проведення випробувань зразків озброєння та військової техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 р. № 159 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 20, ст. 853);

3) пункту 6 особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275 “Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 91, ст. 5666; 2023 р., № 50, ст. 2800; 2026 р., № 7, ст. 595).

4. Міністерству оборони не пізніше ніж через два місяці після завершення реалізації експериментального проекту подати Кабінетові Міністрів України:

звіт про результати реалізації експериментального проекту;

пропозиції щодо внесення відповідних змін до законодавчих актів за результатами його реалізації.

ПОРЯДОК реалізації експериментального проекту щодо розвитку інноваційної діяльності для потреб оборони в умовах правового режиму воєнного стану

1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо розвитку інноваційної діяльності для потреб оборони в умовах правового режиму воєнного стану (далі — експериментальний проект) шляхом встановлення особливостей оборонних закупівель оборонної інноваційної продукції, її застосування та кодифікації.

2. Метою експериментального проекту є сприяння розвитку розроблення та виробництва оборонної інноваційної продукції, впровадження такої продукції в умовах ведення бойових дій для посилення обороноздатності України та підвищення бойових спроможностей Збройних Сил.

3. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:

оборонна інноваційна продукція — новостворений та/або удосконалений (модифікований, модернізований, дообладнаний тощо) суб’єктами господарювання або військовими частинами, органами військового управління, установами, організаціями Міноборони, Збройних Сил, Держспецтрансслужби зразок озброєння, військової та спеціальної техніки (їх складових частин), інших товарів, який є новим (аналоги якого відсутні в силах безпеки і оборони та/або оборонні закупівлі якого не здійснюються Міноборони (службою державного замовника Міноборони) та який має покращені тактико-технічні, якісні та/або інші характеристики;

суб’єкти експериментального бойового застосування — з’єднання, військові частини, підрозділи Збройних Сил, Держспецтрансслужби;

експериментальне бойове застосування — застосування оборонної інноваційної продукції суб’єктами експериментального бойового застосування під час виконання бойових (спеціальних) завдань та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.

Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про оборону України”, “Про національну безпеку України”, “Про оборонні закупівлі”, “Про Збройні Сили України” та “Про інноваційну діяльність”.

4. Координатором експериментального проекту є Міноборони.

5. Учасниками експериментального проекту є:

  • Міноборони, Збройні Сили, Держспецтрансслужба, а також підпорядковані їм військові частини, органи військового управління, установи, організації;
  • служба державного замовника Міноборони;
  • Фонд розвитку інновацій;
  • вітчизняні та іноземні юридичні особи, які здійснюють виготовлення і постачання оборонної інноваційної продукції (далі — суб’єкти господарювання).

6. Джерелами фінансування експериментального проекту є кошти державного бюджету та інші джерела, не заборонені законодавством.

7. З метою оперативного виявлення, проведення експериментального бойового застосування, оцінки та впровадження інноваційних рішень Міноборони організовує збір, систематизацію та аналіз інформації щодо проблемних питань і викликів у силах оборони, а також отримує від військових частин, органів військового управління Збройних Сил, Держспецтрансслужби та Фонду розвитку інновацій інформацію про:

  • оборонну інноваційну продукцію, яку розробляють та/або виробляють суб’єкти господарювання, а також військові частини, органи військового управління, установи, організації Міноборони, Збройних Сил, Держспецтрансслужби;
  • обґрунтування щодо доцільності експериментального бойового застосування виявленої оборонної інноваційної продукції, у тому числі опис тактико-технічних характеристик, що може вирішувати проблемні питання і виклики у силах оборони, а також можливу тактику та/або спосіб застосування такої оборонної інноваційної продукції;
  • результати раніше проведених випробувань або застосування виявленої оборонної інноваційної продукції (за наявності);
  • обсяг (кількість) оборонної інноваційної продукції, який пропонується закупити і який є необхідним для проведення експериментального бойового застосування та надання висновку щодо здатності зразка оборонної інноваційної продукції вирішувати проблемні питання і виклики у силах оборони, доцільності його подальшого впровадження Збройними Силами, а також перелік суб’єктів експериментального бойового застосування, яким пропонується передати оборонну інноваційну продукцію для проведення експериментального бойового застосування.

8. Рішення про здійснення оборонних закупівель оборонної інноваційної продукції для проведення її експериментального бойового застосування приймається Міноборони за результатами аналізу інформації, отриманої згідно з пунктом 7 цього Порядку, проведеного структурним підрозділом (органом військового управління) Міноборони, до повноважень якого належать пошук, аналіз, експериментальне випробування, розробка, впровадження, вдосконалення та сприяння масштабуванню інновацій, та є підставою для здійснення оборонних закупівель відповідної оборонної інноваційної продукції службою державного замовника Міноборони.

У рішенні про здійснення оборонних закупівель оборонної інноваційної продукції для проведення її експериментального бойового застосування зазначається:

  • обсяг (кількість) оборонної інноваційної продукції, який пропонується закупити і який є необхідним для проведення експериментального бойового застосування та надання висновку щодо здатності зразка оборонної інноваційної продукції вирішувати проблемні питання і виклики у силах оборони, доцільності його подальшого впровадження Збройними Силами;
  • перелік субʼєктів експериментального бойового застосування, яким передається відповідна оборонна інноваційна продукція.
  • Міноборони надсилає копію рішення про здійснення оборонних закупівель оборонної інноваційної продукції для проведення її експериментального бойового застосування до Генерального штабу Збройних Сил протягом п’яти днів з дня його прийняття.
  • Згідно з цим Порядком можуть здійснюватися оборонні закупівлі кодифікованої та некодифікованої оборонної інноваційної продукції.

9. Оборонні закупівлі оборонної інноваційної продукції здійснюються службою державного замовника Міноборони відповідно до особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 р. № 1275 “Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 91, ст. 5666; 2023 р., № 50, ст. 2800), з урахуванням підпункту 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 10 квітн 2026 р. № 489 “Про реалізацію експериментального проекту щодо розвитку інноваційної діяльності для потреб оборони в умовах правового режиму воєнного стану” та особливостей, встановлених цим Порядком.

10. Субʼєкти господарювання, які є виконавцями державних контрактів (договорів) на виготовлення та поставку оборонної інноваційної продукції, під час укладання державного контракту (договору) надають службі державного замовника Міноборони розрахунок ціни за формою згідно з додатком 1 та висновок експерта або звіт про оцінку майна, які визначають можливу орієнтовну (очікувану) вартість оборонної інноваційної продукції, діють протягом шести місяців з дня їх видачі та не можуть бути прийняті службою державного замовника Міноборони після закінчення зазначеного строку.

Висновок експерта видається спеціалізованою судово-експертною установою, яка відповідно до Закону України “Про судову експертизу” має право на надання такого висновку. Звіт про оцінку майна видається суб’єктами оціночної діяльності (оцінювачами), уповноваженими на проведення оцінки та визначення вартості майна згідно із Законом України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”. При цьому прибуток виконавця державного контракту (договору) у складі ціни може становити не більш як 25 відсотків виробничої собівартості оборонної інноваційної продукції. Відповідальність за неправильність розрахунку ціни несе виконавець державного контракту (договору).

11. Субʼєкти господарювання, які є виконавцями державних контрактів (договорів) на виготовлення та поставку оборонної інноваційної продукції, під час укладання державного контракту (договору) надають службі державного замовника Міноборони:

  • відомості про юридичну особу (найменування та місцезнаходження, ідентифікаційний код юридичної особи згідно з ЄДРПОУ);
  • контактні дані юридичної особи (номер телефону, адреса електронної пошти);
  • відомості про керівника юридичної особи (прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності);
  • відомості про оборонну інноваційну продукцію, яку виробляє чи постачає юридична особа;
  • відомості про ціну за одиницю оборонної інноваційної продукції;
  • відомості про те, що юридична особа не створена та/або не зареєстрована відповідно до законодавства Російської Федерації/ Республіки Білорусь /Ісламської Республіки Іран, її кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі, не є Російська Федерація/Республіка Білорусь/Ісламська Республіка Іран, громадяни Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран (крім тих, хто проживає на території України на законних підставах) або юридичні особи, створені та/або зареєстровані відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь/Ісламської Республіки Іран;
  • відомості про те, що інформація про юридичну особу та/або її учасника, та/або кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи не міститься у рішеннях Ради національної безпеки і оборони України про застосування, внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), введених у дію указами Президента України та прийнятих відповідно до статті 5 Закону України “Про санкції”;
  • відомості про те, що юридична особа та/або її учасник, та/або кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи не включені до списку санкцій Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США;
  • відомості про те, що до юридичної особи та/або її учасника, та/або кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи, та/або товару юридичної особи не застосовані обмежувальні заходи (санкції) інших, ніж Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США, державних органів США, режим дотримання яких може бути порушений в результаті виконання державного контракту (договору);
  • відомості про те, що юридична особа та/або її учасник, та/або кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи не включені до списку санкцій Європейського Союзу;
  • відомості про те, що юридична особа та/або її учасник, та/або кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи не включені до списку санкцій Великої Британії;
  • відомості про те, що юридична особа та/або її учасник, та/або кінцевий бенефіціарний власник юридичної особи не включені до списку санкцій Ради Безпеки ООН (зведеного списку санкцій Ради Безпеки ООН, до якого включені фізичні та юридичні особи, щодо яких застосовані санкційні заходи Ради Безпеки ООН);
  • відомості про те, що юридичну особу не визнано банкрутом або щодо неї не порушено провадження у справі про банкрутство, або вона не перебуває у процесі припинення, крім перетворення, та стосовно неї не відкрито ліквідаційну процедуру.
  • Відповідальність за достовірність наданої інформації та документів, їх актуальність несуть субʼєкти господарювання.

12. Закуплена оборонна інноваційна продукція передається суб’єктам експериментального бойового застосування, визначеним у рішенні про здійснення оборонних закупівель оборонної інноваційної продукції, для проведення її експериментального бойового застосування.

13. Суб’єкти експериментального бойового застосування проводять експериментальне бойове застосування оборонної інноваційної продукції з метою встановлення її фактичних тактико-технічних, якісних та/або інших характеристик та здатності вирішувати проблемні питання і виклики у силах оборони.

14. За результатами експериментального бойового застосування суб’єкт експериментального бойового застосування складає звіт за формою згідно з додатком 2, в якому зазначається висновок щодо відповідності або невідповідності зразка заявленим тактико-технічним, якісним та/або іншим характеристикам, здатності зразка вирішувати проблемні питання і виклики у силах оборони, доцільності його подальшого впровадження Збройними Силами та кодифікації, та надсилає його до Міноборони.

15. У разі надання у звіті, складеному відповідно до пункту 14 цього Порядку, висновку щодо відповідності зразка заявленим тактико-технічним, якісним та/або іншим характеристикам, здатності зразка вирішувати проблемні питання і виклики у силах оборони, доцільності його подальшого впровадження Збройними Силами та кодифікації Міноборони забезпечує впровадження оборонної інноваційної продукції Збройними Силами, зокрема її включення до переліків та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, та за потреби здійснює кодифікацію предмета постачання.

Кодифікація предмета постачання інноваційної продукції здійснюється Міноборони на підставі зазначеного звіту та заяви суб’єкта господарювання, до якої додаються:

  • технічні умови на оборонну інноваційну продукцію, затверджені суб’єктом господарювання та внесені до головного фонду технічних умов України та електронної бази даних “Технічні умови України”;
  • акти та програма заводських (попередніх) випробувань оборонної інноваційної продукції.

За результатами кодифікації предмета постачання Міноборони надає інформацію Генеральному штабу Збройних Сил для прийняття рішення про введення його до штатів і табелів.

Вимагати від субʼєкта господарювання документи, не передбачені цим пунктом, для здійснення кодифікації предмета постачання, введення його до штатів і табелів забороняється.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО