Строк дії тендерної пропозиції та строк дії забезпечення тендерної пропозиції: як продовжувати та коли відхиляти

Ганна Медвєднікова
2559
29 Квітня 2021
Строк дії тендерної пропозиції та строк дії забезпечення тендерної пропозиції: як продовжувати та коли відхиляти
2559
29 Квітня 2021

У попередній статті «Строк дії тендерної пропозиції та вимога щодо його продовження» ми дізнались що таке строк дії тендерної пропозиції, як його встановити замовнику, навели аргументи стосовно необхідності зазначення строку дії тендерних пропозицій та на прикладах розібрали як подавати вимогу про продовження строку дії тендерної пропозиції та як отримувати відповідь: через електронну систему закупівель або офлайн. У цій статті розкриємо більш заплутані питання:

  • чи повинні бути тотожними строк дії тендерної пропозиції та строк дії забезпечення тендерної пропозиції?
  • на який строк продовжується дія тендерної пропозиції та, відповідно, забезпечення тендерної пропозиції?
  • на якій стадії процедури закупівлі замовник має право відхилити тендерну пропозицію учасника через закінчення строку її дії?

Чи повинні бути тотожними строк дії тендерної пропозиції та строк дії забезпечення тендерної пропозиції?

Варто звернути увагу на те, що жодна норма Закону прямо не визначає, що строк дії тендерного забезпечення має бути тотожним строку дії тендерної пропозиції.

Припустити, що законодавець закладав ідею тотожності між строком дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції, можна, аналізуючи частину 4 статті 25 Закону, яка передбачає, що забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції повертається учаснику в разі закінчення строку дії тендерної пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції, зазначеного в тендерній документації / оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.

Сполучник «та» вказує на те, що для повернення забезпечення повинні настати обидві обставини, однак не означає, що такі обставини настають в один момент.

Також частина 7 статті 26 Закону не надає замовнику право вимагати продовження строку дії забезпечення тендерної пропозиції (вимога замовника стосується лише продовження строку дії тендерної пропозиції), а тому замовник не має прав чи інструментів встановлювати у вимозі до учасника строк, на який таке забезпечення має продовжуватись. Проте учасник на виконання частини 7 статті 26 Закону погоджуючись з вимогою щодо продовження строку дії тендерної пропозиції має вчинити дві дії:

  1. продовжити строк дії тендерної пропозиції;
  2. продовжити строк дії забезпечення тендерної пропозиції.

Тому можлива ситуація, коли учасник продовжив строк дії тендерної пропозиції на 60 днів або безстроково, зазначивши про це у своєму повідомленні замовнику, однак надав зміни до банківської гарантії та продовжив її строк лише на 30 днів або ж на 1 день. Також досить часто строк дії тендерного забезпечення перевищує строк дії тендерних пропозицій на декілька днів, що також може бути заявлено учасником як продовження строку дії тендерного забезпечення відносно первинних вимог замовника. 

Який вихід із ситуації? Для можливості отримання замовником забезпечення тендерної пропозиції, дійсного протягом всього строку дії тендерної пропозиції учасника, замовникам у тендерній документації слід передбачити, наприклад, наступну інформацію:

«Тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 120 (ста двадцяти) днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції, або погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції (у разі, якщо таке вимагалося). Продовження строку дії тендерного забезпечення здійснюється учасником на строк, що є не меншим, ніж строк продовження дії тендерної пропозиції. У разі продовження строку дії тендерної пропозиції, але непродовження строку дії забезпечення тендерної пропозиції на строк, що є не меншим строку продовження тендерної пропозиції, учасник вважається таким, що відхилив вимогу замовника щодо продовження строку дії тендерної пропозиції, та замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника на підставі абзацу 4 пункту 2 частини 1 статті 31 Закону, а саме: тендерна пропозиція учасника є такою, строк дії якої закінчився».

На який строк продовжується дія тендерної пропозиції та, відповідно, забезпечення тендерної пропозиції?

Закон не визначає, на який строк має продовжуватись дія тендерної пропозиції, тому варіації можуть бути різними.

Замовнику доцільно зазначити у вимозі певний строк, на який він просить продовжити строк дії тендерної пропозиції, наприклад, на 30 днів, протягом яких замовник очікує усунення обставин, що зумовили затягування строків проведення процедури закупівлі.

Водночас замовник може вказати у вимозі лише прохання продовжити строк дії тендерної пропозиції без зазначення конкретних строків, залишивши це питання на розсуд учасника. З огляду на обставини та умови, на які розраховує учасник, він може самостійно визначити строк, на який продовжує дію своєї тендерної пропозиції. Зокрема, учасник може визначити, що його тендерна пропозиція продовжується на 30, 60, 100 днів або ж, наприклад, безстроково. Звертаємо увагу! Учасники можуть не зазначити у відповіді на вимогу конкретний строк, на який вони погоджуються продовжити строк дії тендерної пропозиції. Отже, радимо замовнику все ж таки зазначати у вимозі строк, на який він просить продовжити строк дії тендерної пропозиції,

На якій стадії процедури закупівлі замовник має право відхилити тендерну пропозицію учасника через закінчення строку її дії?

Пункт 2 частини 1 статті 31 Закону визначає, що замовник відхиляє тендерну пропозицію і в разі, якщо тендерна пропозиція учасника, зокрема, є такою, строк дії якої закінчився.

При цьому пункт 3 частини 1 статті 31 Закону, який визначає підстави відхилення переможця процедури закупівлі, не містить такої окремої підстави відхилення, як закінчення строку дії тендерної пропозиції або її непродовження.

Замовник може відхилити тендерну пропозицію саме учасника процедури закупівлі до моменту визначення переможця торгів та прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю.

У випадку оголошення відкритих торгів таке відхилення можливе на етапі розгляду тендерних пропозицій учасників. У випадку оголошення відкритих торгів з публікацією англійською мовою відхилення тендерної пропозиції учасника на підставі закінчення строку дії тендерної пропозиції може відбуватись протягом строку розгляду тендерних пропозицій до проведення аукціону, а також до оголошення переможця торгів та оприлюднення наміру укласти договір про закупівлю.

Водночас варто враховувати, що підставою для відхилення тендерної пропозиції учасника є лише закінчення строку дії його тендерної пропозиції.

Висновки

  1. Закон не визначає, на який строк має продовжуватись дія тендерних пропозиції, тому варіації можуть бути різними.
  2. Замовник може відхилити тендерну пропозицію саме учасника процедури закупівлі до моменту визначення його переможцем торгів та оприлюднення наміру укласти договір про закупівлю.

Крім того не забувайте, що наразі «Затверджено форму і вимоги до забезпечення тендерної пропозиції / пропозиції».


Додатково пропонуємо переглянути вебінар на тему: Як підготувати тендерну пропозицію

Тендерна документація

Публікації, що стосуються будь-яких питань розроблення, наповнення, зміни, оприлюднення, специфіки тендерної документації та ін.

Повне або часткове копіювання публікацій порталу ЗАБОРОНЕНО