Лист Мінекономіки щодо особливостей здійснення публічних закупівель органічних харчових продуктів

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ,
ДОВКІЛЛЯ ТА СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
(Мінекономіки)

№ 3323/04-54045-06 від 10.06.2026

Органи державної влади, органи
місцевого самоврядування, установи,
організації, підприємства та інші
суб’єкти сфери публічних закупівель

Щодо особливостей здійснення публічних закупівель
органічних харчових продуктів

Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства України як Уповноважений орган, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері публічних закупівель, а також центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної аграрної політики, інформує.

Закон України “Про публічні закупівлі” (далі – Закон) встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об’єднаних територіальних громад.

З 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі – Особливості), яка прийнята на виконання вимог Закону.

Згідно з пунктом 3 Особливостей замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять 2 закупівлі з урахуванням цих особливостей та з дотриманням принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом.

Сфера застосування Закону визначена статтею 3 Закону. Виходячи з положень пункту 11 частини першої статті 1 Закону, закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону здійснюються суб’єктами, які є замовниками, визначеними згідно із статтею 2 Закону.

Відповідно до пункту 28 Особливостей тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей. Згідно з статтею 22 Закону у тендерній документації зазначаються такі відомості, як, зокрема, інструкція з підготовки тендерних пропозицій. Водночас замовник у тендерній документації установлює спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством.

Відповідно до частин третьої та п’ятої статті 23 Закону технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.

Замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації.

У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.

Маркування, протоколи випробувань та сертифікати повинні бути видані органами з оцінки відповідності, компетентність яких підтверджена шляхом акредитації або іншим способом, визначеним законодавством.

Поряд з цим оцінка тендерних пропозицій/пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону згідно статті 29 Закону.

Так, згідно з пунктом 3 частини третьої статті 29 Закону критеріями оцінки є ціна; або вартість життєвого циклу; або ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, застосування заходів охорони навколишнього середовища та/або соціального захисту, які пов’язані із предметом закупівлі.

У свою чергу, Закон України “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції” (далі – Закон про органічне виробництво) визначає основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, засади правового регулювання органічного виробництва, обігу органічної продукції та функціонування ринку органічної продукції, правові основи діяльності центральних органів виконавчої влади, суб’єктів ринку органічної продукції та напрями державної політики у зазначених сферах.

Відповідно до частин п’ятої та одинадцятої статті 34 Закону про органічне виробництво:

забороняється маркування державним логотипом для органічної продукції сільськогосподарської продукції, що була отримана не в результаті органічного виробництва або є продукцією перехідного періоду, а також використання під час маркування такої продукції будь-яких позначень та написів “органічний”, “біодинамічний”, “біологічний”, “екологічний”, “органік” та/або будь-яких однокореневих та/або похідних слів від цих слів з префіксами “біо-”, “еко-” тощо будь-якими мовами;

маркування державним логотипом для органічної продукції, що була отримана не в результаті органічного виробництва, а також використання під час маркування такої продукції будь-яких позначень та написів “органічний”, “біодинамічний”, “біологічний”, “екологічний”, “органік” та будь-яких однокореневих та/або похідних слів від цих слів з префіксами “біо-”, “еко-” тощо будь-якими мовами є обманом покупця або замовника. Така продукція підлягає вилученню в порядку, визначеному законом.

Відповідно до абзацу тридцять п’ятого частини першої статті 1 Закону про органічне виробництво сільськогосподарська продукція – продукція (товари) рослинного або тваринного походження, що підпадають під визначення груп 1-24 УКТ ЗЕД.

Пунктом 11 частини першої статті 1 Закону України “Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів” визначено, що маркування – слова, описи, знаки для товарів і послуг (торговельні марки), графічні зображення або символи, що стосуються харчових продуктів, які розміщуються на будь-якій упаковці, етикетці (стікері), кольєретці, а за відсутності упаковки, у документі або повідомленні, що супроводжують харчовий продукт або посилаються на нього.

Таким чином, при визначенні екологічних характеристик харчових продуктів у тендерній документації, у тому числі маркування, яке може підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам, необхідно враховувати, що позначення і написи “органічний”, “біодинамічний”, “біологічний”, “екологічний”, “органік” та/або будь-яких однокореневих та/або похідних слів від цих слів з префіксами “біо-”, “еко-” (у тому числі у назвах торговельних марок) можуть використовуватись лише для продукції, яка є органічною.

Вищезазначені вимоги відповідають європейським. Так, відповідно до статті 30 Регламенту Європейського парламенту і Ради (ЄС) № 2018/848 від 30 травня 2018 року про органічне виробництво і маркування органічних продуктів та про скасування Регламенту Ради (ЄС) № 834/2007 “терміни, перелік яких міститься в додатку IV, їхні похідні та зменшувальні форми, такі як “біо” та “еко”, вжиті окремо чи в комбінації, дозволено використовувати по всій території Союзу та будь-якою мовою із переліку, який міститься в зазначеному додатку, для маркування й рекламування продуктів, зазначених у статті 2(1), які відповідають вимогам цього Регламенту. Для продуктів, зазначених у статті 2(1), терміни, зазначені в параграфі 1 цієї статті, не повинні використовуватися ніде в Союзі, жодною мовою із переліку, який міститься в додатку IV, для маркування, рекламних матеріалів або комерційних документів продукту, який не відповідає вимогам цього Регламенту.”

Звертаємо увагу, що на офіційному сайті Єврокомісії (https://cutt.ly/jUbV3an) зазначено, що Єврокомісія провела дослідження стосовно доцільності розробки критеріїв екомаркування для вищезазначених груп товарів і наразі не має наміру розробляти критерії екомаркування для них.

Окрім цього, Єврокомісією на сайті (https://cutt.ly/lUbBr4z) також розміщено каталог товарів з екомаркуванням ЄС, який не містить категорій “харчові продукти”.

Вимога щодо екомаркування харчових продуктів, які не є органічною продукцією, може, зокрема, дискримінувати учасників процедури закупівлі, у випадках коли харчові продукти вироблені та марковані відповідно до законодавства країн ЄС або інших країн, законодавством яких встановлено заборону щодо відповідного маркування харчових продуктів, крім органічної продукції.

Врахування особливих вимог щодо маркування харчових продуктів, встановлених Законом про органічне виробництво під час проведення процедур закупівлі дозволить забезпечити дотримання законодавства, рівні умови для учасників та уникнути введення в оману споживачів щодо походження та методів виробництва продукції.

Звертаємо увагу, що у разі закупівлі органічної продукції, виробленої на митній території України, обов’язковим елементом маркування такої продукції є державний логотип для органічної продукції, який наноситься виключно на органічну продукцію, вироблену відповідно до законодавства України у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції, та кодовий
номер, що розміщується під логотипом.

З метою єдиного підходу до організації публічних закупівель органічних харчових продуктів, верифікації їх відповідності та підвищення ефективності таких закупівель на сайті Prozorro Інфобокс, який адмініструє державне підприємство “Прозорро”, розміщено Методичні рекомендації щодо особливостей здійснення публічних закупівель органічних харчових продуктів за посиланням https://surl.li/rlejur, які, зокрема, містять конкретизовані рекомендації щодо підтвердження відповідності як вироблених в Україні, так і імпортованих органічних харчових продуктів.

Отже, у разі закупівлі харчових продуктів, у тому числі органічних, та встановлення до предмета закупівлі екологічних характеристик або нецінових критеріїв оцінки, зокрема, таких як застосування заходів охорони навколишнього середовища, які пов’язані із предметом закупівлі, замовникам необхідно враховувати вимоги законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, зокрема Законів України “Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції” та “Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів”.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО