Лист Мінфіну щодо надання роз’яснень Державній казначейській службі

МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
(Мінфін)

від 15.06.2023 № 05130-14-5/16317

Державна казначейська служба
України

Про надання роз’яснень


Міністерство фінансів України розглянуло лист Державної казначейської служби України від 02.06.2023 № 15-05-1-05/9885 про надання роз’яснень та в межах компетенції повідомляє.

 1. Частиною другою статті 85 Бюджетного кодексу України (далі – Кодекс) встановлено, зокрема що забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів Кодексом, а також здійснювати впродовж
  бюджетного періоду видатки на утримання бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, крім випадків, коли такі видатки здійснюються за рішенням відповідної місцевої ради за рахунок вільного залишку бюджетних коштів або перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за умови відсутності простроченої кредиторської заборгованості такого бюджету за захищеними статтями видатків на останню звітну дату, що передує плануванню видатків, або за рішенням Кабінету Міністрів України. Такі видатки здійснюються шляхом надання міжбюджетного трансферту з відповідного місцевого бюджету.

  Разом з тим, Прикінцеві та перехідні положення Кодексу доповнено пунктом 225, яким установлено, що у період дії воєнного стану та з метою відсічі збройної агресії російської федерації проти України, забезпечення національної безпеки, заходів територіальної оборони, підтримки місцевої інфраструктури, соціального захисту населення органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, військово-цивільні адміністрації або військові адміністрації (у разі їх утворення) можуть приймати рішення про здійснення, як виняток з положень частини другої статті 85 Кодексу, видатків, не віднесених до відповідних місцевих бюджетів Кодексом, і видатків на утримання бюджетних установ одночасно з різних бюджетів. Такі видатки здійснюються шляхом надання міжбюджетного трансферту з відповідного місцевого бюджету.

  Слід зазначити, що для прийняття відповідних рішень пунктом 225 не передбачені випадки чи умови, у тому числі, які визначені у частині другій статті 85 Кодексу.
 2. Законом України від 03.03.2022 № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» Прикінцеві та перехідні положення Кодексу доповнено пунктом 222, яким установлено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії російської федерації проти України та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності органи місцевого самоврядування або військові адміністрації можуть приймати рішення про перерахування коштів з місцевих бюджетів до державного
  бюджету.

  Відповідно до пункту 222 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу Мінфіном внесені зміни до:

  Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету в частині доповнення КПКВК 9820 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на перерахування коштів в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії російської федерації проти України та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності» (наказ Мінфіну від 04.04.2022 № 111);

  Класифікації доходів бюджету в частині доповнення ККД 41011100 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на перерахування коштів в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів
  загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності» (наказ Мінфіну від 16.04.2022 № 117).

  Таким чином, після прийняття зазначених наказів під час планування відповідних субвенцій з місцевого бюджету державному бюджету на цілі, зазначені у пункті 222 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу, слід застосовувати запроваджені коди програмної класифікації видатків та кредитування місцевого бюджету і класифікації доходів бюджету.

  Водночас КПКВК 9800 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного розвитку регіонів» може застосовуватися у разі визначення розпорядників коштів державного бюджету виконавцями заходів, передбачених місцевими програмами, необхідності забезпечення заходів та робіт з територіальної оборони місцевого значення.

  Законом України «Про основи національного спротиву» до повноважень обласних та районних рад, сільських, селищних та міських рад віднесено питання фінансування заходів територіальної оборони місцевого значення, заходів національного спротиву місцевого значення та підготовки громадян України до національного спротиву (стаття 14), однак зміст таких заходів цим Законом та іншими нормативно-правовими актами не визначений. Разом з цим, статтею 23 зазначеного Закону встановлено, що питання забезпечення добровольчих формувань територіальних громад індивідуальною штатною зброєю та боєприпасами до неї здійснюється в загальній системі забезпечення Збройних Сил України.

  Відповідно до статті 10 Закону України «Про оборону України» до основних функцій Міністерства оборони України належить організація накопичення озброєння, військової техніки, інших матеріальних ресурсів.

  Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень органів місцевого самоврядування не віднесено питання розвитку, закупівлі, модернізації та ремонту озброєння, військової техніки, засобів та обладнання.
 3. Механізм виділення коштів із спеціального фонду державного бюджету, отриманих за рахунок надходжень за ККД 41011100 «Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на перерахування коштів в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації та з метою відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності» на цей час не визначений і потребує нормативного врегулювання.


  Перший заступник Міністра Денис УЛЮТ
Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО