Лист-відповідь на запит щодо оподаткування операцій з постачання товарів, які були ввезені в Україну до моменту набуття чинності постановою № 1260

Шановний платнику!

Контакт-центр ДПС розглянув Ваше запитання щодо «Чи звільняються від оподаткування операції з постачання вищезазначених позицій, які були ввезені в Україну до моменту набуття чинності Постанови № 1260? Яка відповідальність може бути накладена на працівників підприємства/організації/ установи які купили вищезазначені товари з врахуванням ПДВ коли вже набула чинність Постанова № 1260?», та повідомляємо наступне

Відповідно до п.187.1. ст.187 р. V Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку-дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону
України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Перелік товарів, які звільнені від оподаткування ПДВ відповідно до п. 71 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 «Про затвердження переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» із змінами і доповненнями (далі – Постанова № 224).

Основною підставою для звільнення від оподаткування ПДВ товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в переліку. При цьому коди згідно з УКТЗЕД наводяться у цьому переліку довідково.

Разом з тим, 11.09.2022 постановою Кабінету Міністрів України № 1260 від 09.11.2022 «Про внесення змін до переліку товарів (у тому числі лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV- 2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість та які звільняються від сплати ввізного мита» (далі – Постанова № 1260) та постановою, внесено зміни до Постанови № 224. Зокрема, доповнено позиціями та запроваджено додаткові критерії щодо товарів, як мають бути дотримані для застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ. Ці критерії для цілей застосування п. 71 пдрозд. 2 розд. ХХ ПКУ мають в повній мірі виконуватися з дати набрання чинності Постанови № 1260, тобто з 11.09.2022.

Відповідно до ст. 163 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-X із змінами та доповненнями (далі – КУпАП) відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України, –
тягне за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дії, передбачені частиною першою ст. 163 прим. 1 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, –
тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідь на Ваше запитання: «Чи будь-які фізичні і юридичні особи можуть купувати вищезазначені позиції без врахування податку на додану вартість? Чи така пільга доступна тим, хто купує з метою запобігання COVID-19?» на момент Вашого звернення в Базі знань відсутня.

Після опрацювання ДПС, відповідь на нього буде розміщена у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (електронна адреса: http://zir.tax.gov.uа) в категорії (101 «Чи звільняється від оподаткування ПДВ операції з реалізації ЮО, ФОП та фізичним особам – громадянам
товарів/медичних виробів, перелік яких визначених постановою КМУ від 20 березня 2020 р. N 224 зі змінами від 9 листопада 2022 року N 1260 не для використання у боротьбі із COVID-19, а для власного використання?»), де Ви зможете самостійно ознайомитись з нею, або повторно направити звернення електронною поштою чи зателефонувати до Контакт-центру ДПС.»

Крім того, Ви маєте можливість звернутись до органів ДПС для отримання індивідуальної податкової консультації відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України.

Якщо у Вас виникли додаткові запитання, рекомендуємо зателефонувати до Контакт-центру ДПС або надіслати їх електронною поштою.

Дякуємо за звернення.