Внесення змін до тендерної документації: практичні й технічні аспекти (Частина 2)

Редакція
7194
4 Лютого 2020
СПЕЦВИПУСК
Внесення змін до тендерної документації: практичні й технічні аспекти (Частина 2)
7194
4 Лютого 2020

В попередній частині даної статті ми розглядали питання внесення змін до тендерної документації та наводили приклад протоколу тендерного комітету, яким замовник може такі зміни задокументувати. Отже, далі пропонуємо розібратися, як такі зміни правильно відобразити на електронному майданчику та детально розберемо перелік та строки оприлюднення таких змін.

Як відображаються зміни до тендерної документації

Згідно з ч. 2 ст. 23 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), зміни, які вносить замовник до тендерної документації, розміщують в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції. Замовник разом зі змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, які вносять. Положення тендерної документації, до якої вносять зміни, відображаються у вигляді закреслених даних. Вони повинні бути доступними для перегляду після внесення змін до тендерної документації. Приклад цього наведено нижче.

4. Строк, протягом якого тендерні пропозиції є дійснимиТендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 90 днів
Тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 120 днів

З прикладом того, який вигляд має тендерна документація зі змінами на вебпорталі Уповноваженого органу, ви можете ознайомитися нижче (рис. 1). Додатково звертаємо вашу увагу на те, що не завжди замовники вносять зміни безпосередньо в тендерну документацію. Іноді виникає необхідність внести зміни, наприклад, у проєкт договору. Як тоді діяти замовникові? На нижченаведеному прикладі (рис. 1) зображено випадок, коли зміни вносять саме до проєкту договору.

У такому випадкові алгоритм дій замовника є таким: для початку необхідно внести зміни в конкретний документ, який того потребує (нові положення прописати), та закреслити замінені (старі) положення такого документа. Далі замовник готує нову тендерну документацію (в якій, наприклад, якщо змінюється додаток 1 — проєкт договору, то замовник закреслює цей додаток і далі зазначає: додаток 1 — проєкт договору зі змінами), а вже наостанок — перелік змін до тендерної документації (наприклад, у вигляді протоколу про внесення змін до тендерної документації або окремого документа, в якому відображено перелік змін).

Рис. 1

Пам’ятайте, що відповідно до Закону та наказу № 680 при внесенні змін до тендерної документації замовник повинен підготувати та розмістити в електронній системі закупівель такі документи:

  • тендерну документацію в новій редакції;
  • перелік змін до тендерної документації (наприклад, у вигляді протоколу про внесення змін до тендерної документації або окремого документа, в якому відображено перелік змін).

Порядок та строки оприлюднення змін до тендерної документації

Відповідно до ст. 10 Закону інформацію про внесення змін до тендерної документації замовник оприлюднює самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики на вебпорталі Уповноваженого органу протягом 1 дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз’яснень. Датою внесення змін до тендерної документації є дата їх розміщення в електронній системі закупівель.

Зауважимо, що, згідно з наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 557 від 30.03.2016 «Про затвердження Примірного положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб)», секретар тендерного комітету забезпечує розміщення інформації про публічні закупівлі на вебпорталі Уповноваженого органу через авторизовані електронні майданчики.

Накладаємо електронний підпис

Після внесення всіх відповідних змін до тендерної документації та розміщення всієї необхідної інформації на майданчикові завершальним кроком є накладення електронного підпису. Адже відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 22.03.2016 № 490 «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель» після розміщення інформації, передбаченої формою документа, на неї накладають електронний підпис.

Моніторинг ДАСУ та відповідальність У даному розділі до вашої уваги два рішення. Перше— рішення моніторингу Держаудитслужби щодо неоприлюднення переліку змін до тендерної документації і орган контролю за результатами моніторингу робить висновок, що такі ді замовника є порушенням Закону. Друге — рішення суду. У цьому випадку аудитор склав протокол про адміністративне правопорушення щодо неоприлюднення переліку змін до тендерної документації. Чим закінчився розгляд справи у суді — дивіться далі витяг зі справи № 340/184/19 від 22.05.2019.


Приклад моніторингу ДАСУ
№ UA-2018-12-07-003531-c, відкриті торги

За результатами моніторингу закупівлі встановлено що замовником 21.12.2018 було внесено зміни до тендерної документації та в додатки до неї. При цьому перелік змін до тендерної документації замовником не оприлюднено, чим порушено вимоги абзацу 2 частини 2 статті 23 Закону.
Як наслідок, торги було скасовано замовником.

Справа № 340/184/19 від 22 травня 2019 року

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_4, в період з 03.12.2018 по 20.02.2019 вчинила порушення законодавства про закупівлі, а саме: замовником на веб-порталі Уповноваженого органу в окремому документі у вигляді закреслених даних, які повинні бути доступними для перегляду після внесення змін до тендерної документації не оприлюднено цей перелік змін. Таким чином вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-14 КУпАП України.
З матеріалів справи вбачається, що протокол про адмінпорушення було складено 08.04.2019, матеріали справи надійшли до суду 23.04.2019. Однак, як вбачається із матеріалів справи, за результатами проведеної перевірки, 20.02.2019 року, складений висновок про результати моніторингу, згідно з яким встановлені порушення ст. 9 Закону України «Про публічні закупівлі». Отже днем виявлення вказаного правопорушення є день складення висновку про результати моніторингу, а саме 20.02.2019 року. Дана справа неодноразово призначалася до розгляду, однак з поважних причин відкладалася.
Суд постановив: провадження в справі за ч. 1 ст. 130 КУпАП України закрити у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП України.

Підводимо підсумки

Крок 1. У разі необхідності внесення змін до тендерної документації голова тендерного комітету обов’язково скликає засідання тендерного комітету, де обговорюють питання щодо їх внесення. Тендерний комітет складає протокол про внесення відповідних змін.

Крок 2. Якщо є така необхідність, то строк для подання тендерних пропозицій замовник продовжує в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше ніж 7 днів.

Крок 3. Замовник відображає всі необхідні зміни в новій редакції тендерної документації:

  • положення тендерної документації, до яких вносять зміни, відображаються у вигляді закреслених даних;
  • розміщує нову редакцію тендерної документації додатково до початкової;
  • окремо розміщує перелік змін.

Крок 4. Внесені зміни до тендерної документації замовник оприлюднює протягом 1 дня з дня прийняття рішення через авторизований електронний майданчик на вебпорталі Уповноваженого органу.

Крок 5. Після внесення всіх відповідних змін до тендерної документації та розміщення всієї необхідної інформації на майданчикові замовник накладає електронний підпис.

Взявши до уваги ці поради, замовник при внесенні змін до тендерної документації дотримуватиметься вимог чинного законодавства України та уникатиме помилок.

У наступних випусках журналу «Радник в сфері державних закупівель» ми розглянемо питання внесення змін до тендерної документації згідно нової редакції Закону.   

Замовникам

Публікації, які стосуються сфери публічних (державних) закупівель від «А» до «Я» згруповані відповідно до специфіки

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО